Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Rosjanie ponownie ostrzelali Charków
Rosjanie ponownie ostrzelali Charków
wideo 2/4
Rosjanie ponownie ostrzelali Charków

Sobota jest 227. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Seria eksplozji wstrząsnęła w sobotę w nocy miastem Charków na wschodzie Ukrainy krótko po północy czasu miejscowego - poinformowała agencja Associated Press. Siły ukraińskie odparły ataki wojsk rosyjskich na 13 miejscowości - podaje agencja Ukrinform, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym BBC powiedział, że rosyjscy urzędnicy zaczęli "przygotowywać swoje społeczeństwo" na ewentualne użycie broni jądrowej. Dodał jednak, że nie wierzy, by Rosja była gotowa do jej użycia. Zełenski wezwał także do nałożenia na Rosję sankcji wyprzedzających.

> Dwoje dzieci zginęło na skutek wybuchu miny w miejscowości Pidhirne na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina za regionalną komendą policji.

> Seria eksplozji wstrząsnęła w sobotę w nocy miastem Charków na wschodzie Ukrainy. Eksplozje miały miejsce krótko po północy czasu miejscowego - poinformowała agencja Associated Press. Wstępne raporty nie precyzowały, co było celem ataku.

> Siły ukraińskie odparły ataki wojsk rosyjskich na 13 miejscowości - podaje agencja Ukrinform, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według ukraińskiego sztabu, wojska rosyjskie, starając się utrzymać tymczasowo zajęte terytoria, koncentrują swoje wysiłki na próbach zakłócenia działań ukraińskiej armii, jednocześnie prowadząc działania ofensywne na kierunkach Bachmutu i Awdijiwki.

> Rosyjskie władze zdymisjonowały dowódcę Wschodniego Okręgu Wojskowego generała pułkownika Aleksandra Czajkę - podał rosyjski serwis informacyjny RBC. To kolejne w ostatnim czasie przetasowanie w kadrze dowódczej rosyjskiego wojska wobec coraz poważniejszych problemów i porażek w starciach z ukraińską armią - zauważa Reuters.

> Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła uchwałę uznającą Wyspy Kurylskie na Oceanie Spokojnym za integralną część terytorium Japonii, znajdującą się pod rosyjską okupacją - powiadomił portal RBK-Ukraina za deputowanym do Rady Jarosławem Żełezniakiem. Spór między Tokio i Moskwą o Wyspy Kurylskie trwa od końca II wojny światowej.

> Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w piątek, że jego rada wykonawcza zatwierdziła wniosek Ukrainy o 1,3 mld dolarów dodatkowego finansowania. Środki te mają być przeznaczone m.in. na rekompensatę utraty wpływów z eksportu zboża spowodowanej rosyjską wojną napastniczą - poinformował MFW.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: