"Może radykalnie zmienić sytuację". Ukraińcy potwierdzają dostawę z USA

Źródło:
PAP

Ukraińska armia otrzymała już amunicję kasetową przekazaną przez USA, ale jeszcze nie użyliśmy tej broni na polu bitwy - powiedział w rozmowie z amerykańską stacją CNN generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania wojsk Tauryda. - Amunicja kasetowa może radykalnie zmienić sytuację (na froncie) - stwierdził.

- Wróg rozumie, że dzięki temu uzbrojeniu osiągniemy przewagę, dlatego (Rosjanie) zrezygnują z (walki) o tereny, na których da się użyć tych pocisków. (...) Jest to bardzo potężna broń. Kierownictwo wyższego szczebla podejmie decyzję na temat miejsc jej zastosowania - oznajmił Tarnawski w rozmowie z CNN.

Generał potwierdził zapewnienia władz w Kijowie, że ukraińska armia nie użyje broni kasetowej na terenach okupowanych przez agresora, jeśli w wyniku tych działań mogliby ucierpieć cywile. - Rosjanie uważają, że sięgniemy po amunicję kasetową na wszystkich odcinkach frontu. To bardzo błędne myślenie, ale (najeźdźcy) są tym zaniepokojeni - dodał rozmówca amerykańskiej stacji.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

7 lipca doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan ogłosił, że USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową DPICM. Urzędnik potwierdził, że Ukraina od dawna starała się o tę broń, zaś w obliczu zmniejszających się zapasów zwykłej amunicji artyleryjskiej amunicja kasetowa będzie stanowiła "pomost" do czasu zwiększenia produkcji.

Amerykańskie pociski kasetowe. Zdjęcie ilustracyjne U.S. Army photo by 2nd Lt. Gabriel Jenko/DVIDS

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego amunicja kasetowa jest zakazana w wielu krajach? I jak może pomóc Ukraińcom?

Amerykańskie pociski kasetowe. Zdjęcie ilustracyjne U.S. Army photo by 2nd Lt. Gabriel Jenko, DVIDS

Oceny krytyków

Krytycznie wobec używania na Ukrainie amunicji kasetowej wypowiedział się m.in. premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Stronami konwencji o zakazie jej stosowania są 123 państwa. Nie ma wśród nich jednak USA, Ukrainy ani Rosji.

8 lipca ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow zapewnił, że amunicja kasetowa będzie wykorzystywana wyłącznie do wyzwalania terytorium kraju w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Wykluczył też stosowanie tej niebezpiecznej dla cywilów broni na obszarach miejskich. 

Amunicja kasetowa PAP

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army photo by 2nd Lt. Gabriel Jenko, DVIDS

Tagi:
Raporty: