Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
kk//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 277. dzień. Na domy w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie kraju spadły rosyjskie rakiety. Kilkanaście osób zostało poszkodowanych. W 90. rocznicę Hołodomoru - Wielkiego Głodu - prezydent Wołodymyr Zełenski mówił o konieczności "powstrzymania Rosji przed stosowaniem żywności jako broni". Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w sobotę rosyjska armia przeprowadziła ostrzał rakietowy prywatnych domów w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie kraju. W ataku byli ranni. Według najnowszych danych w mieście Dniepr poszkodowanych zostało 13 osób. "Ostrzeliwano też obwód doniecki, południe, inne regiony" - przekazał Zełenski.

> Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie Ukrainy i próbuje kontynuować ofensywę na odcinku awdijiwskim i bachmuckim. Jak przekazało ukraińskie dowództwo, rosyjscy żołnierze przegrupowują oddziały, by wzmocnić jednostki na kierunku łymańskim, awdijiwskim i nowopawliwskim.

> Rosyjska armia ostrzelała w sobotę blok mieszkalny w miejscowości Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc dwie - poinformowało biuro prokuratora generalnego.

> Ukraina obchodziła w sobotę 90. rocznicę Wielkiego Głodu. Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślał, że konieczne jest "powstrzymanie Rosji przed stosowaniem żywności jako broni". Zaznaczał, że wielu osobom grozi śmierć głodowa z powodu rosyjskiej blokady ukraińskiego eksportu żywności.

> W sobotę w Kijowie odbyła się konferencja poświęcona bezpieczeństwu żywnościowemu i inicjatywie "Zboże z Ukrainy". Wzięli w niej udział prezydent Wołodymyr Zełenski, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Węgier Katalin Novak, premier Litwy Ingrida Simonyte oraz premier Belgii Alexander De Croo.

> Ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger powiedział, że "nie ma możliwości, żeby Niemcy wysłali teraz baterie Patriot, które są obsługiwane przez niemieckich żołnierzy, na teren Ukrainy". - Dlatego że nie można wysłać żołnierzy państwa natowskiego do Ukrainy. My nie jesteśmy częścią tej wojny, (...) mamy klarowną politykę NATO, żeby żołnierze natowscy nie zostali tam wysłani - tłumaczył w "Faktach po Faktach" w TVN24.   

Ambasador Niemiec: nie wyślemy baterii Patriot na Ukrainę
Ambasador Niemiec: nie wyślemy baterii Patriot na UkrainęTVN24

> Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że Rosja prawdopodobnie usuwa głowice nuklearne ze starzejących się nuklearnych pocisków manewrujących. Zdaniem tego resortu, rosyjskie wojsko jako atrapy wystrzeliwuje na Ukrainę nieuzbrojoną amunicję.

> Mieszkanki Chersonia opisały, co przeżyły w czasie okupacji rosyjskiej i w jaki sposób się jej przeciwstawiały. Z ich relacji wynika, że były rażone prądem za przekazywanie siłom ukraińskim pozycji wroga i trafiały do aresztu za słuchanie ukraińskiej muzyki.

> Rosyjscy okupanci próbują zorganizować deportację dzieci z obwodu ługańskiego do Rosji - przekazał rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. Jak podano, przeprowadzono tam "dogłębne badania lekarskie 15 tysięcy dzieci w wieku od 2 do 17 lat". "Lekarze sprowadzeni z Rosji odnotowali w dokumentach, że 70 procent tych dzieci potrzebuje 'specjalnej opieki medycznej', co oznacza ich wywiezienie do Rosji" - stwierdzono.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kk//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Newscom

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości