Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 281. dzień. Rosyjskie wojsko zaatakowało w środę obwód sumski na północy Ukrainy, wykorzystując w tym celu około 110 pocisków i min. Podczas jednego z ostrzałów zginął 15-latek, który nie zdążył dobiec do schronu - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> Wygląda na to, że Rosji skończyła się pierwsza partia irańskich dronów bojowych wykorzystywanych przeciwko Ukrainie - ocenił Jurij Ihnat, rzecznik sił powietrznych Ukrainy. Analitycy Conflict Intelligence Team (CIT) również podkreślają, że Rosji najpewniej skończyły się drony Shahed-136. Zaznaczają, że rosyjskie wojsko przestało je aktywnie wykorzystywać.

> Codziennie w Kijowie otwierają się kolejne ogrzewalnie, nazywane również "punktami niezłomności". Oprócz szkół, przedszkoli i spółdzielni mieszkaniowych można je teraz znaleźć na komendach policji oraz w kijowskim areszcie śledczym. Można tam naładować telefon, skorzystać z internetu, ogrzać się oraz dostać gorący napój i ciasteczka.

> Rosyjskie wojsko zaatakowało w środę obwód sumski na północy Ukrainy, wykorzystując w tym celu ok. 110 pocisków i min. Podczas jednego z ostrzałów zginął 15-latek, który nie zdążył dobiec do schronu - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki.

> Trzeciego dnia wizyty w Wielkiej Brytanii Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska w środę spotkała się z królem Wielkiej Brytanii Karolem III, a także uczestniczyła w przyjęciu, wydanym przez królową-małżonkę Kamilę - poinformowała agencja Ukrinform.

> Ukraińcy uruchomili gorącą linię, na którą dzwonić mogą Rosjanie powołani do armii wbrew własnej woli i chcący uratować życie. Konsultanci tłumaczą im, w jaki sposób mają poddać się ukraińskiej armii, gdy trafią już na front. BBC dotarło do zapisu kilku takich rozmów.

> W ambasadzie Ukrainy w Madrycie doszło w środę przed południem do wybuchu. W jego wyniku obrażenia odniósł jeden z pracowników. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba zarządził pilne wzmocnienie ochrony ukraińskich placówek dyplomatycznych za granicą - poinformował rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował po raz kolejny kontrowersyjną propozycję planu pokojowego, złożoną przez amerykańskiego miliardera Elona Muska, aby zakończyć rosyjską ofensywę i zaprosił go do przyjazdu na Ukrainę.

> Koncern Raytheon Technologies otrzyma kontrakt na produkcję sześciu systemów obrony powietrznej NASAMS dla Ukrainy - podał Pentagon. Systemy mają trafić na Ukrainę w ramach zapowiedzianego już wcześniej pakietu pomocy wojskowej, a data wykonania umowy to listopad 2025.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości