Największa elektrociepłownia w obwodzie kijowskim zniszczona przez Rosjan

Źródło:
PAP, NV, Ukraińska Prawda, tvn24.pl
Ukraina po zmasowanym ataku Rosjan. Elektrociepłownia pod Kijowem całkowicie zniszczona
Ukraina po zmasowanym ataku Rosjan. Elektrociepłownia pod Kijowem całkowicie zniszczona TVN24
wideo 2/3
Ukraina po zmasowanym ataku Rosjan. Elektrociepłownia pod Kijowem całkowicie zniszczona TVN24

Ukraińskie media poinformowały o zniszczeniu elektrociepłowni Trypilska w obwodzie kijowskim w czasie kolejnego, zmasowanego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski oznajmił, że Rosja zaatakowała krytyczną infrastrukturę kraju ponad 40 pociskami rakietowymi i około 40 dronami uderzeniowymi. 18 rakiet i 39 bezzałogowców zostało strąconych.

Elektrociepłownia Trypilska jest największym tego typu obiektem w obwodzie kijowskim. Szef koncernu energetycznego Centrenergo Andij Hota powiedział agencji Interfax, że pracownicy zakładu nie ucierpieli.

Hota przekazał, że w wyniku trafień doszło do rozległego pożaru w hali turbin. Nie sprecyzował, co trafiło w elektrociepłownię: drony czy pociski.

Zniszczona elektrociepłownia pod KijowemChristopher Miller/X

Apel burmistrza

Ołeksandr Turenko, burmistrz miasta Ukrainka, w pobliżu którego znajduje się elektrociepłownia, zaapelował do mieszkańców, by szczelnie zamknęli okna i nie wdychali szkodliwych spalin. Radził naładować wszystkie urządzenia i zaopatrzyć się w wodę.

"Proszę wszystkich o szczelne zamykanie okien w domach, aby nie wdychać szkodliwych produktów spalania! Ładujcie wszystkie urządzenia, róbcie maksymalne zapasy wody!" - wezwał urzędnik we wpisie na Facebooku.

Płonąca elektrociepłownia pod Kijowem
Płonąca elektrociepłownia pod Kijowem Ihor Mosijczuk/Telegram

Ponad 40 pocisków i około 40 dronów

Wcześniej w środę prezydent Wołodymyr Zełenski oznajmił, że Rosja zaatakowała krytyczną infrastrukturę kraju ponad 40 pociskami rakietowymi i około 40 dronami uderzeniowymi.

"Dziękuję wszystkim, którzy obecnie likwidują skutki rosyjskiego ataku, dziękuję każdemu żołnierzowi naszych sił obrony powietrznej, będącemu w nocy na straży. Ponad 40 rakiet i jeszcze około 40 dronów uderzeniowych. Część rakiet i shahedów udało się strącić. Niestety, tylko część" - przekazał Wołodymyr Zełenski na kanale Telegram.

Prezydent ponownie zaapelował do Zachodu o wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej. W nocy Rosja zaatakowała Ukrainę m.in. rakietami Kindżał. "Każdy z naszych sąsiadów w Europie, każdy z naszych partnerów widzi, jak krytyczna jest potrzeba Ukrainy w zakresie obrony powietrznej. Właśnie tu i teraz, właśnie dzięki naszej szansie na przezwyciężenie rosyjskiego terroru, świat może udowodnić, że wszyscy w równym stopniu postrzegają terroryzm jako zbrodnię" - napisał Zełenski.

CZYTAJ: Polskie i sojusznicze samoloty poderwane w związku z atakami w Ukrainie

200 tysięcy odbiorców bez prądu

W wyniku zmasowanego ataku wybuchły pożary w obiektach energetycznych w obwodach lwowskim, odeskim i zaporoskim - relacjonowały tamtejsze władze. W obwodzie mikołajowskim fragmenty zestrzelonego bezzałogowca spadły na drodze. Obiekty infrastruktury energetycznej były także celem ataków w obwodach kijowskim i charkowskim.

Ukraińscy strażacy walczą ze skutkami rosyjskiego ataku w obwodzie charkowskimDSNS/Facebook

W obwodzie charkowskim ponad 200 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu po zmasowanym ataku Rosjan - poinformował w czwartek rano zastępca szefa biura prezydenta Zełenskiego Ołeksij Kułeba. Dodał, że charkowskie metro pełni obecnie funkcję schronu.

Siły powietrzne Ukrainy poinformowały o strąceniu 39 bezzagołowców, 16 rosyjskich rakiet Ch-101 i Ch-55, a także dwóch pocisków kierowanych Ch-59.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP, NV, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Christopher Miller/X

Tagi:
Raporty: