Pod Chersoniem trwają poszukiwania rosyjskiej grupy dywersyjnej

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Poniedziałek jest 383. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Władze obwodu chersońskiego na południu Ukrainy wydłużyły w poniedziałek godzinę policyjną w związku z informacjami o pojawieniu się w Chersoniu rosyjskiej grupy dywersyjnej. Decyzję tę podjęto, by podczas poszukiwań przeciwnika uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej – wyjaśniły. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:18

    Zapraszamy do relacji:

    Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo poniedziałek 14 marca 2023

  • 4:29

    Dalsze angażowanie się w "spór terytorialny" Rosji z Ukrainą nie jest w żywotnym interesie USA - powiedział gubernator Florydy Ron DeSantis, uważany za czołowego kontrkandydata Donalda Trumpa w wyścigu o nominację Partii Republikańskiej w wyborach na prezydenta 2024 r. Podobne stanowisko zajęło kilku innych potencjalnych kandydatów na prawicy.

  • 4:13

    ISW: siły rosyjskie przeprowadziły ataki naziemne wzdłuż obwodu donieckiego i poczynili dalsze postępy w okolicach Bachmutu, ale nie udało się im dokonać decydującego ruchu, ani okrążenia miasta.

  • 2:55

    Instytut Studiów nad Wojną: członek powiązanego z Kremlem klubu dyskusyjnego Valdai oskarżył założyciela Grupy Wagnera Jegwienija Prigożyna o realizację celów politycznych w Rosji, które zagrażają siłom Wagnera w Bachmucie.

  • 1:55

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:46

    Przed rosyjskim sądem rozpoczął się proces Władimira Kara-Murzy wybitnego rosyjskiego działacza opozycji pod zarzutem zdrady stanu i rozpowszechniania "fałszywych informacji" o wojnie Rosji z Ukrainą, informuje AP.

    Władimir Kara-Murza jest od kwietnia 2022 roku w areszcie śledczym pod zarzutem rozpowszechniania "nieprawdziwych informacji" o rosyjskich siłach zbrojnych, wypowiedzianych min. w przemówieniu wygłoszonym 15 marca ubiegłego roku w Izbie Reprezentantów Arizony, w którym potępił działania militarne Rosji na Ukrainie. Obecnie prokuratorzy rozszerzyli ten zarzut o przestępstwo zdrady stanu.

    Jak powiedział prawnik 41-letniego Kara-Murzy, opozycjonista jest oskarżony o zdradę za krytykę rosyjskich władz w publicznych wystąpieniach za granicą. "Jako prawdziwy rosyjski patriota jest oskarżony o zdradę stanu za swoją niestrudzoną walkę o Rosję bez Putina" – napisała na Twitterze jego żona Jewgienia.

  • 23:17

    Znaczny wzrost napływu migrantów na wybrzeża Włoch to rezultat "jasnej strategii wojny hybrydowej, którą realizuje grupa Wagnera - najemników opłacanych przez Rosję - wykorzystująca swoje istotne wpływy w niektórych krajach afrykańskich" - oświadczył w minister obrony Włoch Guido Crosetto.

    Rosjanie w Afryce

  • 22:23

    Przyszłość Ukrainy zależy od kluczowych bitew na wschodzie - powiedział w poniedziałek w tradycyjnym wieczornym przekazie wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Na wschodzie kraju jest bardzo ciężko i bardzo boleśnie (...) Biłohoriwka i Marinka, Awdijiwka i Bachmut, Wuhłedar i Kamianka - między innymi w tych miejscach decyduje się, jaka będzie nasza przyszłość, przyszłość wszystkich Ukraińców - powiedział Zełenski. - Musimy zniszczyć siłę militarną wroga. I będziemy ją niszczyć - dodał.

  • 21:58

    Mamy nadzieję, że rzeczywiście dojdzie wkrótce do rozmowy przywódcy Chin Xi Jinpinga z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak dodał, USA zachęcały Chiny do takiej rozmowy, mając nadzieję, że zmieni to podejście Pekinu do wojny.

  • 21:25

    Najpilniejszym priorytetem w dziedzinie bezpieczeństwa jest rosyjska wojna na Ukrainie, ale ewentualny konflikt w regionie Indo-Pacyfiku może mieć skutki jeszcze większe - wskazano w aktualizacji zintegrowanego przeglądu brytyjskiej polityki zagranicznej, obronnej i bezpieczeństwa.

  • 19:29

    Francuski koncern paliwowy TotalEnergies poinformował, że wycofuje się z dużej fabryki smarów samochodowych i przemysłowych, położonej na południowy zachód od Moskwy. Jak pisze agencja AFP, to kontynuacja stopniowego wycofywania się grupy z rosyjskiego rynku.

  • 19:18

    Ukraińcy w rozmowie z Polską Agencją Prasową popierają propozycję zmiany nazwy państwa rosyjskiego na Moskowię. W ubiegłym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił premiera Denysa Szmyhala, by zbadał prawne możliwości takiego posunięcia, co było reakcją na petycję obywatelską w tej sprawie.

  • 18:47

    Rosja nie sprzeciwia się przedłużeniu umowy zbożowej, dotyczącej transportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne, ale tylko o 60 dni - poinformował wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Wierszynin po zakończeniu rozmów między Rosją a przedstawicielami ONZ w Genewie. Z takim stanowiskiem nie zgadza się Ukraina.

  • 18:15

    Dziesiątki ukraińskich żołnierzy zakończyło w poniedziałek w Hiszpanii czterotygodniowe szkolenie z obsługi czołgu Leopard 2A4, którego sześć jednostek Madryt ma dostarczyć tej wiosny na Ukrainę. W sumie 40 członków załogi czołgu i 15 mechaników przeszło szkolenie w zakresie ich użycia w bazie wojskowej w północno-wschodnim mieście Saragossa - poinformowały hiszpańskie siły zbrojne w oświadczeniu.

    Jeden z hiszpańskich czołgów Leopard 2A4, który zostanie wysłany na Ukrainę, podczas szkolenia ukraińskich żołnierzy w bazie wojskowej San Gregorio w Saragossie

  • 18:09

    Liczni producenci pszenicy i słonecznika rozpoczęli w poniedziałek protest przeciw importowi tych produktów z Ukrainy. Zniesienie cła na te towary spowodowało, że ceny bułgarskich produktów spadły o połowę, choć w tym samym czasie znacznie zdrożały nawozy.

  • 17:17

    W Moskwie rozpoczął się w poniedziałek proces rosyjskiego opozycjonisty Władimira Kara-Murzy, oskarżonego o zdradę stanu. Jest on zdeklarowanym krytykiem władz na Kremlu. Rozprawa toczy się za zamkniętymi drzwiami.

  • 16:23

    Władze Ukrainy zarejestrowały pięć milionów uchodźców wewnętrznych, a liczbę niezarejestrowanych szacują na siedem milionów - powiedziała Iryna Wereszczuk, minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, w wywiadzie dla ukraińskiego radia.

  • 16:22

    W miejscowości Kupiańsk-Wuzłowy w obwodzie charkowskim, w północno-wschodniej części Ukrainy, zatrzymano rosyjskiego żołnierza, który od września ubiegłego roku ukrywał się tam w opuszczonych budynkach - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za policją regionu charkowskiego.

  • 16:22

    Władze obwodu chersońskiego na południu Ukrainy wydłużyły w poniedziałek godzinę policyjną w związku z informacjami o pojawieniu się w Chersoniu rosyjskiej grupy dywersyjnej. Decyzję tę podjęto, by podczas poszukiwań przeciwnika uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej – wyjaśniły.

  • 15:58

    Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze zamierza wszcząć pierwsze dwa śledztwa, związane z rosyjskimi zbrodniami popełnionymi podczas inwazji na Ukrainę; sprawy te dotyczą nielegalnego uprowadzania ukraińskich dzieci i ostrzałów infrastruktury cywilnej - powiadomił amerykański dziennik "New York Times".

  • 15:21

    Rosyjskie wojska zrujnowały tutaj 80 proc. domów, nie ma ani jednego budynku, który nie zostałby zniszczony lub co najmniej uszkodzony w wyniku uderzenia odłamkami pocisków - przekazali w poniedziałkowym reportażu Radia Swoboda mieszkańcy wsi w obwodzie charkowskim na Ukrainie, okupowanych lub ostrzeliwanych przez wroga wiosną ubiegłego roku.

  • 15:08

    Powtarzając tezy rosyjskiej propagandy, władze Gruzji oskarżyły Ukrainę o przygotowanie przewrotu i wciąganie Tbilisi w wojnę z Rosją; kategorycznie odrzucamy te insynuacje, nie tam szukacie wroga – oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

  • 15:07

    Unia Europejska przedłużyła w poniedziałek o kolejne sześć miesięcy sankcje indywidualne nałożone na osoby i podmioty za naruszanie integralności terytorialnej Ukrainy - przekazała szwedzka prezydencja w UE. Na liście sankcyjnej znajdują się m.in.: Władimir Putin oraz Siergiej Ławrow. Sankcje te zakładają zamrożenie aktywów i zakazy wjazdu do UE dla 1473 osób i 205 podmiotów. Jak przekazała prezydencja, żadna osoba ani podmiot nie zostały usunięte z listy.

  • 14:25

    Ukraina. Żołnierz rozstrzelany przez Rosjan. Media: jeniec był także obywatelem Mołdawii

  • 13:31

    Na Chersońszczyźnie wróg dokonał w ciągu minionej doby 56 ostrzałów z dział artyleryjskich, wyrzutni rakietowych, moździerzy, czołgów i dronów. W kierunku obszarów kontrolowanych przez władze w Kijowie wystrzelono ponad 330 różnych pocisków, lecz te działania agresora tym razem nie skutkowały ofiarami śmiertelnymi. Jedna osoba została ranna - czytamy w komunikacie administracji obwodu chersońskiego opublikowanym na Telegramie.

    W regionie charkowskim nie odnotowano żadnych strat wśród cywilów, mimo że Rosjanie ponownie ostrzeliwali teren obwodu z dział artyleryjskich, moździerzy i czołgów. W ciągu ostatnich 24 godzin pirotechnicy unieszkodliwili na Charkowszczyźnie 107 min i innych ładunków wybuchowych pozostawionych przez rosyjskie wojska - oznajmił gubernator Ołeh Syniehubow.

  • 13:29

    Trzy osoby zginęły, a siedem zostało rannych w poniedziałek w wyniku rosyjskich ostrzałów miejscowości w obwodach mikołajowskim i sumskim, na południu i północy Ukrainy - poinformowali gubernator regionu mikołajowskiego Witalij Kim i szef biura (kancelarii) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

    W godzinach porannych agresorzy ostrzelali jedną z miejscowości w położonej na wybrzeżu Morza Czarnego gminie Kucurub w obwodzie mikołajowskim. Dwie osoby poniosły śmierć, wśród trojga rannych jest siedmioletnia dziewczynka - oznajmił Kim na Telegramie.

    Przed południem Jermak przekazał, że siły rosyjskie zaatakowały z wyrzutni rakietowych osiedle typu miejskiego Znob-Nowhorodske w obwodzie sumskim, nieopodal granicy z Rosją. Pocisk uderzył w pobliżu miejscowej szkoły rolniczej. Zginęła jedna osoba, cztery doznały obrażeń - napisał w mediach społecznościowych szef kancelarii głowy państwa.

  • 13:26

    Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby rosyjskie wojsko straciło 710 żołnierzy. Według strony ukraińskiej straty rosyjskiej armii od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, sięgnęły 159 800 żołnierzy.

    Przez ostatnie 24 godziny rosyjska armia straciła również między innymi 8 czołgów, 5 bojowych wozów piechoty, 16 systemów artyleryjskich.

  • 13:19

    Prezydent ChRL Xi Jinping planuje rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, co byłoby pierwszym spotkaniem obu przywódców od momentu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę w ubiegłym roku - poinformował w poniedziałek amerykański dziennik "Wall Street Journal" za anonimowymi źródłami.

    Do spotkania dojdzie prawdopodobnie po wizycie Xi w Moskwie, która może się odbyć już w przyszłym tygodniu. Xi ma rozmawiać w rosyjskiej stolicy z Władimirem Putinem. Do dyskusji z Zełenskim ma dojść za pośrednictwem łącza internetowego.

  • 13:04

    W ostatnich dniach rosyjskie wojska omyłkowo zrzuciły bombę lotniczą na okupowany Donieck, po czym Kreml próbował oskarżyć o ten czyn stronę ukraińską. Pocisk spadł na terenie zabudowanym i cudem nie eksplodował - powiadomił w poniedziałek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

    Rosyjska propaganda znowu chciała obwinić Ukrainę za swoje własne działania, ale po raz kolejny nie umiała dopracować szczegółów. Wróg ogłosił, że bomba, która została zrzucona na Donieck, była jakoby "produkcji amerykańskiej", lecz na kadrach z kremlowskich mediów wyraźnie widać, że spadł tam rosyjski lotniczy pocisk burzący FAB-500 M62 - czytamy na łamach rządowego serwisu.

    Rosyjski lotniczy pocisk burzący FAB-500 M62

  • 11:46

    W okolicach Kreminnej i Biłohoriwki w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, trwa zmasowane rosyjskie natarcie. Sytuacja jest trudna, lecz za 2-3 tygodnie, wraz z poprawą pogody, spodziewamy się ukraińskiej kontrofensywy - oznajmił w poniedziałek szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

    Gubernator powiadomił na antenie ukraińskiej telewizji, że niedawno wrócił z linii frontu i przekazywane przez niego doniesienia są oparte na własnych obserwacjach. Nagranie z wypowiedzią Hajdaja ukazało się też na profilu samorządowca na Facebooku.

  • 11:21

    W zniszczonym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, odnotowywane są kolejne przypadki wyrzucania ludzkich szczątków do odpadów budowlanych podczas rozbiórki zrujnowanych bloków mieszkalnych - oznajmił w poniedziałek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta.

    Tym razem chodzi o dwa budynki przy Prospekcie (Alei) Pokoju, gdzie pod gruzami zginęło ponad 200 osób. Jeszcze w maju 2022 roku wstrzymano tam ekshumację, ponieważ mieszkańcy Mariupola odmówili wykonywania tych prac za przysłowiowe 30 srebrników. Nie mamy dokładnych informacji, czy przed rozbiórką udało się wydobyć z tych ruin wszystkie szczątki, ale biorąc pod uwagę inne podobne przypadki w mieście, wydaje się prawdopodobne, że większość ciał trafiła na wysypisko śmieci - napisał samorządowiec na Telegramie.

    Андрющенко Time

    Русня продовжує ховати докази власних злочинів. Все що залишилось від двох багатоповерхівок “127 та 129 по пр. Миру. Тут загибло понад 200 людей під завалами. Тут була скасована ексгумація в травні, тому що маріуопльці відмовились доставати тіла загиблих за 30 серебряніків. Точних даних, чи ексгумовано всіх перед знесенням немає. Поки. Але з огляду на історію з Новоросійською, цілком можливо що більшість так і похована екскаваторами на сміттезвалищі. Ще раз - цивільні окупанти, які залучені до приховання геноциду українців мають нести таке саме покарання за співучать, як і вибвці.

  • 10:44

    Stacja Nexta TV pokazała prawdziwy obraz "ruskiego miru" w Bachmucie. Miasto, które stanowi dziś główną linię frontu w wojnie prowadzonej przez armię Putina, jest obracane w ruinę przez siły rosyjskie.

  • 10:42

    W 2022 roku Ukraina stała się trzecim największym importerem broni na świecie, po Katarze i Indiach - donosi Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).

  • 10:39

    Ukraiński żołnierz w Bachmucie

  • 10:19

    Rosyjscy okupanci wywożą z Ukrainy specjalistyczny sprzęt i nadal przywożą tu swoich więźniów, w tym kobiety, które mają uzupełnić braki w szeregach ich armii - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    "Rosyjscy najeźdźcy kontynuują grabież tymczasowo zajętych terytoriów. Niedawno w Enerhodarze okupanci zaczęli wywozić sprzęt szkoleniowy, służący do podwyższania kwalifikacji personelu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" - ogłoszono w codziennym raporcie frontowym.

    Znajdująca się w mieście Enerhodar Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okupowana od początku marca 2022 roku. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz są tam obecni pracownicy koncernu Rosatom.

    Zaporizhzhia Nuclear Power Plant

  • 10:02

    Zniszczenia w Bachmucie

  • 8:52

    Według ISW Putin i ministerstwo obrony mogą wykorzystać Prigożyna jako kozła ofiarnego za straty w Bachmucie, gdy ofensywa wygaśnie. Jednocześnie, jak oceniają analitycy, Prigożyn nie odzyska już najpewniej przychylności rosyjskiego dyktatora, jaką cieszył się od maja do października 2022 roku. Los jego i Grupy Wagnera nie jest przy tym przesądzony i będzie zależał od tego, jak skutecznie Prigożyn będzie przekonywać Kreml o swojej lojalności.

    Jewgienij Prigożyn

    Analizując ten konflikt, ISW konstatuje, że różne partie w bliskim otoczeniu Putina rywalizują ze sobą "w grach o sumie zerowej" (czyli takich, w których jedna strona może wygrać tylko kosztem drugiej), które ogólnie nie sprzyjają realizacji celów postawionych przez Kreml.

    "Ministerstwo obrony traktuje jako priorytet w walkach w Bachmucie wyeliminowanie Grupy Wagnera, co zwalnia tempo postępu na tym odcinku. Prigożyn traktował Bachmut jako szansę na zdobycie przewagi nad resortem obrony i wpływów na Kremlu w dążeniu do własnych ambicji biznesowych i politycznych. Putin wykorzystał Grupę Wagnera, by chronić reżim przed negatywnym wpływem mobilizacji, co także hamuje jego wysiłki na Ukrainie" – ocenia ISW.

  • 8:45

    Kierownictwo rosyjskiego resortu obrony wykorzystuje i pogłębia frontowe niepowodzenia najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna po to, by osłabić swojego rywala. Ten prawdopodobnie nie zdoła już odzyskać przychylności Władimira Putina – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    "Konflikt pomiędzy ministerstwem obrony i finansującym Grupę Wagnera Jewgienijem Prigożynem najwyraźniej osiągnął apogeum na tle bitwy pod Bachmutem” w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – pisze amerykański think tank w najnowszym raporcie.

    Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i szef Sztabu Generalnego generał Walerij Gierasimow chcą wytracić w Bachmucie siły Grupy Wagnera (zarówno przeszkolonych najemników, jak i więźniów) po to, by osłabić Prigożyna i zniweczyć jego ambicje zwiększenia wpływów na Kremlu.

  • 7:59

    Jeśli najemnicza Grupy Wagnera nadal nie będzie mogła rekrutować do swoich oddziałów rosyjskich więźniów, prawdopodobnie zostanie zmuszona do zmniejszenia skali lub intensywności zaangażowania na Ukrainie - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w ostatnich tygodniach właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zapewne stracił możliwość rekrutacji w rosyjskich więzieniach z powodu trwających sporów z kierownictwem ministerstwa obrony i wobec tego najprawdopodobniej skierował działania rekrutacyjne w stronę wolnych obywateli.

    Billboard Grupa Wagnera



    Wskazano, że od początku marca Grupa Wagnera utworzyła terenowe zespoły rekrutacyjne w centrach sportowych w co najmniej 40 lokalizacjach w całej Rosji, a w ostatnich dniach jej zamaskowani członkowie prowadzili również rozmowy o karierze w moskiewskich szkołach średnich, rozdając kwestionariusze zatytułowane "aplikacja młodego wojownika" w celu zebrania danych kontaktowych zainteresowanych uczniów.


    "Około połowa więźniów, których Grupa Wagnera już wysłała na Ukrainę, prawdopodobnie stała się ofiarami, a nowe inicjatywy raczej nie zrekompensują utraty dopływu rekrutów-skazańców. Jeśli zakaz zostanie utrzymany, Prigożyn będzie prawdopodobnie zmuszony do zmniejszenia skali lub intensywności operacji Grupy Wagnera na Ukrainie".

  • 6:18

    Armia Szwajcarii pozbywa się pocisków przeciwlotniczych, które mogłyby dobrze posłużyć Ukrainie – informuje portal dziennika "Neue Zuercher Zeitung" ("NZZ").


    "Putin chce złamać Ukraińców, Rosja raz po raz ostrzeliwuje elektrownie i budynki mieszkalne w nalotach, ludność cywilna cierpi – a Szwajcaria w tym czasie likwiduje broń przeciwlotniczą"

    Chodzi o brytyjskie pociski rakietowe ziemia-powietrze typu Rapier. "Armia szwajcarska dysponuje obecnie 60 takimi systemami, z czego zdemontowano już pierwszą część z nich" – potwierdził rzecznik szwajcarskiej armii Kaj-Gunnar Sievert.

    Szwajcaria zakupiła Rapiery w latach 80., natomiast wycofała je z eksploatacji pod koniec 2022 roku. "Rakiety są stare, lecz nie są zupełnie przestarzałe. Mogą sprawdzić się dobrze przeciwko nisko latającym celom, takim jak drony. Można przy ich pomocy walczyć również z myśliwcami lub śmigłowcami" – wyjaśnia Peter Schneider, były redaktor "Allgemeine Schweizerische Militaerzeitschrift". Jak podkreśla, Ukraina mogłaby dzięki nim chronić infrastrukturę cywilną.

    Przekazanie rakiet na złom wywołało oburzenie wśród polityków, zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa. "To absurd, że likwidujemy w Szwajcarii broń obronną" – mówi François Pointet, radny narodowy Zielonych Liberałów. Popiera wysłanie Rapierów Ukrainę, jego zdaniem prawnie byłoby to możliwe.

  • 4:20

    Atak Rosji na Ukrainę. SBU ostatecznie ustaliła tożsamość jeńca rozstrzelanego przez Rosjan za okrzyk "Chwała Ukrainie!"

  • 4:20

    Straty rosyjskie pod Bachmutem sięgnęły w ciągu doby 239 zabitych i blisko 300 rannych - poinformował w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty. Podkreślił, że Bachmut nadal stanowi "epicentrum działań bojowych".


    "W ciągu doby na całym bachmuckim odcinku frontu doszło do 161 ostrzałów i 39 starć bojowych", Rosjanie stracili w nich 239 wojskowych - poinformował Czerewaty, cytowany przez agencję UNIAN. Jak dodał, 293 Rosjan zostało rannych.

  • 4:19

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła w niedzielę, że ostatecznie ustaliła tożsamość ukraińskiego jeńca wojennego, który został zastrzelony przez Rosjan za okrzyk "Chwała Ukrainie!". Jest nim Ołeksandr Macijewski, żołnierz obrony terytorialnej.


  • 4:19

    Utrzymywanie przez siły ukraińskie Bachmutu w obwodzie donieckim wiąże wojska rosyjskie w jednym miejscu, przez co tracą one możliwości natarcia na innych kierunkach - podkreśliła armia ukraińska w komunikacie w niedzielę.

    "Obrona Bachmutu pozwala na związanie w jednym miejscu znacznych sił Rosjan i ich rezerw" - podkreślono w komunikacie. Wojska rosyjskie ponoszą "znaczne straty" i zmuszone są "do prowadzenia częstych rotacji" swych sił - podkreśliła armia. Jak podsumowała, Rosjanie atakując Bachmut "tracą czas i zasoby", jak i "potencjał ofensywny i możliwości na innych kierunkach".

  • 4:18

    Wojna Rosja - Ukraina: relacja na żywo z 12 marca 2023

  • 4:18

    Ukraiński żołnierz Andrij o pseudonimie Festiwal" strącił z broni automatycznej AK-74 rosyjskiego drona na wschodzie Ukrainy - poinformowała w niedzielę telewizja Espreso.

    Andrij, który służy w łuckim batalionie wołyńskiej brygady obrony terytorialnej, tak opowiedział Espreso o tym zdarzeniu: Latał i latał nad nami, nakierowywał artylerię, a my mieliśmy już trzech trzechsetnych (tj. zabitych). Z wściekłości wyszedłem w pole i puściłem dwie krótkie serie ze swojego AK-74. I trafiłem!

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Policja obwodu chersońskiego/Facebook

Tagi:
Raporty: