"Na kierunku słowiańskim wróg przygotowywał się do wznowienia ofensywy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Już sto dni trwa rosyjski atak na Ukrainę. W ramach przygotowań do wznowienia ofensywy rosyjska armia na kierunku słowiańskim skoncentrowała siły liczące 20 batalionowych grup taktycznych - informuje w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wcześniej rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy podał, że siły zbrojne Rosji werbują najemników do grup dywersyjnych i zwiadowczych, które miałyby zostać wysłane na Ukrainę. Poszukują głównie osób z obwodów donieckiego i ługańskiego, znających język ukraiński. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:49

    Na południowych granicach obrony wojska ukraińskie zniszczyły skład amunicji, 19 najeźdźców, haubicę i działa samobieżne nieprzyjaciela - poinformowało dowództwo OK "Południe".

    "Jednostki rakietowe i artyleryjskie sił obronnych zniszczyły podczas ostrzału 19 najeźdźców, haubicę Msta-B, 3 działa samobieżne Hiacynt-C i składy amunicji, pozostałe straty wroga są badane. Wróg przeprowadził nieudane natarcie na lądzie, rozpoczął nalot z parą śmigłowców Ka-52 na nasze pozycje. Żadnych ofiar" - podało OK "Południe".

  • 1:48

    Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres w oświadczeniu w 100. dniu wojny w Ukrainie ponowił swój apel o zakończenie przemocy.

    Podkreślił, że konflikt zabił już tysiące ludzi i przesiedlił miliony innych. Dodał, że wojna "doprowadziła do niedopuszczalnych naruszeń praw człowieka i rozpala globalny kryzys w trzech wymiarach – żywnościowym, energetycznym i finansowym – który uderza w najbardziej bezbronnych ludzi, kraje i gospodarki".

  • 0:35

  • 22:53

    Strona ukraińska przygotowała listę sankcyjną, która obejmuje ponad 12 tysięcy rosyjskich oligarchów, urzędników, propagandystów i zbrodniarzy wojennych. Poinformował o tym w rozmowie z Radiem Swoboda rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.

    - Współpracujemy z naszymi partnerami nad mechanizmem, który wyznaczy priorytet nakładania sankcji wobec wszystkich tych, którzy promują lub są zaangażowani w agresję Rosji na Ukrainę - przekazał.

  • 22:00

    Nie powinniśmy poniżać Rosji - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiej prasy regionalnej. Agencja AFP zauważa, że takie podejście może być negatywnie odebrane w krajach Europy Wschodniej.

  • 21:52

    Ukraińskie siły odbiły z rąk rosyjskiej armii 20 procent zajętego przez nią terytorium miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim - poinformował szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

    "Wiele razy już słyszałem, że Siewierodonieck całkowicie zajęła rosyjska armia. Chcę powiedzieć, że tak nie jest" - przekazał.

  • 21:37

    Biolodzy oraz organizacje ochrony zwierząt z Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Turcji potwierdziły setki przypadków padłych delfinów wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym, prowadzonych przez Rosję w ramach inwazji na Ukrainę.

  • 21:21

    Są trzy słowa, za które walczymy: pokój, zwycięstwo, Ukraina - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odezwie do narodu w 100. dzień inwazji Rosji na jego kraj.

    - Równo sto dni temu wszyscy z nas obudzili się w innej rzeczywistości. W 2014 roku Rosja przyszła do nas z jednym słowem. To słowo to wojna. 24 lutego Rosja dodała do tego słowa jeszcze jedno, tworząc wyrażenie "pełnowymiarowa wojna" - powiedział Zełenski.

    Stojąc przed siedzibą biura prezydenta w Kijowie, Zełenski wymienił słowa związane z trwającą rosyjską agresją. - Po pierwsze to dwa słowa: nasi bohaterowie. Ludzie, którzy od nocy na 24 lutego po dziś bronią naszego państwa - oznajmił. Dodał, że to też np. takie zapożyczone słowa, jak Bayraktar, Harpoon, Starlink, Rzeszów.

  • 20:24

    Władimir Putin popełnił historyczny i fundamentalny błąd (…), jest izolowany – oświadczył w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiej prasy regionalnej. Nie wykluczył wyjazdu do Kijowa w najbliższym czasie.

    "Myślę - i powiedziałem mu to - że popełnił historyczny i fundamentalny błąd dla swojego narodu, dla siebie i dla historii" – oznajmił Macron, dodając, że "nie wyklucza" wyjazdu do Kijowa w najbliższym czasie.

    Prezydent Francji był wielokrotnie zapraszany na Ukrainę przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  • 20:23

    Nasze wsparcie dla Ukrainy nie osłabnie, dopóki Ukraińcy nie zaznają pokoju i wolności, na które ich bohaterstwo zasługuje - oświadczył w piątek, w 100. dzień inwazji Rosji, brytyjski premier Boris Johnson.

    - Minęło sto dni, od kiedy (Władimir) Putin rozpoczął swoją barbarzyńską napaść na Ukrainę i w tym czasie udręki Ukraińcy zdobyli podziw świata swoją odwagą i godnością pod ostrzałem, jak również nieustępliwym i niedającym się pokonać oporem. Wiele razy bohaterskie ukraińskie siły zbrojne pokonywały przeciwności i odpierały potęgę rosyjskiej armii, wygrywając bitwę o Kijów i pokonując najeźdźcę u wrót stolicy - powiedział Johnson w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo.

  • 20:21

    USA chcą, by Ukraina była demokratyczna i niepodległa oraz miała środki, by się bronić przed agresją - zapewnił sekretarz stanu USA Antony Blinken w oświadczeniu w związku z 100 dniami wojny na Ukrainie. Jak dodał, Stany Zjednoczone nie chcą przedłużać konfliktu, ale wyraził przekonanie, że Ukraina wyjdzie z niej zwycięsko.



    "Tak jak powiedział prezydent Biden, nasz cel jest prosty: Stany Zjednoczone chcą widzieć demokratyczną, niepodległą, suwerenną i zasobną Ukrainę ze środkami, by odstraszyć i bronić się przed dalszą agresją".

  • 20:21

    Pod Siewierodonieckiem na wschodzie Ukrainy w ostrzale rannych zostało dwóch dziennikarzy agencji Reutera, a ich kierowca zginął - podaje w piątek CNN, powołując się na rzecznika prasowego tej agencji informacyjnej.

    "Podczas wyjazdu reporterskiego dwóch dziennikarzy Reutersa odniosło niewielkie obrażenia po znalezieniu się pod ostrzałem na trasie do Siewierodoniecka. Podróżowali pojazdem udostępnionym przez wspieranych przez Rosję separatystów i prowadzonym przez osobę, którą separatyści wyznaczyli. Kierowca pojazdu zginął" - przekazał rzecznik agencji.

    Nie podano więcej szczegółów w sprawie tego zdarzenia.

  • 20:20

    W ramach przygotowań do wznowienia ofensywy rosyjska armia na kierunku słowiańskim skoncentrowała siły liczące 20 batalionowych grup taktycznych - informuje w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.



    "Na kierunku słowiańskim wróg przygotowywał się do wznowienia ofensywy, gromadząc ugrupowanie liczące do 20 batalionowych grup taktycznych. By poprawić pozycję taktyczną, próbował prowadzić atak na kierunku miejscowości Barwinkowe i Swiatohirsk, sukcesu nie odniósł".

  • 20:19

    Od początku inwazji Rosji na Ukrainę stronie ukraińskiej udało się doprowadzić do wypuszczenia z niewoli rosyjskiej ponad 400 osób - poinformowało w piątek ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów.

    W ciągu stu dni inwazji przeprowadzono 14 wymian jeńców, w ramach których uwolniono 403 osoby, w tym 303 wojskowych i 100 cywilnych - czytamy w komunikacie resortu.

    W tym okresie zorganizowano 165 korytarzy humanitarnych. Z zagrożonych regionów kraju wyjechało ponad 300 tys. osób.

  • 18:26

    Musimy wzmocnić nasze działania i pomóc Ukrainie wygrać tę wojnę - oświadczył w piątek, w setny dzień rosyjskiej inwazji, prezydent Łotwy Egils Levits.

    "Dzień 100. rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie i naszym wspólnym wartościom europejskim. Musimy wzmocnić nasze starania, by pomóc Ukrainie stawiać opór i wygrać tę wojnę" - napisał prezydent na Twitterze.

  • 18:24

    Obywatel Francji zginął na Ukrainie "w walce" - podało w piątek MSZ w Paryżu. Według radia Europe 1 Francuz został zabity w obwodzie charkowskim.

    "Otrzymaliśmy smutną wiadomość, że Francuz został śmiertelnie ranny w walkach na Ukrainie - poinformował francuski resort spraw zagranicznych w komunikacie - Przekazujemy kondolencje jego rodzinie".

  • 17:27

    Siły zbrojne Rosji werbują najemników do grup dywersyjnych i zwiadowczych, które miałyby zostać wysłane na Ukrainę. Poszukują głównie osób z obwodów donieckiego i ługańskiego, znających język ukraiński - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

    Wcześniej, 20 maja, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin przekazał, że od 24 lutego, czyli początku agresji Rosji, zatrzymano około 800 osób podejrzanych o działalność dywersyjną lub zwiadowczą na rzecz wroga.

    "Wielu dywersantów zostało przerzuconych na Ukrainę, przede wszystkim do Kijowa, jeszcze przed rosyjską inwazją. Nie można powiedzieć, że dywersanci i zwiadowcy wyróżniają się czymś szczególnym, ale są to bardzo często młodzi ludzie, którzy wyjechali (na Ukrainę - red.) i wynajęli mieszkania często na miesiąc lub dwa przed 24 lutego. Prowadzili specyficzny tryb życia - nie spotykali się z miejscową ludnością, nie pracowali, najczęściej przebywali w domu" - wyjaśnił Jenin.

  • 17:15

    Polska była krajem Unii Europejskiej, który w marcu udzielił tymczasowej ochrony największej liczbie Ukraińców uciekających przed wojną - wynika z opublikowanych w piątek danych Eurostatu.

  • 17:15

    Trwają zacięte walki z siłami rosyjskimi w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. Zdementował doniesienia bojowników czeczeńskich o rzekomym zajęciu przez nich tego miasta.

    Obwód ługański jest obecnie najbardziej wysuniętym punktem obronnym Ukrainy, na którym walczy "wielka nawała" sił przeciwnika - podkreślił gubernator w komunikatorze Telegram.

    "Zacięte walki trwają dzisiaj w Siewierodoniecku. Kadyrowcy (czeczeńscy bojownicy - red.) już zaraportowali, że zajęli miasto, ale to kłamstwo" - dodał.

    Według lokalnych władz w Siewierodoniecku pozostaje 12-13 tys. mieszkańców.

  • 17:13

    Władze Ukrainy przyznały obywatelstwo rosyjskiemu dziennikarzowi Aleksandrowi Niewzorowowi, który potępił inwazję na Ukrainę i wraz z żoną opuścił Rosję - poinformował w piątek doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

  • 17:12

    Przez 100 dni wojny na Ukrainie ludność cywilna tego kraju doświadczyła ogromnych cierpień, ginęli ludzie, rozdzielane były rodziny. Skala zniszczeń ukraińskich miast wymyka się rozumieniu - przekazał w piątek dyrektor generalny Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (ICRC) Robert Mardini.


    "Należy również pamiętać o tym, że konflikt zbrojny w niektórych regionach nie trwa od 100 dni, ale od ośmiu lat i wielu ludzi przeżyło powtarzające się tragedie. Wielu zostało kilkakrotnie zmuszonych do opuszczenia swoich domów, za każdym razem musieli budować swoje życie od nowa"

  • 17:12

    Od 9 maja do 1 czerwca na Ukrainę wróciło 167 tys. osób więcej, niż z niego wyjechało. W tym czasie każdego dnia liczba osób wjeżdżających na Ukrainę była wyższa od liczby osób kraj opuszczających - podała w piątek Państwowa Służba Graniczna Ukrainy, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

  • 15:40

    Rosjanie wyrządzili w Czarnobylu niepowetowane szkody, z lokalnej elektrowni atomowej zabrali sprzęt wart wiele milionów dolarów, który jest im zupełnie nieprzydatny - powiedział Mykoła Bespały, dyrektor Centralnego Laboratorium Analitycznego czarnobylskiej siłowni w rozmowie z dziennikiem "Washington Post".

    Lista tego, co rosyjskie siły okupacyjne ukradły, wysadziły w powietrze lub podziurawiły kulami w laboratoriach Czarnobyla i w ich pobliżu, jest nadal opracowywana - pisze "Washington Post". Powołując się na rozmowy z pracownikami elektrowni atomowej, wśród strat wymienia 698 komputerów, 344 pojazdy, 1500 dozymetrów, kluczowe oprogramowanie i prawie wszystkie elementy sprzętu przeciwpożarowego.

    Cytowani przez gazetę pracownicy siłowni podali, podsumowując miesiąc spędzony tam przez Rosjan, że zginęło dziewięciu ich kolegów, a pięciu zostało porwanych, ale udało się uniknąć katastrofy, której wielu się obawiało - wojny uwalniającej promieniowanie w całym regionie.

  • 15:37

    Rosyjscy żołnierze kradną wszystko co popadnie, nawet magnesy na lodówkę - informuje w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na przechwyconą rozmowę telefoniczną rosyjskiego wojskowego z bratem.


    "Wziąłem magnesy. Kiedy się zatrzymaliśmy w domu jakichś, k...a, podróżników: byli w Chinach, we Włoszech, w Paryżu. W od ch... miejsc byli. Nie są im potrzebne, to sobie zabrałem".


  • 15:20

    Ciała 1314 cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska znaleziono dotąd w obwodzie kijowskim. Wciąż odkrywamy kolejne miejsca pochówku, w czwartek przeprowadziliśmy ekshumację osoby zabitej pod Borodzianką- poinformował w piątek komendant obwodowej policji Andrij Niebytow.

    "Niestety, wciąż natrafiamy na takie straszne znaleziska. (...) Cywil z okolic Borodzianki został zastrzelony przez rosyjskich żołnierzy, gdy próbował wziąć produkty żywnościowe z samochodu. Ludzie zamordowani w obwodzie kijowskim nie mieli niczego wspólnego z jakimikolwiek formacjami wojskowymi. Większość z nich zginęła od strzałów z broni palnej" - przekazał Niebytow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

    Szef regionalnej policji dodał, że w obwodzie kijowskim pracuje ponad 300 grup dochodzeniowo-śledczych, badających przypadki rosyjskich zbrodni wojennych.

  • 15:03

    Posłuchaj najnowszego nagrania opublikowanego przez prezydenta Zełenskiego:

  • 14:52

    Rosjanie wyrządzili w Czarnobylu niepowetowane szkody, z lokalnej elektrowni atomowej zabrali sprzęt wart wiele milionów dolarów, który jest im zupełnie nieprzydatny - powiedział Mykoła Bespały, dyrektor Centralnego Laboratorium Analitycznego czarnobylskiej siłowni w rozmowie z dziennikiem "Washington Post".

    Lista tego, co rosyjskie siły okupacyjne ukradły, wysadziły w powietrze lub podziurawiły kulami w laboratoriach Czarnobyla i w ich pobliżu, jest nadal opracowywana - pisze "Washington Post". Powołując się na rozmowy z pracownikami elektrowni atomowej, wśród strat wymienia 698 komputerów, 344 pojazdy, 1500 dozymetrów, kluczowe oprogramowanie i prawie wszystkie elementy sprzętu przeciwpożarowego.

    Cytowani przez gazetę pracownicy siłowni podali, podsumowując miesiąc spędzony tam przez Rosjan, że zginęło dziewięciu ich kolegów, a pięciu zostało porwanych, ale udało się uniknąć katastrofy, której wielu się obawiało - wojny uwalniającej promieniowanie w całym regionie.

    "Nie mogę powiedzieć, że wyrządzili szkody ludzkości, ale na pewno wyrządzili wielkie szkody gospodarcze Ukrainie" - powiedział Bespały. Koszt naprawienia szkód szacuje na ponad 135 milionów dolarów.

  • 14:44

    Czworonożny pomocnik saperów pies Patron odwiedził najmłodszych pacjentów szpitala św. Mikołaja we Lwowie.


    Pies rasy jack russel znany jest już nie tylko na Ukrainie, ale i poza jej granicami. Nie jest "zawodowcem". To piesek sapera Mychajły Iljewa, który kiedyś z braku czasu zaczął zabierać go do pracy. Zamiast występować na wystawach psów rasowych, Patron zaczął się przyzwyczajać do odgłosów wybuchów, a wkrótce okazało się, że świetnie sprawdza się jako wykrywacz min. Pies wykrył setki przedmiotów wybuchowych.

  • 14:39

    W okolicach Mariupola rosyjscy okupanci przetrzymują i rozstrzeliwują urzędników i wolontariuszy, którzy nie chcą z nimi współpracować, zamordowano z tego powodu już co najmniej jedną osobę - przekazał mer miasta Wadym Bojczenko, cytowany na profilu mariupolskiej rady miejskiej na Telegramie.

    "Samozwańczy sąd tzw. donieckiej republiki ludowej (kontrolowanej przez Moskwę struktury parapaństwowej na wschodzie Ukrainy) skazał jednego z sołtysów wsi nad Morzem Azowskim na karę 10 lat pozbawienia wolności. (...) W więzieniu w Ołeniwce przetrzymywanych jest kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy w marcu i kwietniu pomagali w ewakuacji mieszkańców Mariupola, a także próbowali dostarczać do okupowanego miasta wodę i żywność" - napisano w komunikacie lokalnego samorządu.

    Jak poinformowała rada miejska, rosyjskie władze wydadzą niebawem wyrok w sprawie ukraińskiej sędzi, która odmówiła kolaboracji z wrogiem. Pojawiły się doniesienia, że stosowano wobec niej tortury.

  • 14:34

  • 14:31

    W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę doszło do zniszczenia około 24 tysięcy kilometrów dróg i 300 mostów, lecz pracujemy nad przywracaniem najważniejszych połączeń, dostępny jest już na przykład odcinek trasy Kijów-Warszawa, na którym wcześniej wysadzono w powietrze trzy mosty - podaje Państwowa Agencja Drogowa Ukrainy (Ukrawtodor).

    Przywrócono także ruch samochodów ciężarowych na ważnej trasie z Kijowa do przejścia granicznego z Węgrami oraz zbudowano 39 tymczasowych przepraw drogowych na wyzwolonych terenach w okolicach Irpienia, Buczy, Hostomla, Czernihowa, Sum i Mikołajowa - czytamy w komunikacie Ukrawtodoru.

    Według danych Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej z 26 maja, łączne straty ukraińskiej gospodarki spowodowane wojną wynoszą już około 564-600 miliardów dolarów, z czego skalę zniszczeń obiektów infrastruktury (w tym dróg) wyceniono na 105 miliardów dolarów.

    Kluczowym połączeniem drogowym na Ukrainie jest obecnie trasa na wschodzie kraju, wiodąca z atakowanych przez Rosjan miast Siewierodonieck i Lisiczańsk w obwodzie ługańskim do Bachmutu w obwodzie donieckim. Szlak transportowy, który umożliwia komunikację z Dnieprem i Zaporożem, a także centralną i zachodnią częścią państwa, wciąż znajduje się pod kontrolą wojsk ukraińskich.

  • 14:25

    We Lwowskim Miejskim Centrum Artystycznym odbyła się aukcja przedmiotów z pól bitewnych wojny z Rosją. - Licytowaliśmy m.in. odłamki pocisków, zniszczone hełmy i zużytą tubę RPG - powiedziała Tetiana Ochytyn, organizatorka aukcji. Łącznie zebrano ponad 200 tysięcy hrywien (około 30 tysięcy złotych).

    - Na pomysł aukcji wpadli sami ukraińscy żołnierze walczący na froncie. Chcieli się odwdzięczyć za pomoc, jaką otrzymują z naszej strony i przekazali te przedmioty. Jak tylko je zobaczyliśmy to uznaliśmy, że to świetny powód, aby zorganizować licytację - podkreśliła Ochytyn, która jest przedstawicielką fundacji charytatywnej Uaid.

    Oprócz przedmiotów wojennych licytowane były w czwartek dzieła sztuki przekazane przez ukraińskich malarzy i artystów, między innymi rzeźby Wasyla Palianycy. - Najwyżej wylicytowanym dziełem sztuki jest rzeźba Boba Basseta za 55 tysięcy hrywien. Tubę wyrzutni RPG wylicytowano za 30 tysięcy hrywien - powiedziała Ochytyn i dodała, że "wszyscy są bardzo zadowoleni z efektów aukcji".

    - Pokazaliśmy jak sztuka może współistnieć i przeplatać się z obiektami wojskowymi, z wojną. Wiele osób nie rozumie, co dzieje się wokół nas, a pokazanie tego za pomocą sztuki może im pomóc - wyjaśniła.

  • 14:21

    Władze ukraińskie zarejestrowały w Mariupolu 1256 zbrodni, bada je prokuratura, wszystkie noszą znamiona zbrodni wojennych – informuje mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

    - Rejestrujemy wszystkie zbrodnie dokonane przez armię rosyjską oraz samozwańców, którzy nazwali się władzami – powiedział Bojczenko.

    Jako przykład podał m.in. zbombardowanie w marcu Teatru Dramatycznego w Mariupolu, w którym ukrywali się cywile. Dokładna liczba zabitych nie jest znana, ale były to prawdopodobnie setki osób.


    Agresja Rosji spowodowała w Mariupolu katastrofę humanitarną, a miasto zostało zrujnowano przez ostrzały i bombardowania. Według szacunków władz ukraińskich zginęło tam ponad 20 tysięcy cywilów.

  • 14:09

    Doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak opublikował wpis, aby zwrócić uwagę na mijające sto dni wojny.

    "Mówili, że wytrzymamy maksymalnie 72 godziny, składali kondolencje i oferowali przyjęcie "nowej rzeczywistości". Ukraina udowodniła: bez względu na to, jak straszny jest twój wróg, ważne jest, czy jesteś gotów walczyć o to, w co wierzysz" - napisał.

  • 13:49

  • 13:28

    W ciągu 100 dni wojny ukraińskie siły zbrojne wyzwoliły 1017 miejscowości, a 370 z nich już rozminowano – podał podczas briefingu szef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko.

    - Siły zbrojne Ukrainy wyzwoliły z rąk najeźdźców 1017 miejscowości, z których 370 już rozminowano. W pozostałych pracuje służba do spraw sytuacji nadzwyczajnych – powiedział Tymoszenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

    Na terenach, z których wyparto Rosjan w obwodach kijowskim, charkowskim, czernihowskim, sumskim i żytomierskim, wyremontowano już 1194 obiekty infrastruktury.

  • 13:11

    Komisja Europejska uruchomiła platformę do nawiązywania kontaktów biznesowych między przedsiębiorcami z Ukrainy i UE, co ma w założeniu pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża.

    W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 milionów ton zboża zgromadzonego w silosach.

    W połowie maja KE przedstawiła inicjatywę utworzenia tzw. korytarzy solidarnościowych, które mają pozwolić na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową przy użyciu infrastruktury UE oraz na import potrzebnych Ukrainie towarów. Uruchomiona platforma internetowa jest jednym z elementów realizacji tego programu.

  • 13:03

    Ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk po raz kolejny zaapelował o szybkie dostarczenie broni obiecanej przez Niemcy. Ucieszyła go zapowiedź o wysłaniu broni na Ukrainę. "Jeśli jednak mamy być szczerzy, (...) na Ukrainę nie dostarczono do tej pory z Niemiec ani jednej sztuki ciężkiego sprzętu" - powiedział w telewizji ARD i ZDF.

    Ambasador z zadowoleniem przyjął niedawną zapowiedź kanclerza Olafa Scholza dotycząca wysłania na Ukrainę broni, takiej jak system obrony powietrznej Iris-T. - Ale jeśli mamy być szczerzy, to po 100 dniach wojny, do tej pory na Ukrainę nie dostarczono z Niemiec ani jednej sztuki ciężkiego sprzętu - zauważył w programie telewizyjnym. Pierwsza broń dotrze prawdopodobnie dopiero pod koniec czerwca.

    Po 100 dniach wojny jest "tak wielu zabitych, tak wielu rannych, tak wiele zniszczonych rodzin" - powiedział Melnyk. - Mamy nadzieję, że Niemcy pomogą nam zakończyć tę wojnę - dodał.

    Andrij Melnyk, podkreślił, że głównym celem Ukrainy jest przywrócenie suwerenności terytorialnej - przynajmniej stanu sprzed rozpoczęcia wojny 24 lutego. Dodał też, że "nigdy nie wyrzekniemy się Krymu, to jasne".

    Ale trzeba być realistą - przyznał dyplomata. Ukraina widzi, z jaką siłą Rosja prowadzi wojnę napastniczą. Dlatego pierwszym celem jest odzyskanie terytoriów, które od 100 dni są okupowane przez Rosję.

  • 12:56

    Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej pod Sewastopolem chowają się za statkami handlowymi i zza nich prowadzą ostrzał celów w Ukrainie rakietami manewrującymi Kalibr – informuje ukraińska Marynarka Wojenna.

    "Dowództwo Floty Czarnomorskiej zaczęło stosować podstępną +taktykę+ znaną z 2014 roku, ale tym razem na morzu" – powiadamia ukraińska flota.

    "Zbrodniarze wojenni wyprowadzają na redę Sewastopola statki floty handlowej z wyłączonymi systemami identyfikacji AIS, by nie można ich było zidentyfikować jako jednostki cywilne. Chowając za nimi swoje okręty wojenne, okupanci niszczą ukraińskie miasta i zabijają cywilów rakietami manewrującymi Kalibr" – napisano w komunikacie.

  • 12:39

    NATO powinno rozważyć przyznanie Ukrainie członkostwa w Sojuszu "de facto", a nie "de iure" podczas omawiania strategii na najbliższe 10 lat na czerwcowym szczycie - oświadczył minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podczas bratysławskiego forum GLOBSEC 2022.

    - Myślę, że może to być dobry pomysł w tej strategii - ocenił Reznikow przemawiając do uczestników forum za pośrednictwem łącza wideo. - Ukraina będzie również jej częścią, ponieważ jesteśmy częścią wschodniej flanki Europy, wschodniej flanki państw NATO, wschodniej flanki Unii Europejskiej. Myślę, że będzie to sytuacja korzystna dla wszystkich krajów - powiedział Reznikow.

    Minister obrony Ukrainy powiedział również, że jego zdaniem Rosja próbuje wprowadzić wojnę w "przewlekłą fazę". - W okupowanych regionach na południu kraju Rosjanie budują wielowarstwową obronę, zamiast posuwać się naprzód - poinformował Reznikow.

  • 12:18

    "Jest z nami cały naród Ukrainy, zwyciężymy" - zadeklarował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym na swoim kanale na Facebooku wideo.

    Na nagraniu widać również premiera tego kraju Denysa Szmyhala, szefa kancelarii głowy państwa Andrija Jermaka, doradcę prezydenta Mychajło Podolaka i szefa frakcji parlamentarnej partii Sługa Narodu Dawyda Arachamija. Filmik opublikowano z okazji stu dni wojny z Rosją. Swoją konwencją filmik przypomina ten nagrany zaraz po ataku Rosji na Ukrainę.

    Filmik nawiązuje do podobnego nagrania zamieszczonego 25 lutego, czyli w drugim dniu rosyjskiej agresji. Ci sami politycy poinformowali wówczas, że znajdują się w Kijowie, będą bronić ojczyzny do końca, a wojna zakończy się zwycięstwem, ponieważ władze mogą liczyć na ukraińskie siły zbrojne i społeczeństwo tego kraju.

    "Lider frakcji jest tutaj, szef kancelarii prezydenta - też tutaj, premier - tutaj, Podolak - tutaj i prezydent również tutaj. Nasz zespół liczy jednak znacznie więcej osób. Są tu również nasze siły zbrojne i, przede wszystkim, naród. Bronimy Ukrainy już od stu dni. Zwycięstwo będzie nasze" - zapewnił Zełenski.

  • 11:53

    W ciągu 100 dni obrony przed rosyjską inwazją wyparliśmy wroga spod Charkowa i wyzwoliliśmy 23 miejscowości w obwodzie charkowskim. Minionej doby jedna osoba w regionie zginęła, a siedem zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów - poinformował szef obwodowych władz Ołeh Syniehubow.

  • 11:46

    Turcja jest jednym z państw, które kupują zboże skradzione Ukrainie przez Rosję - oświadczył ukraiński ambasador w Ankarze Wasyl Bodnar.

  • 11:25

    Rosyjskie wojska zniszczyły w Mariupolu niemal 1300 wielopiętrowych budynków mieszkalnych, dlatego szacunki dotyczące 22 tysięcy zabitych w mieście mogą być znacznie zaniżone. Ponadto 47 tysięcy mieszkańców wywieziono do Rosji i na okupowane terytoria Donbasu - poinformował mer Mariupola Wadym Bojczenko.

  • 10:53

    Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o wprowadzeniu szóstego pakietu sankcji gospodarczych i indywidualnych wymierzonych w Rosję za jej inwazję na Ukrainę, jak i w Białoruś za pomoc udzielaną Moskwie. Polityczna zgoda na restrykcje została wynegocjowana podczas szczytu unijnych przywódców w nocy z poniedziałku na wtorek.

  • 10:46

  • 10:04

    USA wiedzą, gdzie używana jest broń, którą przekazują Ukrainie - oświadczył doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. Rosja, jak zaznaczył, dąży do podkopania zaufania pomiędzy Kijowem i Waszyngtonem, między innymi przez fake newsy.

  • 9:41

    Jak podał ukraiński sztab generalny, od początku inwazji na Ukrainę armia rosyjska straciła:

    - około 30 950 żołnierzy,
    - 1367 czołgów,
    - 3366 pojazdów opancerzonych,
    - 210 samolotów,
    - 175 helikopterów,
    - 661 systemów artyleryjskich,
    - 207 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet,
    - 95 systemów przeciwlotniczych,
    - 2329 pojazdów i cystern,
    - 13 jednostek pływających,
    - 535 dronów.

  • 9:35

    "100 dni temu Rosja rozpętała nieuzasadnioną wojnę z Ukrainą. Odwaga Ukraińców budzi nasz szacunek i podziw. Unia Europejska stoi za Ukrainą" - napisała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

  • 9:20

    Rosyjskie wojska zniszczyły już 60 procent wszystkich budynków w Lisiczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście wciąż pozostaje jedna piąta mieszkańców, czyli około 20 tysięcy osób - poinformował szef administracji Lisiczańska Ołeksandr Zajka na antenie telewizji 1+1.

  • 8:29

    "Rosja obecnie osiąga sukces taktyczny w Donbasie. Siły rosyjskie wygenerowały i utrzymały impet i obecnie wydają się mieć inicjatywę nad ukraińskim oporem. Rosja kontroluje ponad 90 proc. obwodu ługańskiego i prawdopodobnie zakończy przejmowanie nad nim kontroli w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Rosja osiągnęła te ostatnie sukcesy taktyczne znaczącym kosztem w zasobach oraz dzięki skoncentrowaniu sił i ognia na jednym elemencie całej kampanii" - podało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji informacji wywiadowczych.

    "Rosja nie była w stanie wykonać manewru lub ruchu na innych frontach lub osiach, z których wszystkie przeszły do defensywy. W porównaniu z pierwotnym planem Rosji, żaden z celów strategicznych nie został osiągnięty" - czytamy w komunikacie.

  • 7:51

  • 7:47

    Ukraińcy i rząd są zdeterminowani, by wszystko odbudować. Tam, gdzie wyparliśmy wroga, Ukraina powstaje z ruin. Borodzianka, Irpień, Bucza, Hostomel wracają do życia - powiedział dziennikarz Dmytro Antoniuk.

  • 7:30

    Powołane przez Rosję władze okupacyjne na zajętych obszarach Ukrainy wciąż nie są w stanie kontrolować społeczeństwa, a stosowane środki są niekonsekwentne, co wskazuje, że Kreml nie wie, jak zintegrować te tereny - ocenili w najnowszym raporcie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

  • 7:20

  • 6:46

    Wojna na ukrainie trwa już 100 dni. Obecna faza to wojna na "zmęczenie przeciwnika" - oceniają analitycy, z którymi rozmawiała PAP. Rosjanie ograniczyli teren wojny i – przynajmniej na razie – swoje cele. O dalszych losach konfliktu mogą zadecydować zasoby obu stron, morale obrońców i ciężki sprzęt z Zachodu.

    - W stosunku do pierwszych dni i tygodni konfliktu Rosjanie zredukowali swoje cele i teren, na którym działają. Trwa wojna, którą można określić jako pozycyjną, a aktywność skupia się obecnie przede wszystkim w obwodzie ługańskim, w Siewierodoniecku i jego okolicach, na łuku rzeki Doniec – uważa redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Mariusz Cielma.

    - Rosjanie wykorzystują taktykę miażdżenia ogniem artyleryjskim. Wobec zdecydowanie mniejszych zasobów artyleryjskich po stronie obrońców udaje im się posuwać do przodu - mówi Marek Świerczyński, szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight.

  • 6:33

  • 6:23

  • 4:40

    Szef ługańskiej administracji obwodowej Serhij Hajdaj napisał na Twitterze, że atakowany przez Rosjan "Siewierodonieck się trzyma i są szanse na szybkie uwolnienie go z rąk okupantów". Przekazał, że ukraińska armia odnosi sukcesy podczas przeprowadzania lokalnych operacji, odzyskuje niektóre ulice miasta, bierze jeńców "i dysponuje wszystkim, co potrzebne, by wyprzeć Rosjan".

  • 4:40

    Izba Gmin parlamentu Kanady poparła w czwartek jednogłośnie przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO i wezwała inne kraje NATO do jak najszybszego poparcia wniosków obu tych krajów.

  • 4:39

    Patron, słynny psi saper z regionu Czernihowa odwiedził młodych pacjentów ze Szpitala Pediatrycznego we Lwowie.

  • 4:39

    Na "czarnej liście" Departamentu Handlu USA od lutego znalazły się już 322 rosyjskie i białoruskie podmioty pośrednio lub bezpośrednio pracujące dla potrzeb wojska.

    - Stany Zjednoczone i ich międzynarodowi partnerzy zastosowali silne, szeroko zakrojone restrykcje wymierzone w zdolność Rosji do uzyskiwania komponentów i technologii potrzebnych do kontynuowania agresji przeciwko Ukrainie - powiedział podsekretarz amerykańskiego Departamentu Handlu ds. Przemysłu i Bezpieczeństwa Alan Estevez.

  • 4:39

    Parlament Mołdawii zatwierdził w głosowaniu przepisy zakazujące emisji rosyjskich programów informacyjnych w radiu oraz telewizji. Według rządu Natalii Gavrility nowe przepisy mają uchronić mołdawskie społeczeństwo przed zalewem propagandy rosyjskiej przedstawiającej w sposób nieprawdziwy sytuację polityczną, głównie związaną z rosyjską inwazją na Ukrainę.

    Na podstawie ustawy o tzw. bezpieczeństwie informacyjnym parlament Mołdawii zakazał nadawania w telewizji programów o charakterze informacyjnym, politycznym, analitycznym i dotyczącym tematyki wojskowej z państw, które nie ratyfikowały Europejskiej konwencji o telewizji ponadgranicznej z 1989 r. Jednym z nich jest Rosja, która w Mołdawii posiada kilka stacji telewizyjnych i radiowych.

  • 4:39

    Departament Handlu USA poinformował w czwartek o dodaniu 71 rosyjskich i białoruskich przedsiębiorstw do "czarnej listy" organizacji, z którymi handel i współpraca są zabronione. Są wśród nich - jak poinformowano - firmy z branż lotniczej i stoczniowej a także instytuty naukowo-badawcze.

  • 4:38

  • 4:36

    - Sytuacja w Donbasie nie zmieniła się w sposób istotny w ciągu ostatnich 24 godzin. Mamy pewne sukcesy w walkach o Siewierodonieck - powiedział prezydent Ukrainy, dodając, że jest zbyt wcześnie aby mówić o szczegółach.

    Wołodymyr Zełenski określił jako "absolutnie bezsensowne" ostrzeliwanie przez artylerię rosyjską z rosyjskiego terytorium północnych rejonów Ukrainy.

  • 4:36

    Ukraińscy żołnierze rozpoczęli szkolenia z obsługi systemu artylerii rakietowej HIMARS - podały telewizje ABC i CBS, powołując się na przedstawicieli Pentagonu. Skrócony kurs ma potrwać ok. trzech tygodni.

    Jak podała telewizja ABC, Ukraińcy szkoleni są przez amerykańskich instruktorów na terytorium jednego z europejskich krajów. W środę Pentagon informował, że cztery wyrzutnie HIMARS zostały uprzednio przetransportowane do Europy, by móc jak najszybciej zacząć szkolenia.

  • 4:36

    Jesteśmy zaniepokojeni szkodliwymi działaniami Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie i w innych krajach, w tym tworzeniem podziałów społecznych - powiedział wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. wolności religijnej Rashad Hussain. USA wskazały też Chiny jako kraj szczególnie prześladujący mniejszości religijne.

Autorka/Autor:asty, ads, akw

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: