Ukraińskie władze: gwarantujemy, że nie użyjemy rakiet dalekiego zasięgu do ataków na Rosję

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu
Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu TVN24
wideo 2/35
TVN24Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu

Możemy przedstawić naszym partnerom wszelkie gwarancje, że nie użyjemy pocisków dalszego zasięgu do atakowania terytorium Rosji - oznajmił w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w czasie wspólnego posiedzenia ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej w Kijowie. Jak ocenił, Ukraina ma wystarczająco wiele celów na okupowanych przez agresora terenach.

Potrzebujemy pocisków o zasięgu 300 kilometrów, które nie pozwolą przeciwnikowi na utrzymywanie skutecznej obrony i doprowadzą go do porażki w wojnie. Jeśli chcemy zwyciężyć, musimy przejąć inicjatywę strategiczną - przekonywał szef ukraińskiego resortu obrony, cytowany przez agencję Ukrinform.

Sukces Ukrainy na froncie to również wasz sukces. Jesteśmy gotowi koordynować cele ataków z naszymi partnerami - dodał Ołeksij Reznikow, zwracając się do europejskich i amerykańskich sojuszników Kijowa.

Ukraina apeluje o rakiety dalekiego zasięgu

Ukraińskie władze od dawna proszą Waszyngton o dostarczenie pocisków dalszego zasięgu, w szczególności ATACMS, zdolnych do rażenia celów na odległość do 300 kilometrów. Kijów utrzymuje, że dostępną obecnie bronią nie jest w stanie niszczyć węzłów logistycznych rosyjskich sił na terytorium Ukrainy.

Startujący MGM-140 ATACMSJohn Hamilton / dvidshub.net

Administracja prezydenta USA Joe Bidena dotychczas odmawiała takiej pomocy, obawiając się możliwej eskalacji ze strony Rosji. W środę dziennik "Wall Street Journal" poinformował, że jeszcze w tym tygodniu USA mogą ogłosić przekazanie Ukrainie małych, precyzyjnych pocisków typu Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) o zasięgu 150 kilometrów.

>> Reuters: USA przygotowują przekazanie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu <<

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: John Hamilton / dvidshub.net

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości