TVN24 | Świat

Ołena i Wołodymyr Zełenscy pojawili się razem publicznie. Wzięli udział w pogrzebie pierwszego prezydenta Ukrainy Łeonida Krawczuka

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP, Reuters, "Daily Mail"
Uroczystości pogrzebowe pierwszego prezydenta Ukrainy Łeonida Krawczuka [17.05.2022]
Uroczystości pogrzebowe pierwszego prezydenta Ukrainy Łeonida Krawczuka [17.05.2022]Reuters
wideo 2/23
ReutersUroczystości pogrzebowe pierwszego prezydenta Ukrainy Łeonida Krawczuka [17.05.2022]

W Kijowie odbył się we wtorek pogrzeb pierwszego prezydenta Ukrainy Łeonida Krawczuka. W uroczystości udział wziął Wołodymyr Zełenski oraz pierwsza dama Ołena Zełenska. Na pogrzebie obecni byli także poprzedni prezydenci Ukrainy - Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko oraz Petro Poroszenko.  

Brytyjski "Daily Mail" zauważa, że był to pierwszy raz od początku wojny, gdy para prezydencka pojawiła się razem publicznie. Od czasu rosyjskiej inwazji Ołena Zełenska występuje rzadko - podkreśla Reuters. W połowie kwietnia pierwsza dama przyznała, że od ponad miesiąca nie widziała się z mężem. "Wołodymyr i jego zespół właściwie mieszkają w biurze prezydenta. Z powodu niebezpieczeństwa mnie i moim dzieciom zabroniono tam zostać. Tak więc od ponad miesiąca rozmawiamy tylko przez telefon" - przekazała w wymianie mailowej ze stacją CNN.

W uroczystościach pogrzebowych udział wzięli również byli prezydenci Ukrainy - Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko oraz Petro Poroszenko.

Minister obrony Ołeksij Reznikow oświadczył podczas ceremonii, że "dzisiaj bronimy niepodległości naszego kraju, która narodziła się za czasów Krawczuka". - Znakomicie współpracowało mi się z Krawczukiem w grupie kontaktowej do spraw uregulowania konfliktu w Donbasie. Prezydent zajmował bardzo proukraińskie stanowisko - powiedział Reznikow.

Łeonid Krawczuk - pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy

Pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy Łeonid Krawczuk (1991-1994) zmarł 10 maja w wieku 88 lat.

8 grudnia 1991 roku, już jako szef niepodległego państwa ukraińskiego, Krawczuk, razem z przewodniczącym białoruskiego parlamentu Stanisławem Szuszkiewiczem i prezydentem Rosji Borysem Jelcynem, zdecydował o likwidacji ZSRR i powołaniu Wspólnoty Niepodległych Państw. Do 2006 roku, przez kolejne kadencje, zasiadał w parlamencie. W lipcu 2020 roku został szefem delegacji Ukrainy w grupie kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kg

Źródło: PAP, Reuters, "Daily Mail"

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości