Wołodymyr Zełenski: Ukraina potrzebuje trzech zwycięstw

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 640 dni. Premier Justin Trudeau powiedział na konferencji prasowej na zakończenie szczytu Kanada - Unia Europejska, że jego kraj przekaże Ukrainie 11 tysięcy karabinów i 9 milionów sztuk amunicji. Ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Ukraina potrzebuje "trzech zwycięstw". Atakowana przez rosyjskie wojska Awdijiwka jest "już prawie starta z powierzchni ziemi". Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Atakowana przez rosyjskie wojska Awdijiwka jest już prawie starta z powierzchni ziemi - powiedział w piątek Witalij Barabasz, mer tego miasta w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jak dodał, zniszczenia w Awdijiwce są już większe niż te w Bachmucie.

Awdijiwka. Zniszczenia w strefie przemysłowej miasta AFUStratCom/Telegram

> Ukraina potrzebuje "trzech zwycięstw" za granicą: uchwalenia pakietów pomocy od USA i UE oraz formalnego rozpoczęcia negocjacji o przystąpieniu do UE - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie. Ogłosił też dymisje kilku wysokich rangą dowódców w siłach zbrojnych.

> Kanada i Unia Europejska potwierdziły swoje partnerstwo strategiczne i zadeklarowały dalszą współpracę na rzecz Ukrainy podczas zakończonego w St. John's szczytu Kanada - Unia Europejska. Premier Justin Trudeau powiedział na konferencji prasowej, że Kanada przekaże Ukrainie 11 tysięcy karabinów i 9 milionów sztuk amunicji.

> 650 tysięcy mężczyzn w wieku poborowym wyjechało z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej od początku wojny - poinformowało BBC, powołując się na dane Eurostatu. Według danych Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, od początku pełnoskalowej wojny z Ukrainy wyjechało około 6,3 miliona obywateli, z czego większość to kobiety i dzieci.

Ukraińskie wojskoMin. Obrony Ukrainy/Facebook

> Strona rosyjska nie dostarczyła broni do Armenii, za którą zostały zapłacone pieniądze. Trwają negocjacje w celu znalezienia rozwiązania problemu - oświadczył szef ormiańskiego rządu Nikol Paszynian, cytowany przez rosyjską państwową agencję TASS.

> Rosyjscy i chińscy biznesmeni, powiązani z rządami swoich państw, prowadzili tajne rozmowy na temat planów budowy podwodnego tunelu łączącego Rosję z zaanektowanym Krymem - napisał "Washington Post". Amerykański dziennik powołuje się na doniesienia służb specjalnych w Kijowie. Tunel ma być szlakiem transportowym, chronionym przed atakami sił ukraińskich.

> Łotwa jest i zawsze będzie zwolennikiem i przyjacielem walczącej o wolność Ukrainy - oświadczył prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs, który złożył niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie. Prezydent oświadczył też, że miejsce Ukrainy jest w UE.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook