ISW: siły rosyjskie pod Bachmutem uciekają przed ostrzałem ukraińskiej artylerii 

Aktualizacja:
Źródło:
ISW

Siły ukraińskie atakują rosyjskie pozycje w okolicy Zbiornika Berchiwskiego na północny zachód od Bachmutu, o czym świadczy nagranie, na którym Rosjanie uciekają przed ostrzałem ukraińskiej artylerii - przekazał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Zdaniem ośrodka wydaje się to potwierdzać opinie rosyjskich blogerów wojskowych, informujących o zdobyczach terytorialnych Ukraińców w tym rejonie. Według brytyjskiego resortu obrony "Rosji dotkliwie brakuje wiarygodnych jednostek bojowych", co ma wpływ na przebieg walk na strategicznym odcinku w Donbasie.

Instytut Studiów nad Wojną przekazał w swojej sobotniej analizie, że na geolokalizowanych fotografiach, których ośrodek nie opublikował w swym raporcie, widać siły rosyjskie uciekające przed ostrzałem ukraińskiej artylerii na południowym brzegu Zbiornika Berchiwskiego, około czterech kilometrów na północny zachód od Bachmutu. Amerykański think tank dodał, że siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne w Bachmucie i jego okolicach.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl >>>

ISW dodało, że zdjęcia te potwierdzają opinie wielu rosyjskich blogerów wojskowych, jakoby Ukraińcy odbili tereny na północny zachód od Bachmutu, rejony między Bohdaniwką i Berchiwką.

Ośrodek zaznaczył, że już wcześniej kilka rosyjskich źródeł ostrzegało, iż siły ukraińskie mogą próbować okrążyć oddziały najemników w Grupy Wagnera w Bachmucie. Założyciel firmy najemniczej Jewgienij Prigożyn podkreślał, że siły rosyjskie zbliżają się do Berchiwki i twierdził, że Ukraińcy zajmują pozycje w odległości 500 metrów od północno-zachodnich granic miasta.

Rosyjskie ministerstwo obrony - podkreśliło ISW - twierdzi jednak, że doniesienia o ukraińskich osiągnięciach pod Bachmutem są nieprawdziwe. Przekonuje, że dwie rosyjskie samodzielne brygady odpierają ataki w rejonie Berchiwki, na co wpływają "korzystne warunki wokół Zbiornika Berchiwskiego".

Brytyjski resort obrony: Rosji brakuje wiarygodnych jednostek bojowych

Zdaniem brytyjskiego ministerstwa obrony rozmieszczenie przez Rosję w operacyjne ważnym sektorze Bachmutu niedawno utworzonej formacji, której zarzuca się słabe morale i ograniczoną skuteczność bojową, uwidacznia dotkliwy brak wiarygodnych jednostek bojowych na tym odcinku. Formacją tą jest 72. brygada rosyjskiego 3. Korpusu Armijnego, która została utworzona jesienią 2022 roku.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort przypomniał, że w ciągu ostatnich czterech dni elementy rosyjskiej 72. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej prawdopodobnie wycofały się w nieuporządkowany sposób ze swoich pozycji na południowej flance operacji w Bachmucie, a siły ukraińskie odzyskały co najmniej kilometr terytorium.

Jak dodano, obszar ten ma pewne znaczenie taktyczne, ponieważ był to rosyjski przyczółek po zachodniej stronie kanału Doniec-Donbas, który wyznacza linię frontu przez część sektora.

ISW: Ukraina i USA twierdzą, że to nie początek kontrofensywy

Jak podkreślili analitycy ISW, przedstawiciele Ukrainy i USA oświadczyli, że armia ukraińska nie zaczęła jeszcze planowanej kontrofensywy, a wciąż prowadzi operacje obronne i przygotowawcze. Podczas gdy część rosyjskich blogerów wojskowych uznała działania sił ukraińskich pod Bachmutem za kontrofensywę, inni zapewniają, że celem tych ataków jest wywołanie paniki. "Ogółem reakcja w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej koncentruje się, jak się wydaje, na tym, by uniknąć siania paniki" - oceniają analitycy.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła w piątek, że siły agresora zostały zmuszone do wycofania się z części zajętego obszaru w Bachmucie. Według przedstawicielki rządu ukraińska armia broniąca miasta nie straciła w tym tygodniu ani jednej pozycji i posunęła się do przodu o dwa kilometry.

W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Czerewaty, który przyznał, że rosyjskie wojska walczące w Bachmucie zaczynają przejawiać oznaki wyczerpania. Armia najeźdźcy próbuje zająć Bachmut w obwodzie donieckim od sierpnia 2022 roku.

Autorka/Autor:ft, tas/kab

Źródło: ISW

Tagi:
Raporty: