Premier Kanady Justin Trudeau z niezapowiadaną wizytą w Kijowie

Autor:
js
/ prpb
Źródło:
PAP, Reuters

Premier Kanady Justin Trudeau przebywa w sobotę z wizytą w Kijowie - potwierdziło ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych. Wizyta nie była wcześniej zapowiadana. Podczas konferencji z Wołodmyrem Zełenskim przekazał, że Kanada weźmie udział w międzynarodowych wysiłkach na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców i zapowiedział pomoc wojskową dla Kijowa o wartości 375 mln dolarów amerykańskich.

"Witamy na Ukrainie, panie premierze" – napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk dołączając zdjęcie z powitania Trudeau na peronie dworca kolejowego.

Kanadyjskiego premiera i jego delegację powitał także na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski. Do wpisu dodał krótkie wideo z ich spotkania.

Szef kanadyjskiego rządu rozpoczął wizytę od złożenia wieńców przy Ścianie Poległych w wojnie z Rosją. Trudeau towarzyszy w Kijowie wicepremier Chrystia Freeland.

Jak pisze Ukraińska Prawda, jest to już druga wizyta premiera Kanady na Ukrainie od rozpoczęcia inwazji Rosji.

Relacja w tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Trudeau zapowiada kolejną pomoc dla Kijowa

Justin Trudeau zapowiedział podczas konferencji z Zełenskim, że Kanada weźmie udział w międzynarodowych wysiłkach na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców i zapowiedział pomoc wojskową dla Kijowa o wartości 375 mln dolarów amerykańskich.

Przekazał także, że jego kraj przejmuje należący do Rosji samolot transportowy Antonow, który wylądował w Kanadzie w zeszłym roku i rozpoczyna proces konfiskaty maszyny na rzecz Ukrainy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js / prpb

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości