Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Jeden z pracowników poszkodowany

Autor:
ft,
momo/kg
Źródło:
PAP, El Mundo

W ambasadzie Ukrainy w Madrycie doszło w środę przed południem do wybuchu. W jego wyniku obrażenia odniósł jeden z pracowników. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba zarządził pilne wzmocnienie ochrony ukraińskich placówek dyplomatycznych za granicą - poinformował w środę rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.

Według hiszpańskich mediów do eksplozji doszło w środę około godziny 13, krótko po odebraniu przesyłek pocztowych przez pracowników ambasady.

"Do ambasady Ukrainy w Hiszpanii przyszła koperta. Podczas kontroli koperta wybuchła w rękach komendanta (ochrony - red.). Komendant został lekko ranny, jest hospitalizowany, otrzymuje konieczną pomoc medyczną. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo" - napisał na Twitterze rzecznik ukraińskiego resortu dyplomacji Ołeh Nikołenko. Zaznaczył, że reszta pracowników ambasady nie ucierpiała w wybuchu.

Hiszpańska policja, która uruchomiła procedury związane z atakiem terrorystycznym, sprecyzowała, że materiał wybuchowy znajdował się wewnątrz koperty.

Jak donosi hiszpański dziennik "El Mundo", list był zaadresowany do ambasadora Ukrainy Serhija Pohorelcewa i został otwarty przez ochroniarza w ogrodzie placówki. 

Jak wynika z ustaleń hiszpańskiej policji i służb medycznych, na które powołują się lokalne media, ładunek miał niewielką siłę rażenia i spowodował niegroźne obrażenia palca u pracownika placówki dyplomatycznej, który o własnych siłach udał się do szpitala. Telewizja TVE ustaliła, że poszkodowany to pracownik ambasady narodowości ukraińskiej. Sprecyzowała, że po południu otrzymał on pomoc medyczną i po krótkim czasie opuścił szpital.

Służby przeszukują ambasadę Ukrainy

Na terenie ambasady Ukrainy w Madrycie oraz w jej bliskim sąsiedztwie prowadzone są poszukiwania ładunków wybuchowych z udziałem wyspecjalizowanych oficerów oraz psów.

Rzecznik ukraińskiego MSZ przekazał, że szef resortu Dmytro Kułeba zarządził pilne wzmocnienie bezpieczeństwa wszystkich ukraińskich ambasad za granicą. Minister zwrócił się też do strony hiszpańskiej o "pilne podjęcie działań, by zbadać okoliczności napaści na ukraińską placówkę". Na miejscu już działają przedstawiciele hiszpańskich służb i pirotechnicy - poinformował Nikołenko.

Kułeba podkreślił, że bez względu na to, kto stoi za organizacją tej eksplozji, "nie uda im się zastraszyć ukraińskich dyplomatów czy zatrzymać ich codziennej pracy nad wzmocnieniem Ukrainy i przeciwdziałaniem rosyjskiej agresji".

Przedstawicielka rządu Hiszpanii we władzach wspólnoty autonomicznej Madrytu Mercedes Gonzalez zaapelowała o zachowanie spokoju.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft, momo/kg

Źródło: PAP, El Mundo

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości