Wojna w Ukrainie. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Atak rakietowy na dom kultury w Łozowej w obwodzie charkowskim
Atak rakietowy na dom kultury w Łozowej w obwodzie charkowskimtwitter.com/UKRinSWE
wideo 2/21
twitter.com/UKRinSWEAtak rakietowy na dom kultury w Łozowej w obwodzie charkowskim

Rosyjska agresja zbrojna na Ukrainę trwa 87. dobę. Dowódca broniącego Azowstalu w Mariupolu pułku Azow przekazał, że otrzymał rozkaz zaprzestania walk, by ratować życie i zdrowie żołnierzy. Resort obrony Rosji poinformował następnie, że ostatnia grupa ukraińskich obrońców Azowstalu poddała się. Rosyjskie rakiety spadły na dom kultury w Łozowej w obwodzie charkowskim, a także nieopodal Odessy. W pierwszym w tych ataków rannych zostało siedem osób. Przypominamy najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Dowódca pułku Azow Denys Prokopenko powiadomił, że otrzymał od dowództwa wojskowego Ukrainy rozkaz o zaprzestaniu walk w Azowstalu w Mariupolu w celu uratowania życia i zdrowia żołnierzy. Dodał, że cywile oraz ciężko ranni wojskowi zostali już ewakuowani na tereny kontrolowane przez Kijów.

> Tymczasem resort obrony Rosji poinformował, że ostatnia grupa ukraińskich sił, które stacjonują w hucie Azowstal w Mariupolu, poddała się, co tym samym zakończyło trwające od tygodni oblężenie zakładów.

> Rosyjska rakieta spadła na dom kultury w Łozowej w obwodzie charkowskim, raniąc siedem osób. "Okupanci uznali kulturę, edukację i człowieczeństwo za swoich wrogów. Nie oszczędzili ani rakiet, ani bomb. Co siedzi w głowie ludzi, którzy wybierają takie cele? Absolutne zło, absolutna głupota" - skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podał, że wśród rannych w ataku jest 11-latek.

> Pocisk Rosjan uderzył w piątek w jeden z obiektów infrastruktury nieopodal Odessy - poinformowała Natalia Humeniuk, szefowa centrum prasowego sił zbrojnych Ukrainy "Południe".

> "Rubiżne podzieliło los Mariupola. Miasto przemysłowe zostało całkowicie zrujnowane, nie zachowały się żadne budynki. Na podwórkach są cmentarze" - napisał na kanale Telegram Serhij Hajdaj, szef administracji obwodu ługańskiego. Opublikował też zdjęcia zniszczonego miasta.

Zniszczenia w Rubiżnemt.me/serhiy_hayday/

> Czytelnicy magazynu "Time" wybrali prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego najbardziej wpływową osobistością świata w 2022 roku. Ankieta, w której na Zełenskiego swój głos oddało pięć procent osób, poprzedza coroczną listę "TIME100", w której swojego zwycięzcę wskażą redaktorzy dwutygodnika.

> W swym cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych w piątek wieczorem Wołodymyr Zełenski zaapelował do państw Zachodu o stworzenie mechanizmu, który pozwalałby skonfiskować rosyjski majątek i w ten sposób zgromadzone fundusze użyć do finansowania odbudowy Ukrainy.

> Ukraińska rzecznika praw człowieka Ludmyła Denisowa oznajmiła na Telegramie, że do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu rosyjskiego, wniesiono projekt o poszerzeniu uprawnień prezydenta, m.in. odnośnie do tworzenia tymczasowych administracji za granicami Rosji. - Okupanci mają w planach utworzenie tymczasowej administracji w obwodach donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim. Przygotowania do tego już się rozpoczęły – przekazała.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: t.me/serhiy_hayday/

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości