Sługa Narodu z nowym przywódcą. Partia Zełenskiego szykuje się na wybory


Partia polityczna Sługa Narodu nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego weźmie udział w wyznaczonych na lipiec przedterminowych wyborach parlamentarnych pod przywództwem głównego doradcy politycznego szefa państwa Dmytra Razumkowa.

Na konferencji prasowej w poniedziałek Razumkow poinformował, że na niedawnym zjeździe partii został wybrany na jej przewodniczącego w miejsce Iwana Bakanowa, którego w ubiegłym tygodniu Zełenski mianował na stanowisko zastępcy szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ds. walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

- Sługa Narodu będzie popierać wszystkie inicjatywy, z którymi Zełenski występował w wyborach prezydenckich - oświadczył Razumkow, przyznając, że program partii prezydenckiej jest dopiero w trakcie opracowywania.

Program ten ma być zatwierdzony przez zjazd Sługi Narodu, który odbędzie się 8 czerwca. Wtedy także poznamy pierwszą piątkę kandydatów, którzy otworzą listę wyborczą tego ugrupowania.

- Nie chcielibyśmy zwracać się do innych partii w celu tworzenia koalicji - powiedział Razumkow. Wyjaśnił, że Sługa Narodu chce rządzić samodzielnie.

Sondaże: Sługa Narodu wygrywa wybory parlamentarne

Zełenski zwyciężył w kwietniowych wyborach prezydenckich, uzyskując w drugiej turze ponad 73 proc. głosów i teraz zamierza powtórzyć ten sukces w wyborach parlamentarnych.

Prezydent chce wprowadzić do Rady Najwyższej Ukrainy istniejącą zaledwie od 2017 roku partię Sługa Narodu, której nazwa wywodzi się od serialu komediowego o tym samym tytule. Obecny prezydent, który jest z zawodu showmanem i producentem telewizyjnym, zagrał w nim główną rolę.

Przed wyborami sondaże dają ugrupowaniu prezydenta pierwsze miejsce. Sługa Narodu ma ponad 33-procentowe poparcie.

Według badania grupy Rating z zeszłego tygodnia do Rady Najwyższej wchodzą również: prorosyjska Platforma Opozycyjna - Za Życie (8,1 proc.), Blok byłego prezydenta Petra Poroszenki Solidarność (6,4 proc.), Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko (5,5 proc.) oraz partia Siła i Honor byłego szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ihora Smeszki (5,1 proc.). Pozostałe ugrupowania nie przekraczają 5-procentowego progu wyborczego.

Zełenski rozwiązał parlament 21 maja, drugiego dnia po swojej inauguracji i wyznaczył wcześniejsze wybory na 21 lipca.

Wybory prezydenckie na UkrainiePAP

Autor: ft\mtom\kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości