"Silny magnes" i "strefa odrodzenia". Pomysł na promocję Czarnobyla

Źródło:
PAP
Strefa wykluczenia w obiektywie Andrzeja Urbańskiego
Strefa wykluczenia w obiektywie Andrzeja UrbańskiegoAndrzej Urbański
wideo 2/3
Strefa wykluczenia w obiektywie Andrzeja UrbańskiegoAndrzej Urbański

Strefa wokół elektrowni nuklearnej w Czarnobylu ma być magnesem dla turystyki krajowej i zagranicznej – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że region ten ma być "odrodzony". Do awarii elektrowni w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi, substancje radioaktywne dotarły też między innymi nad Polskę.

Ukraińskie władze rozpoczęły proces rewitalizacji Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i zatwierdziły plan jej rozwoju na trzy lata – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wyjaśnił, że przewiduje on zmiany w infrastrukturze oraz wewnętrzną i zagraniczną promocję Czarnobyla.

Czarnobyl ma stać się "silnym magnesem" dla turystów z Ukrainy i z całego świata, a "strefa wykluczenia ma stać się strefą odrodzenia" – ogłosił ukraiński prezydent. O "odrodzeniu" tego miejsca Zełenski mówił też 26 kwietnia podczas obchodów z okazji 35. rocznicy katastrofy w elektrowni.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE

Jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, w 2019 roku, "zonę" odwiedziło ponad 120 tysięcy turystów. Jeśli chodzi o gości z zagranicy, najwięcej osób przyjechało z Wielkiej Brytanii, Polski i Niemiec.

Do awarii elektrowni w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23 czasu ukraińskiego. W wyniku eksperymentalnego wyłączania czwartego reaktora nastąpił wybuch pary wodnej w obiegu chłodzącym reaktor. Osłona została zniszczona, chwilę później eksplodował pochodzący z termicznego rozkładu wody chłodzącej wodór, niszcząc budynek reaktora.

CZYTAJ TAKŻE: Likwidował skutki katastrofy w Czarnobylu. Mówi, gdzie popełniono błąd >>>

Katastrofa w czarnobylskiej elektrowni

Awaria w Czarnobylu stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej. Wybuch doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły nad Europę Środkową, w tym nad Polskę, a także nad Skandynawię i na południe kontynentu – do Grecji i Włoch. Obecnie reaktor czwartego bloku jest przykryty zabezpieczającym "Sarkofagiem" i "Arką".

Elektrownia przestała wytwarzać energię w 2000 roku. Obecnie trwa proces wyłączania obiektu z eksploatacji, który według planów ma zakończyć się w roku 2064.

Zniszczenia po wybuchu w elektrowni w Czarnobylu USFCRFC

Bezpośrednio w wyniku katastrofy czarnobylskiej i w trakcie akcji ratowniczej zginęło 31 osób. Według niektórych badań wskutek awarii około 600 tysięcy ludzi na całym świecie narażonych zostało na podwyższoną dawkę promieniowania, równoważną dwóm zdjęciom rentgenowskim. Liczbę zgonów z powodu nowotworów, jakie rozwinęły się u osób silnie napromieniowanych, oszacowano na około cztery tysiące.

Po wybuchu z okolic Czarnobyla - w promieniu 30 kilometrów od siłowni - wysiedlono 120 tysięcy osób. W miejscu tym utworzono strefę wykluczenia, która obejmuje około 2577 kilometrów kwadratowych. Zajmuje ona północne rejony obwodu kijowskiego i żytomierskiego do granicy z Białorusią. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi, żyją tam jednak "samosioły" – czyli osoby, które powróciły do domów po wysiedleniu.

ZOBACZ REPORTAŻ: Ludzie ze stali. Samosioły z Czarnobyla

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: USFCRFC