W Rosji postępuje "społeczna entropia, która w istocie jest chaosem". Dlatego ten chaos trzeba "eksportować za granicę" - miał napisać w mailu do Władimira Putina, którego przechwycili hakerzy, szef rosyjskiej Dumy Państwowej. Pismo datowane na 30 listopada ubiegłego roku wskazuje na pomysł nasilenia konfrontacji z Zachodem po wygranych przez Putina marcowych wyborach.
W poniedziałek portal sił operacji specjalnych Ukrainy, Centrum Narodowego Sprzeciwu, przekazał, że hakerzy przechwycili list szefa Dumy Państwowej Wiaczesława Wołodina.
Hakerzy włamali się do skrzynki jednego z pracowników Instytutu Informacji Naukowej o Naukach Społecznych, będącego asystentem dyrektora tej placówki. Dostaje on maile dotyczące działalności całego Instytutu.
Mail do Putina. Cel: przeobrazić społeczeństwo
Wśród korespondencji znalazła się wiadomość Wołodina, szefa niższej izby rosyjskiego parlamentu, do Putina z 30 listopada - czytamy. Wołodin proponuje, by po wyborach prezydenckich w Rosji planowanych na 15-17 marca wdrożyć koncepcję "odzachodnienia" kraju.
Powołuje się na badania Instytutu Informacji Naukowej o Naukach Społecznych, według którego Rosja potrzebuje transformacji i wzmocnienia wobec stojących przed nią wyzwań, a te są podobne do wyzwań "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej".
Miałoby temu służyć "odzachodnienie" kraju obejmujące m.in. wzmocnienie cenzury czy "rozwiązanie problemu ruchów opozycyjnych". "Podobne kroki pozwolą przeobrazić społeczeństwo i przejść do przyśpieszonej mobilizacji w okresie powyborczym" – napisał Wołodin.
Chaos w Rosji eksportować
Według Instytutu w społeczeństwie rosyjskim wyczuwalny jest wzrost napięcia związany m.in. z tym, że coraz więcej mężczyzn w wieku produkcyjnym doświadcza traumy wojny, a także z poziomem cen i wynagrodzeń w sytuacji coraz większych wydatków na "specjalną operację wojskową", jak rosyjska propaganda określa wojnę na Ukrainie.
"Jest to tak zwana społeczna entropia, która w istocie jest chaosem. (…) oczywistym rozwiązaniem będzie kontynuacja polityki eksportu chaosu za granicę – czyli rozładowanie wewnętrznego napięcia przez zewnętrzną ekspansję" – napisano w opracowaniu Instytutu.
Źródło: PAP