"Dywersyjna działalność". Metropolita zatrzymany

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl
Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego straciła najważniejszą świątynię Ławry Peczerskiej. Wideo archiwalne
Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego straciła najważniejszą świątynię Ławry Peczerskiej. Wideo archiwalne Reuters Archive
wideo 2/4
Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego traci najważniejszą świątynię Ławry PeczerskiejReuters Archive

Opat podległej Moskwie Ławry Świętogórskiej, metropolita Arsenij ujawnił w czasie liturgii pozycje wojsk ukraińskich w pobliżu Kramatorska (obwód doniecki). Został zatrzymany - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środowym komunikacie, że "udokumentowała dywersyjną działalność metropolity Arsenija", opata podległej Moskwie Ławry Świętogórskiej. Świątynia znajduje się w obwodzie donieckim w pobliżu Kramatorska. Według SBU, duchowny miał ujawnić w czasie liturgii, gdzie znajdują się pozycje ukraińskich sił zbrojnych w tym regionie.

Metropolita Arsenij - jak utrzymuje SBU - nagrał także wideo, w którym o tym poinformował. Nagranie zostało opublikowane na stronie internetowej Ławry Świętogórskiej. "W ten sposób duchowny próbował przekazać agresorowi lokalizację ukraińskich pozycji na froncie" - dodała SBU.

Opat Ławry Świętogórskiej zatrzymany ssu.gov.ua

CZYTAJ: Metropolita Paweł ze statusem podejrzanego. Media: sąd zdecydował o dwóch miesiącach aresztu

Metropolita Arsenij zatrzymany

SBU nie podała daty zdarzenia, ale zdaniem portalu Ukraińska Prawda miało to miejsce jesienią 2023 roku.

Według SBU metropolita wyrażał też prokremlowskie narracje na temat inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Świadczą o tym wielokrotne wywiady, w których nazywał agresję Federacji Rosyjskiej "konfliktem obywatelskim" - napisała Ukraińska Prawda.

Opatowi Ławry Świętogórskiej, która jest jednym z ważnych ośrodków życia prawosławnego w Ukrainie, grozi do ośmiu lat więzienia, jeśli zostanie uznany za winnego "przekazywania informacji o przemieszczaniu się lub lokalizacji sił zbrojnych".

Historycznie powiązana z Rosją Ukraińska Cerkiew Prawosławna ogłosiła w maju 2022 roku odłączenie się od Patriarchatu Moskiewskiego w reakcji na poparcie wojny przez rosyjskiego patriarchę Cyryla.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ssu.gov.ua

Tagi:
Raporty: