Gruzja wezwała ambasadora z Kijowa na konsultacje. Powodem jest mianowanie byłego gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego szefem komitetu wykonawczego reform wchodzącego w skład ukraińskiej Narodowej Rady Reform.
- To przyjęta praktyka w stosunkach dyplomatycznych, która wskazuje na powstanie pewnych problemów w dwustronnych stosunkach, dlatego w celu określenia przyszłych kroków konieczna jest konsultacja z ambasadorem - powiedział w piątek dziennikarzom szef gruzińskiego MSZ Dawid Zalkaliani, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Zapewnił, że Gruzja nie rozpatruje zerwania stosunków dyplomatycznych ani zrewidowania strategicznego partnerstwa z Kijowem.
W Gruzji ciążą na byłym prezydencie zarzuty użycia siły wobec pokojowych demonstrantów, defraudacji oraz nadużycia władzy.
Dekret Zełenskiego
Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w czwartek dekret w sprawie nominacji 52-letniego Micheila Saakaszwilego na szefa komitetu wykonawczego reform wchodzącego w skład ukraińskiej Narodowej Rady Reform.
"Szczerze gratuluję Micheilowi Saakaszwilemu nowego, odpowiedzialnego wyzwania. Wierzę, że będzie mógł nadać impuls Narodowej Radzie Reform i pomoże w zrealizowaniu ważnych zmian w życiu kraju" - oświadczył ukraiński prezydent.
Pod koniec kwietnia Saakaszwili, były szef administracji obwodu odeskiego na południu Ukrainy, oświadczył, że otrzymał od ukraińskiego prezydenta ofertę objęcia funkcji wicepremiera do spraw reform i jest gotowy do sprawowania tego urzędu.
Ukraińskie media twierdziły, że jego nominacja może być poddana pod głosowanie przez parlament. Ostatecznie głosowanie się nie odbyło.
Przed nominacją Saakaszwilego na stanowisko wicepremiera władze w Tbilisi ostrzegły Kijów, że byłoby to "kategorycznie niedopuszczalne" i zapowiedziały możliwość wezwania gruzińskiego ambasadora w Kijowie na konsultacje.
Powrót po wygnaniu
W lipcu 2017 roku, za prezydentury Petra Poroszenki, Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa ukraińskiego (które nadał mu Poroszenko) i wygnany z kraju. Według nieoficjalnych doniesień mieszkał w Holandii, skąd pochodzi jego żona, Sandra Roelofs.
Po dojściu do władzy Zełenskiego w maju 2019 roku Saakaszwili odzyskał obywatelstwo i wrócił na Ukrainę, gdzie założył ugrupowanie "Ruch nowych sił", które bez powodzenia wystartowało w przedterminowych wyborach parlamentarnych, przeprowadzonych w lipcu zeszłego roku.
Za prezydentury Poroszenki Saakaszwili objął stanowisko szefa administracji państwowej obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Reformy, które miał tam przeprowadzić, miały być przykładem dla całej Ukrainy.
Źródło: PAP, Ukraińska Prawda
Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/RukhNovykhSylMikhailaSaakashvili