Bitwa o Bachmut. Ukraiński generał o szturmie wagnerowców na miasto

Autor:
momo
Źródło:
PAP

Trwa szturm Grupy Wagnera na Bachmut w obwodzie donieckim, oddziały rosyjskich najemników atakują z kilku kierunków jednocześnie, próbując przerwać ukraińską linię obrony i przedostać się do centrum miasta - poinformował dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski. W ocenie Instytutu Badań nad wojną na tle bitwy o Bachmut "apogeum" osiągnął konflikt między Jewgienijem Prigożynem a rosyjskim resortem obrony, który według ISW wykorzystuje i pogłębia frontowe niepowodzenia wagnerowców, by osłabić pozycję ich szefa.

Siły rosyjskie próbują zająć Bachmut w obwodzie donieckim od sierpnia 2022 roku. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. Mimo prognoz, że ukraińskie dowództwo może podjąć decyzję o wycofaniu się z miasta, oddziały ukraińskie kontynuują obronę Bachmutu.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Ukraińscy żołnierze w Bachmucie Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Szturm wagnerowców na Bachmut

"Oddziały szturmowe Grupy Wagnera nadciągają z kilku kierunków, próbując przebić się przez obronę naszych wojsk i przedrzeć się do centrum miasta - poinformował w poniedziałek ukraiński generał Ołeksandr Syrski.

"Sytuacja wokół Bachmutu nadal jest trudna. (...) Toczą się tam ciężkie walki, nasi żołnierze zadają wrogowi duże straty. Próby zajęcia miasta przez przeciwnika są powstrzymywane przy pomocy artylerii, czołgów i innych rodzajów uzbrojenia. Obrona twierdzy Bachmut trwa!" - powiadomił Syrski cytowany na profilu wojsk ukraińskich na Telegramie.

W poprzednich dniach ukraińskie i zachodnie media oraz ośrodki analityczne informowały, że oddziały rosyjskie zajęły wschodnią część miasta, a linia frontu ustabilizowała się wzdłuż rzeki Bachmutka.

Ukraińskie wojsko w Bachmucie Narciso Contreras/Anadolu Agency via Getty Images

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przekazał w najnowszym raporcie, że według doniesień rosyjskich tak zwanych blogerów wojskowych najemnicy z Grupy Wagnera mieli już przekroczyć rzekę i przesuwać się w kierunku centrum miejscowości.

Konflikt między resortem obrony i Grupą Wagnera "osiągnął apogeum"

ISW donosi również o konflikcie pomiędzy rosyjskim ministerstwem obrony i finansującym Grupę Wagnera Jewgienijem Prigożynem, który zdaniem think thanku "najwyraźniej osiągnął apogeum na tle bitwy pod Bachmutem".

Jak napisano w raprocie, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i szef Sztabu Generalnego generał Walerij Gierasimow chcą wytracić w Bachmucie siły Grupy Wagnera (zarówno przeszkolonych najemników, jak i więźniów) po to, by osłabić Prigożyna i zniweczyć jego ambicje zwiększenia wpływów na Kremlu.

Jewgienij Prigożyn Mikhail Svetlov/Getty Images

ISW przypomina, że rosyjski resort obrony odciął możliwości zdobywania przez Grupę Wagnera dodatkowych sił przez rekrutację więźniów i ograniczył dostęp do amunicji, na co publicznie skarżył się sam Prigożyn. Zarzucał on również władzom wojskowym, że celowo pozwalają na wyniszczanie sił Grupy Wagnera w szturmach i walkach ulicznych w Bachmucie, by oszczędzać regularne wojska. Ukraińska decyzja o niewycofywaniu się z Bachmutu, wbrew oczekiwaniom Prigożyna, doprowadziła do dużych strat w jego siłach i konieczności wykorzystania lepiej przeszkolonych, "elitarnych" sił z szeregów wagnerowców, które teraz również wymagają uzupełnienia. ISW uważa, że taka sytuacja może być na rękę ministerstwu obrony Rosji, bo powoduje wysokie straty w Grupie Wagnera i jednocześnie osłabia pozycje Prigożyna. CZYTAJ WIĘCEJ: Najemnicy Grupy Wagnera masowo giną pod Bachmutem. "Ich historia zbliża się tam do końca"

"Gry o sumie zerowej" w otoczeniu Putina

Według ISW Putin i ministerstwo obrony mogą wykorzystać Prigożyna jako kozła ofiarnego za straty w Bachmucie, gdy ofensywa wygaśnie. Jednocześnie, jak oceniają analitycy, Prigożyn nie odzyska już najpewniej przychylności rosyjskiego przywódcy, jaką cieszył się od maja do października 2022 roku. Los jego i Grupy Wagnera nie jest przy tym przesądzony i będzie zależał od tego, jak skutecznie Prigożyn będzie przekonywać Kreml o swojej lojalności.

Analizując ten konflikt, ISW konstatuje, że różne partie w bliskim otoczeniu Putina rywalizują ze sobą "w grach o sumie zerowej"(czyli takich, w których jedna strona może wygrać tylko kosztem drugiej), które ogólnie nie sprzyjają realizacji celów postawionych przez Kreml. "Ministerstwo obrony traktuje jako priorytet w walkach w Bachmucie wyeliminowanie Grupy Wagnera, co zwalnia tempo postępu na tym odcinku. Prigożyn traktował Bachmut jako szansę na zdobycie przewagi nad resortem obrony i wpływów na Kremlu w dążeniu do własnych ambicji biznesowych i politycznych. Putin wykorzystał Grupę Wagnera, by chronić reżim przed negatywnym wpływem mobilizacji, co także hamuje jego wysiłki na Ukrainie" - ocenia ISW.

Dokument "Wagnerowcy. Najemnicy Putina" jest dostępny w serwisie Player.pl.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Narciso Contreras/Anadolu Agency via Getty Images

Pozostałe wiadomości