TVN24 | Świat

Konflikt w Donbasie. Ośmiu ukraińskich żołnierzy rannych po ostrzale Awdijiwki

TVN24 | Świat

Autor:
dg,
karol
Źródło:
PAP

Ośmiu żołnierzy ukraińskich zostało poszkodowanych w sobotę w ostrzale miasta Awdijiwka i jego okolic przez wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie - poinformowała ukraińska delegacja do trójstronnej grupy kontaktowej. Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że nie ma ofiar ani poszkodowanych wśród mieszkańców miasta.

"Podczas dzisiejszego ostrzału rejonu Awdijiwki i samego miasta zostało rannych ośmiu ukraińskich żołnierzy. Przeciwnik stosował moździerze i artylerię kalibru odpowiednio 120 i 122 mm, co jest zabronione przez porozumienia mińskie" - napisała ukraińska delegacja.

Jak dodano, siły przeciwnika nie reagowały na wezwanie do przerwania ognia ze strony Specjalnego Centrum Kontroli i Koordynacji (SCKK). Siły Zbrojne Ukrainy "adekwatnie" odpowiedziały na ostrzały - przekazano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Separatyści ostrzelali infrastrukturę cywilną

"Zadaniem przeciwnika jest sprowokowanie nas do nieadekwatnej odpowiedzi, a później (...) poinformowanie o 'agresywnych działaniach Ukrainy', stworzenie napięcia, a w idealnym scenariuszu - zerwanie negocjacji prezydenta Ukrainy z prezydentem USA o dalszych ścieżkach uregulowania konfliktu, w tym na temat udziału USA w takim uregulowaniu" - napisała delegacja.

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że separatyści ostrzelali cywilną infrastrukturę w Awdijiwce, która leży tuż przy linii rozgraniczenia, z moździerzy i artylerii. Uszkodzono obiekty infrastruktury, nie ma ofiar śmiertelnych ani rannych wśród mieszkańców miasta. Od początku doby przeciwnik 13 razy naruszał rozejm - podał sztab.

W związku z ostrzałem Awdijiwki ograniczono ruch pociągów w okolicy w najbliższych trzech dniach. Ukrzaliznycia (państwowe koleje) podała, że ostrzał rozpoczął się w sobotę rano. Pasażerowie i pracownicy stacji kolejowej zostali ewakuowani do schronu.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

Konflikt na UkrainiePAP

Autor:dg, karol

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UKRinUN/Twitter