Każdy z nas uznaje nienaruszalność granic. To ładna teoria prawa międzynarodowego, ale mówię, że Rosjanie nigdy nie oddadzą Krymu i nigdy nie opuszczą Donbasu i Ługańska - powiedział w środę premier Słowacji Robert Fico. Jego zdaniem w tej kwestii "nigdy nie będzie rozwiązania militarnego". - Będzie tylko 100 tysięcy więcej zabitych po jednej i drugiej stronie - dodał.
- Jeśli chodzi o prawo międzynarodowe, każdy z nas uznaje integralność terytorialną innego kraju, suwerenność, nienaruszalność granic. To ładna teoria prawa międzynarodowego, ale mówię, że Rosjanie nigdy nie oddadzą Krymu, Rosjanie nigdy nie opuszczą Donbasu i Ługańska - oświadczył w środę premier Słowacji Robert Fico na spotkaniu z członkami parlamentarnej komisji spraw europejskich.
Jego zdaniem Ukraina każdego dnia traci część swojego terytorium i brakuje jej siły militarnej.
- Nie ma rozwiązania militarnego i nigdy nie będzie, będzie tylko 100 tysięcy więcej zabitych po jednej i drugiej stronie - przekonywał Fico.
Opowiedział się za wstrzymaniem działań wojennych. Wówczas, jego zdaniem, negocjatorzy mogliby zaproponować na przykład wprowadzenie specjalnego statusu dla kontrolowanych przez Rosję obszarów wschodniej Ukrainy, a następnie przeprowadzić tam referendum o ich przyszłości.
Premier powiedział też parlamentarzystom, że podczas rozpoczynającego się w środę nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli najważniejszą rzeczą dla Słowacji jest gwarancja, że pomoc militarna dla Ukrainy pozostanie kwestią dwustronną.
Słowacki rząd spotkał się z ukraińskim
Robert Fico jeszcze w kampanii wyborczej mówił o odmowie militarnego wsparcia Ukrainy, a jego retoryka zaostrzyła się, gdy po wyborach ponownie objął fotel premiera.
W ubiegły czwartek Fico i ministrowie jego rządu spotkali się jednak z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i członkami ukraińskiego gabinetu. Po rozmowach Fico poparł europejskie ambicje Kijowa i przyznał, że rosyjska inwazja była naruszeniem prawa międzynarodowego, a on sam opowiada się za integralnością terytorialną Ukrainy. Przekonywał też, że należy szybko zakończyć wojnę.
Źródło: PAP