Niespokojnie w Ławrze Paczerskiej. Protest zwolenników i przeciwników patriarchatu moskiewskiego

Źródło:
TVN24
Ukraińcy domagają się opuszczenia Ławry Peczerskiej przez duchownych moskiewskiego patriarchatu (materiał z marca 2023r.)
Ukraińcy domagają się opuszczenia Ławry Peczerskiej przez duchownych moskiewskiego patriarchatu (materiał z marca 2023r.)TVN24
wideo 2/35
Ukraińcy domagają się opuszczenia Ławry Peczerskiej przez duchownych moskiewskiego patriarchatuTVN24

Kapłani Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego nadal nie opuścili Ławry Peczerskej w Kijowie, choć mieli to zrobić do czwartku. Z tego powodu część mieszkańców protestuje w piątek przed kompleksem świątyń. Są tam również jednak wierni moskiewskiemu patriarchatowi, którzy się modlą.

Duchowieństwo podległej Moskwie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej miało opuścić Ławrę Peczerską w Kijowie w środę, kiedy upłynął termin umowy, dotyczącej bezpłatnego korzystaniu z tego terenu. Tak się jednak nie stało. Mnisi nadal organizują tam nabożeństwa i nie zamierzają opuszczać budynków.

Wojna w Ukrainie. Relacja tvn24.pl >>>

Niektórzy się modlą, inni domagają opuszczenia Ławry

Dziennikarz związany z TVN24 Ołeh Biłecki relacjonował w piątek z ukraińskiej stolicy, że ludzie zgromadzili się przy tym symbolicznym zespole klasztornym około południa. Zastrzegł, że dzielą się oni na "dwie kategorie osób". Jak mówił, bliżej Ławry znajdują się wierni moskiewskiego patriarchatu, którzy od kilku godzin się modlą. - Druga kategoria ludzi, to ci, którzy występują za natychmiastowym wykonaniem decyzji ministerstwa kultury Ukrainy. Przypomnę, że według tej decyzji jeszcze wczoraj cerkiew moskiewska miała opuścić Ławrę - mówił Biłecki.

Podkreślał, że "Ławra jest własnością państwa, a nie cerkwi i to państwo, czyli ministerstwo kultury decyduje, jaka będzie przyszłość Ławry". Dodał, że duchowieństwo planuje na piątek kolejne nabożeństwa i nie zamierza opuścić budynku.

Ławra Peczerska - najważniejszy ośrodek prawosławia

Ławra Peczerska - najważniejszy ośrodek prawosławia w Ukrainie - jest ogromnym zespołem klasztornym, wpisanym na listę UNESCO. Od lat 60. poprzedniego wieku cenny zabytek ma status muzeum, choć po 1990 roku wrócili tam mnisi prawosławni. Ławra Peczerska należy do państwa ukraińskiego i zarządza nią ministerstwo kultury.

Żądania zerwania umów najmu nasiliły się po inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę w 2022 roku. W Ukrainie trwają też dyskusje o zakazie działalności cerkwi moskiewskiego patriarchatu.

W piątek minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko poinformował, że mnisi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP) mają do 29 marca opuścić wszystkie pomieszczenia najważniejszego kompleksu prawosławnych świątyń. "Umowa o bezpłatnym korzystaniu przez Ukraińską Cerkiew Prawosławną z Ławry Kijowsko-Peczerskiej zostaje rozwiązana z dniem 29 marca 2023 roku. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń, które UCP wynajmuje w Ławrze" – oznajmił minister we wpisie na kanale Telegram.

Autorka/Autor:akr / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: