Ukraina chce ekstradycji 28 osób z Białorusi. Są podejrzewane o udział w walkach w Donbasie

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

W piątek agencja Interfax, powołując się na prokuraturę generalną w Kijowie podała, że Ukraina wystąpi do Białorusi o ekstradycję 28 osób, w tym dziewięciu swoich obywateli, podejrzewanych o udział w walkach w Donbasie po stronie prorosyjskich separatystów.

Ukraińska prokuratura oświadczyła, że poinformowała już stronę białoruską o zamiarze wystąpienia o ekstradycję tych ludzi "w celu pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za przestępstwa związane z nielegalnym udziałem w konflikcie zbrojnym w Donbasie".

Białoruskie służby bezpieczeństwa zatrzymały w środę pod Mińskiem ponad 30 osób podejrzewanych o to, że są rosyjskimi najemnikami. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi Andrej Raukou poinformował tego dnia, że zatrzymani z prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej CzWK Wagner składają już zeznania, a w czwartek powiadomił, że wszczęto wobec nich sprawę karną o przygotowywanie aktów terrorystycznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Białoruskie MSZ udostępniło w piątek władzom Ukrainy listę zatrzymanych bojowników rosyjskich. Według ukraińskich organów ochrony prawa trwa przygotowywanie dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o ekstradycję.

Konflikt w DonbasiePAP/Adam Ziemienowicz

Autor:asty/kab

Źródło: PAP