Świat

Janukowycz się nie stawił. Proces odłożony

Świat

[object Object]
Janukowycz ma odpowiadać za zdradę państwa. Nagranie archiwalne: zniszczenia na Majdanie Niepodległości po antyrządowych protestachReuters TV
wideo 2/24

Proces oskarżonego o zdradę stanu byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza został odłożony do czwartku. Powodem tej decyzji było to, że ukrywający się w Rosji polityk nie pojawił się na poniedziałkowe posiedzenie sądu w Kijowie.

- Jeśli Wiktor Janukowycz nie przyjdzie do sądu również w czwartek, zapadnie decyzja o zaocznym procesie – poinformował w poniedziałek sędzia Władysław Dewiatko.

- Sąd postanowił przenieść posiedzenie, gdyż dla dalszego postępowania (i podjęcia decyzji o procesie zaocznym) konieczne jest, by (oskarżony) ponownie nie pojawił się w sądzie. Oskarżenie nalega, żeby warunek ten został spełniony, gdyż na etapie postępowania przygotowawczego Janukowycz wzywany był do sądu pięciokrotnie i ani razu się nie stawił – oświadczył przedstawiciel prokuratury Rusłan Krawczenko.

Podejrzany o zdradę stanu

W listopadzie 2016 roku prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował Janukowycza, że jest podejrzany o zdradę stanu. Oficjalną informację przekazał mu ustnie, za pośrednictwem łącza wideo, gdy Janukowycz był w sądzie w rosyjskim Rostowie nad Donem. Zeznawał wówczas w procesie oskarżonych o zabicie uczestników antyprezydenckich protestów w lutym 2014 roku.

Proces dotyczy wydarzeń na kijowskim Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 roku. 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, rozpoczęły się tam protesty zwolenników integracji europejskiej.

W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziś.

Uchodźcy w rezydencji Janukowycza. "Jest spokojnie, nikt nie strzela"
Uchodźcy w rezydencji Janukowycza. "Jest spokojnie, nikt nie strzela"tvn24

Autor: tas\mtom/jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: