Były mer Melitopola: w ukraińskim ataku zginęło nawet 200 rosyjskich żołnierzy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Czwartek jest 505. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Były mer okupowanego aktualnie przez Rosjan Melitopola Iwan Fedorow poinformował na kanale Telegram, że podczas niedawnego ataku na również okupowane miasto Tokmak została trafiona rosyjska baza. Miał zginąć w niej komendant oraz do 200 rosyjskich żołnierzy. Jak twierdzi brytyjski portal telewizji Sky News, o ile nie można zweryfikować tych doniesień, to informacje o serii eksplozji pojawiły się również ze strony funkcjonariuszy okupacyjnych. Siły ukraińskie regularnie atakują Tokmak, ponieważ jest to ważny węzeł rosyjskiej obrony. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:27

    Nie widzimy, by siły Grupy Wagnera uczestniczyły w walkach na Ukrainie - powiedział w czwartek dziennikarzom rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder.

    Uczestniczący w spotkaniu z dziennikarzami gen. Douglas Sims z Kolegium Połączonych Szefów Sztabów poinformował też, że na Ukrainę dotarła już ofiarowana przez USA amunicja kasetowa DPICM.

    Odnosząc się do kwestii F-16 dla Ukrainy, ocenił, że warunki do działań tych samolotów na polu bitwy są obecnie "prawdopodobnie nieidealne" ze względu na znaczącą obronę powietrzną Rosjan.

    Dodał jednak, że różnicę mogą zrobić natomiast czołgi Abrams, które mają trafić na Ukrainę jesienią. Przestrzegł jednak, że ani Abramsy, ani DPICM nie będą "świętym Graalem" dla Ukrainy.

  • 4:24

    Instytut Studiów nad Wojną: były dowódca 58. Armii Sił Połączonych generał dywizji Iwan Popow twierdził w ujawnionym nagraniu, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zwolnił go za wyrażanie uporczywych skarg na problemy na zachodnim froncie na Zaporożu.

  • 4:20

    Siły ukraińskie szkolą się w usuwaniu min lądowych za pomocą granatów zrzucanych z dronów.

  • 2:53

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 1:09

    Prezydent Joe Biden podpisał w czwartek rozporządzenie o możliwości powołania 3 tys. rezerwistów do czynnej służby, by mogli oni uczestniczyć w operacji Atlantic Resolve w Europie - przekazał Biały Dom. Według Pentagonu ma to pozwolić na "dostęp do większej liczby żołnierzy" w ramach zwiększonej obecności sił USA na kontynencie.

    Operacja Atlantic Resolve została rozpoczęta w 2014 r. w reakcji na rosyjską aneksję Krymu i inwazję na Donbas. W jej ramach USA zwiększyły liczbę swoich sił na kontynencie, w tym w Polsce, na zasadzie rotacyjnej.

  • 0:26

    Ukraińskie wojsko pod Donieckiem

    Ukraińskie wojsko pod Donieckiem

    Ukraińskie wojsko pod Donieckiem


  • 23:36

    - W tym momencie nie widzimy, by siły Grupy Wagnera uczestniczyły w jakiejkolwiek znaczącej roli we wsparciu działań wojennych na Ukrainie - powiedział rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder.

    Uczestniczący w spotkaniu z dziennikarzami gen. Douglas Sims z Kolegium Połączonych Szefów Sztabów poinformował też, że na Ukrainę dotarła już ofiarowana przez USA amunicja kasetowa DPICM.

    Odnosząc się do kwestii F-16 dla Ukrainy, ocenił, że warunki do działań tych samolotów na polu bitwy są obecnie "prawdopodobnie nieidealne" ze względu na znaczącą obronę powietrzną Rosjan.

    Dodał jednak, że różnicę mogą zrobić natomiast czołgi Abrams, które mają trafić na Ukrainę jesienią. Przestrzegł jednak, że ani Abramsy, ani DPICM nie będą "świętym Graalem" dla Ukrainy.

  • 22:29

    Iwan Fedorow, były mer okupowanego przez Rosjan Melitopola, przebywający obecnie na terenach kontrolowanych przez rząd w Kijowie, poinformował na kanale Telegram, że podczas niedawnego ataku na również okupowane miasto Tokmak została trafiona rosyjska baza. Miał zginąć w niej komendant oraz do 200 rosyjskich żołnierzy.

    Jak twierdzi brytyjski portal telewizji Sky News, o ile nie można zweryfikować tych doniesień, to informacje o serii eksplozji pojawiły się również ze strony funkcjonariuszy okupacyjnych.

    Siły ukraińskie regularnie atakują Tokmak, ponieważ jest to ważny węzeł rosyjskiej obrony.

    Tokmak znajduje się pod okupacją rosyjską od ponad roku - został zajęty w pierwszych dniach marca 2022 roku. Miasto jest dużym węzłem kolejowym i podczas okupacji stało się ważnym ośrodkiem logistycznym wojsk rosyjskich, ze względu na połączenia z okupowanym Mariupolem, Berdiańskiem i Krymem. Leży obecnie zaledwie 24 km od linii frontu w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy.

  • 22:05

    Ukraina otrzymała amerykańską amunicję kasetową - informuje Reuters.

    Stany Zjednoczone ogłosiły 7 lipca, że wyślą do Kijowa amunicję kasetową w ramach pakietu wsparcia wojskowego o wartości 800 milionów dolarów, który ma zapewnić, że siły rosyjskie, które najechały Ukrainę prawie 17 miesięcy temu, nie będą w stanie powstrzymać ukraińskiej kontrofensywy.

  • 21:30

    Rosja więzi tysiące cywilów ukraińskich na swym terytorium i na terenach okupowanych i chce tę liczbę jeszcze zwiększyć: planuje bowiem budowę 25 nowych kolonii karnych na okupowanych ziemiach Ukrainy - informuje agencja Associated Press.

    AP dotarła do dokumentu, zgodnie z którym rząd rosyjski planuje powstanie 25 nowych kolonii karnych i sześciu innego rodzaju ośrodków penitencjarnych na okupowanym terytorium Ukrainy. Mają one powstać do 2026 roku. Ponadto w maju br., jak przypomina agencja, Władimir Putin podpisał dekret, który przewiduje wysyłanie ludzi z terenów objętych stanem wojennym - czyli z ziem okupowanych - do miejsc, gdzie nie ma stanu wojennego. W praktyce umożliwia to deportację w głąb Rosji tych Ukraińców, którzy sprzeciwiają się okupacji. AP udokumentowała już wiele takich przypadków.

    Agencja opisuje, że Ukraińcy w niewoli rosyjskiej są zmuszani np. do kopania okopów na linii frontu czy grobów zbiorowych - dla tych więźniów, którzy nie przeżyli. Za odmowę mogą być zastrzeleni na miejscu. Wielu więźniów jest pozbawionych praw w świetle przepisów rosyjskich.

    Dziennikarze AP rozmawiali z 20 osobami, które przeszły niewolę rosyjską, w tym z byłymi jeńcami wojennymi, jak również z rodzinami więzionych cywilów, z przedstawicielami wywiadu ukraińskiego i negocjatorem z ramienia rządu w Kijowie. "Ich relacje, jak również zdjęcia satelitarne, media społecznościowe, dokumenty rządowe i kopie listów dostarczonych przez Czerwony Krzyż potwierdzają istnienie zakrojonego na szeroką skalę rosyjskiego systemu przetrzymywania i wykorzystywania cywilów, stanowiącego jawne naruszenie konwencji genewskich" - informuje AP.

    Cywile są często zatrzymywani za fikcyjne naruszenia, np. po prostu za mówienie po ukraińsku. Przetrzymywani są często nawet bez żadnych zarzutów. Rosja wykorzystuje setki ludzi do niewolniczej pracy, przy której już rutyną stało się torturowanie więźniów - bicie czy rażenie prądem. Rosja przy tym zaprzecza nawet temu, że przetrzymuje cywilów - podkreśla AP.

    Jako jedno z co najmniej 40 miejsc w Rosji i na Białorusi, gdzie więzieni są cywile, agencja wymienia rozbudowaną od wybuchu wojny kolonię karną nr 2 w obwodzie rostowskim. Na terytoriach okupowanych działają 63 doraźne i sformalizowane ośrodki penitencjarne. W niedawnym raporcie ONZ znalazła się informacja o 37 więzieniach w Rosji i na Białorusi i 125 na terenach okupowanych.

    Władze ukraińskie szacują, że w niewoli może przebywać nawet 10 tysięcy cywilów.

  • 20:53

    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina do przedłużenia umowy, zezwalającej na bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

    Szefowa KE podkreśliła, że konsekwencją nieprzedłużenia przez Rosję umowy zbożowej będzie globalny brak bezpieczeństwa żywnościowego.

    - Piłka jest teraz po rosyjskiej stronie, cały świat to obserwuje - powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej w Brukseli.

    17 lipca wygasa umowa, gwarantująca bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne, zawarta w lipcu 2022 roku przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ. Porozumienie było kilkakrotnie przedłużane, jednak MSZ Rosji oświadczyło 4 lipca, że nie widzi możliwości kontynuowania tej inicjatywy.

  • 20:52

    W okupowanym przez Rosjan rejonie heniczeskim (obwód chersoński) rozpoczęły się wywózki lokalnych mieszkańców, którzy nie zgodzili się na przyjęcie rosyjskich paszportów. Deportowane są nawet rodziny z dziećmi i osoby starsze - zaalarmował sztab generalny ukraińskiej armii.

    Ukraińców z Heniczeska i okolic tego miasta zmusza się do wyjazdu do Rosji, a na ich miejsce sprowadza się głównie przedstawicieli mniejszości etnicznych oraz ludzi z najuboższych warstw rosyjskiego społeczeństwa - dodali ukraińscy wojskowi.

    Nagranie po ataku na rosyjską bazę w Heniczesku

  • 20:37

    Rosyjski samolot wojskowy zrzucił bombę burzącą na Wyspę Węży na Morzu Czarnym - poinformowało dowództwo operacyjne Południe. Stało się to zaledwie pięć dni po wizycie w tym miejscu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - skomentowała komunikat armii agencja Ukrinform.

    Zełenski udał się na Wyspę Węży 8 lipca, w 500. dniu rosyjskiej agresji. Przywódca uczcił pamięć wojskowych, którzy walczyli o wyspę, odbitą z rąk rosyjskich okupantów w czerwcu zeszłego roku.

    Wołodymyr Zełenski na Wyspie Węży

  • 20:19

    Pierwsza grupa naszych wojskowych jest już gotowa rozpocząć szkolenia z obsługi amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Są to nie tylko piloci, ale też żołnierze innych specjalności - poinformował rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat, cytowany przez rządowy portal ArmiaInform.

    Pułkownik podkreślił, że ćwiczenia w państwach Zachodu należy postrzegać w perspektywie długookresowej, a celem tego przedsięwzięcia nie będzie tylko opanowanie obsługi F-16. Zadanie jest dużo bardziej ambitne, ponieważ wiąże się z przekwalifikowaniem ukraińskiego lotnictwa z samolotów produkcji sowieckiej na maszyny zgodne ze standardami NATO.

  • 20:11

    W wyniku czwartkowych rosyjskich ostrzałów zginęło dwoje mieszkańców obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy, a także jedna osoba w obwodzie sumskim na północy kraju - poinformowały regionalne władze w komunikatach na kanale Telegram.

    Około południa najeźdźcy ostrzelali z dział artyleryjskich wieś Mykilske nieopodal Chersonia. Jeden z pocisków zdetonował na podwórku przy domu 85-letniej kobiety, która poniosła śmierć na miejscu - przekazał gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

    W sąsiednim obwodzie zaporoskim celem najeźdźców stało się m.in. przyfrontowe miasteczko Orichiw, gdzie zginął 40-letni mężczyzna. Ponadto czworo mieszkańców regionu zostało w czwartek rannych - oznajmił szef obwodowych władz Jurij Małaszko.

    Orichiw po rosyjskich ostrzałach

    Orichiw po rosyjskich ostrzałach

  • 19:05

    Bułgaria przekaże w najbliższym czasie Ukrainie 100 wozów opancerzonych. Jest to kolejny pakiet pomocy, o którym zadecydowały władze kraju po zmianie rządu w czerwcu tego roku.

    Propozycję przekazania nieużywanych wozów, znajdujących się w magazynach resortu spraw wewnętrznych, złożyły rządzące partie Kontynuujemy Zmiany – Demokratyczna Bułgaria oraz GERB, a poparła ją partia tureckiej mniejszości Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS).

  • 18:51

    Po ataku sił ukraińskich na okupowany Tokmak (w obwodzie zaporoskim) nie żyje 200 rosyjskich okupantów i komendant tego miasta - przekazał mer Melitopola Iwan Fedorow. Oznajmił, że "funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa wywożą stamtąd swoje rodziny".

    Miasto Tokmak zostało zajęte przez rosyjskich żołnierzy na początku inwazji zbrojnej.

  • 17:54

    Rosyjskie służby specjalne potajemnie instalują oprogramowanie szpiegujące na smartfonach obywateli Ukrainy, którzy przekraczają granicę z Rosją. Program ten umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem, a także dostęp do lokalizacji i plików użytkownika - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.

    Przypadki instalacji tego oprogramowania odnotowano również na smartfonach naszych obywateli, którzy wjechali do Rosji z krajów Unii Europejskiej - dodano w komunikacie rządowego serwisu.

  • 17:46

    Nie sądzę, by wojna w Ukrainie mogła trwać latami i nie sądzę, by Rosja była w stanie ją przeciągać - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas wspólnej konferencji prasowej z fińskim prezydentem Sauli Niinisto w Helsinkach. Wyraził nadzieję, że Władimir Putin zda sobie sprawę, że nie jest ona w interesie Rosji.

    - Po pierwsze, nie sądzę, żeby oni byli w stanie podtrzymywać tę wojnę w nieskończoność, jeśli chodzi o ich zasoby i zdolności. Po drugie, myślę, że ostatecznie pojawią się okoliczności, gdzie prezydent Putin zdecyduje, że nie jest w interesie Rosji, ekonomicznym, politycznym czy w innym, kontunuowanie tej wojny - powiedział Biden, odpowiadając na pytanie, czy Rosja będzie przedłużać wojnę, by nie dopuścić do akcesji Ukrainy do NATO.

    Prezydent USA dodał, że spodziewa się, iż Ukraina dokona postępów na polu bitwy, co doprowadzi do dyplomatycznego rozwiązania wojny.

    Joe Biden i Sauli Niinisto

    Biden: Putin już tę wojnę przegrał. Putin ma naprawdę poważny problem

  • 16:59

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 510 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Od początku agresji zbrojnej rosyjska armia straciła w Ukrainie 236 040 żołnierzy.

    Minionej doby Ukraińcy zniszczyli w czasie walk dwa rosyjskie czołgi, dziewięć pojazdów opancerzonych, 23 systemy artyleryjskie i 26 dronów.

  • 16:20

    Co najmniej 13 wysokich rangą oficerów zostało zatrzymanych, zaś 15 zawieszonych w ramach czystki po buncie Jewgienija Prigożyna - napisał "Wall Street Journal", powołując się na swoje źródła. Wciąż przetrzymywani są szef sił powietrznych generał Siergiej Surowikin oraz były wiceszef resortu obrony Michaił Mizincew.

    "W tych zatrzymaniach chodzi o to, by wyczyścić szeregi tych, którym nie można więcej ufać" - powiedział dziennikowi rozmówca wtajemniczony w sprawę.

    Rosja. Bunt Jewgienija Prigożyna: 13 oficerów zatrzymanych, 15 zawieszonych

  • 15:24

    Nasza armia otrzymała już amunicję kasetową przekazaną przez USA, ale jeszcze nie użyliśmy tej broni na polu bitwy - powiadomił w rozmowie z amerykańską stacją CNN generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania wojsk Tauryda.

    - Amunicja kasetowa może radykalnie zmienić sytuację (na froncie). Wróg rozumie, że dzięki temu uzbrojeniu osiągniemy przewagę, dlatego (Rosjanie) zrezygnują z (walki) o tereny, na których da się użyć tych pocisków. (...) Jest to bardzo potężna broń. Kierownictwo wyższego szczebla podejmie decyzję na temat miejsc jej zastosowania - oznajmił Tarnawski.

    Generał potwierdził wcześniejsze zapewnienia władz w Kijowie, że ukraińska armia nie użyje broni kasetowej na terenach okupowanych przez agresora, jeśli w wyniku tych działań mogliby ucierpieć cywile.

    Amunicja kasetowa. Jak działa? Dlaczego jest zakazana przez wiele państw? Jak może zmienić wojnę w Ukrainie? Ekspert wyjaśnia

  • 14:55

    Parlament Europejski przyjął plany zwiększenia produkcji amunicji i pocisków rakietowych w UE, aby zaradzić obecnym niedoborom. Dzięki decyzji większe ilości amunicji mają być przeznaczone dla Ukrainy.

    Poprzez wprowadzenie ukierunkowanych środków, w tym 500 mln euro finansowania, plan ma na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych UE, aby zaradzić obecnemu niedoborowi produktów obronnych, w szczególności amunicji artyleryjskiej, pocisków i ich komponentów. Ma to na celu przyspieszenie dostaw amunicji i pocisków na Ukrainę.

  • 13:37

    W czwartek rano rosyjscy okupanci zrzucili bombę burzącą na Wyspę Węży - poinformowało dowództwo operacyjne Południe. Zdaniem rzeczniczki Natalii Humeniuk celem bombardowania wyspy przez Rosjan jest blokowanie porozumienia w sprawie eksportu zboża.

    Po wyzwoleniu Wyspy Węży na Morzu Czarnym w czerwcu zeszłego roku pozwoliło siłom ukraińskim odciąć Rosji dostęp do wybrzeży obwodu odeskiego, a także otworzyć korytarz do transportu zboża.

    Wołodymyr Zełenski na Wyspie Węży. W 500. dniu rosyjskiej agresji

  • 13:31

    Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że ciała rosyjskich żołnierzy po ataku na hotel w okupowanym Berdiańsku były wywożone przez całą noc (ze środy na czwartek - red.) ciężarówkami.

    Ukraińcy ostrzelali hotel, w którym przebywało rosyjskie dowództwo we wtorek. Budynek - jak podały wówczas lojalne wobec Kijowa władze Berdiańska - "został zrównany z ziemią". Liczba zabitych rosyjskich żołnierzy nie jest znana.

    Dym nad okupowanym Berdiańskiem

  • 13:31

    Amerykańskie samoloty F-16 trafią na Ukrainę zgodnie z harmonogramem. Bez względu na gadanie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa - zapewnił szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Polityk odniósł się w ten sposób do gróźb Kremla, że przekazanie myśliwców Kijowowi zostanie uznane przez Moskwę za "zagrożenie w sferze nuklearnej".

    "Jedynym zagrożeniem dla Rosji jest ukraiński żołnierz. Właśnie tego Putin i spółka powinni obawiać się najbardziej. (...) Rosja (będzie musiała) to przełknąć (fakt przekazania Kijowowi samolotów F-16)" - dodał Kułeba we wpisie na Twitterze.

  • 12:54

    Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow oświadczył, że kraje NATO powinny udostępnić władzom w Kijowie dane o rachunkach bankowych i aktywach, ukrywanych na Zachodzie przez skorumpowanych przedstawicieli ukraińskich elit.

  • 12:49

    Rosja od początku wojny przeciwko Ukrainie stosuje różne metody niszczenia narodu ukraińskiego. Jedną z nich jest porywanie dzieci. Trafiają one do rosyjskich rodzin i mają być wynaradawiane - napisał na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

  • 11:41

    Najnowszą konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę może być osłabienie relacji między Władimirem Putinem a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który w ostatnim czasie czyni coraz więcej prozachodnich gestów, w tym wycofując sprzeciw wobec przyjęcia Szwecji do NATO i wspierając Kijów - napisał "Washington Post".

  • 11:00

    W obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, zginęło od początku rosyjskiej inwazji 2038 osób cywilnych, w tym 77 dzieci. Bilans ofiar rośnie. Władze ukraińskie mają dane o masowych miejscach pochówku na terenach okupowanych - powiedział szef regionu Ołeh Syniehubow.

  • 10:00

    Zniszczenia po rosyjskim ataku dronów na Kijów (13 lipca 2023 r.)

    Zniszczenia po rosyjskim ataku dronów na Kijów (13 lipca 2023 r.)

  • 9:58

    W czerwcu pojawiło się kilka doniesień o wykorzystywaniu przez siły rosyjskie przestarzałych pojazdów opancerzonych wypełnionych kilkoma tonami materiałów wybuchowych jako improwizowanych ładunków wybuchowych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, większość tych przypadków odnotowano w okolicach Marjinki niedaleko Doniecka, a rozpoczęły się one kilka dni po tym, gdy obszar ten wzmocniły jednostki czeczeńskie i jest realna możliwość, że to one zaczęły stosować tę taktykę. Czeczeńscy bojownicy mają długą, sięgającą wojen z lat 90. XX wieku tradycje używania różnych improwizowanych ładunków wybuchowych. Ponadto podobne doniesienia, również dotyczące czeczeńskich oddziałów walczących w Ukrainie, pojawiły się w styczniu tego roku.

    Wyjaśniono, że większość wypełnionych ładunkami pojazdów opancerzonych, z których załogi prawdopodobnie wyskoczyły po ustawieniu ich na kursie, prawie na pewno eksplodowała zanim dotarła do celu, wskutek albo min przeciwpancernych, albo bezpośredniego ostrzału, co stawia pytania o skuteczność tej taktyki. Wskazano jednak, że niezwykle duże eksplozje, które powodują te pojazdy, mogą mieć psychologiczny wpływ na siły obronne.

  • 9:19

    Oddziały ukraińskie nacierające na kierunku Melitopola i Berdiańska, na południu kraju, odniosły sukcesy w rejonie kilku miejscowości. Wojska rosyjskie stawiają silny opór i rzucają do walki rezerwy - oświadczył rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowalow.

    "Na kierunkach Nowodanyliwka-Szyroka Bałka, Mała Tokmaczka-Nowopokrowka obrońcy ukraińscy odnieśli sukcesy i umacniają się na osiągniętych rubieżach" - zacytował słowa rzecznika oficjalny kanał Military Media Center.

  • 8:48

    W środę z Ukrainy do Polski przyjechało 29,9 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 29,7 tys. osób - poinformowała Straż Graniczna.

  • 8:01

    Dwie osoby zginęły ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy. Celem ataków były dzielnice mieszkalne - poinformował szef władz regionu Ołeksandr Prokudin.

    Jak dodał, Rosjanie zaatakowali w ciągu minionej doby Chersoń łącznie 33 pociskami.

  • 7:42

    Rosyjskie władze okupacyjne wciąż deportują dzieci ukraińskie do Rosji bądź wywożą je w głąb terenów okupowanych. W szczególności około 700 dzieci wywieziono do Kabardo-Bałkarii na Kaukazie Północnym - poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

  • 7:33

    Ihnat dodał, że Rosjanie wystrzelili też z okolic miasta Dżankoj na okupowanym Krymie rakietę balistyczną Iskander, którą również udało się unieszkodliwić.

  • 7:32

    W nocy siły rosyjskie wypuściły na cele w Ukrainie 20 irańskich dronów Shahed i odpaliły dwa pociski manewrujące Kalibr. Nasza obrona powietrzna zniszczyła wszystkie te obiekty - poinformował rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

  • 7:22

    NATO nie jest jednomyślne w sprawie Ukrainy. Nie wszyscy członkowie Sojuszu uważają, że Rosji można i należy przeciwdziałać – powiedział PAP szef Centrum Badań Wojskowych i Prawnych w Kijowie Ołeksandr Musijenko.

  • 6:52

    Szczyt NATO w Wilnie był dla Ukrainy ważny, jednak nie przełomowy, ponieważ oczekiwania ukraińskich władz oraz społeczeństwa sięgały znacznie dalej i były związane z zaproszeniem do członkostwa w Sojuszu – oceniła w rozmowie z PAP Maria Piechowska, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) ds. Ukrainy.

  • 6:32

    Skutki ataku powietrznego na Kijów (zdjęcie z 13 lipca 2023 r.)

  • 6:19

    Nocne ataki z powietrza na Kijów spowodowały co najmniej jedną ofiarę śmiertelną i czterech rannych.

    Jak poinformował mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko, służby ratunkowe interweniowały w dzielnicach Sołomianskij, Szewczenkiwskij, Podilskij i Darnitskij.

    "W dzielnicy Podilskij strażacy walcząc z pożarem domu mieszkalnego, znaleźli zwłoki osoby" - napisał Kliczko na Telegramie.

    Ranni to mieszkańcy dzielnicy Darnitskij i Szewczenkiwskij - dodał Kliczko.

    W kilku dzielnicach miasta wybuchły pożary.

  • 4:43

    Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że Grupa Wagnera prawie w całości przekazała MON broń i sprzęt wojskowy.

  • 4:06

    Skutki rosyjskiego ataku z użyciem dronów na Kijów.

  • 3:42

    Administracja wojskowa Kijowa poinformowała, że spadające szczątki dronów uderzyły w dzielnicę Sołomianskij w centrum miasta. Co najmniej dwie osoby zostały ranne. Trwa ustalanie czy były inne ofiary i skali ewentualnych zniszczeń.

    Według mera Kijowa Witalija Kliczki szczątki dronów uszkodziły jedno piętro bloku mieszkalnego w dzielnicy Darnitskij na wschodzie miasta. W sąsiedniej dzielnicy Szewczenkiwskij zapalił się balkon.

    Napłynęły doniesienia o wybuchach w innych obwodach Ukrainy, w tym w Chmielnickim na zachodzie, Mikołajewskim na południu i Zaporoskim na południowym wschodzie.

  • 3:23

    - To jest bardzo ważne. Po raz pierwszy od czasu odzyskania naszej niepodległości ustanowiliśmy podstawy bezpieczeństwa dla Ukrainy na jej drodze do NATO - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo wyemitowanym w nocy ze środy na czwartek..

    - Są to konkretne gwarancje bezpieczeństwa potwierdzone przez siedem czołowych demokracji świata. Nigdy przedtem nie mieliśmy takiej bazy bezpieczeństwa i to na poziomie grupy G7 - dodał.

    Zełenski powtórzył to, co mówił wcześniej w Wilnie, że "rozwialiśmy wszelkie wątpliwości lub niejasności co do tego czy Ukraina będzie w NATO". - Będzie - podkreślił.

  • 3:13

    Instytut Studiów nad Wojną: szef rosyjskiego sztabu generalnego armii generał Walerij Gierasimow podobno zwolnił dowódcę 58. CAA generała dywizji Iwana Popowa po tym, jak Popow wyraził zaniepokojenie potrzebą rotacji wojsk w zachodnim Zaporożu w związku z ukraińskimi kontrofensywami.

  • 2:46

    Szereg innych krajów wyraził już chęć dołączenia do oświadczenia G7 w sprawie zobowiązań na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, odpowiadając na pytanie PAP. Zapowiedział, że wkrótce ujawniona zostanie pełna lista krajów.

  • 2:30

    Rosja zmieniła swoje stanowisko i dlatego doszło do uwolnienia ukraińskich obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - powiedział w środę na konferencji prasowej w Wilnie prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan.

    - Najpierw Rosja wydawała pewne oświadczenia; potem jednak, gdy (jej przywódcy) dowiedzieli się o pewnych okolicznościach, zmienili stanowisko i sytuacja uległa zmianie - mówił.

    Erdogan nawiązał w ten sposób do uwolnienia obrońców zakładów Azowstal, którzy byli internowani na terytorium Turcji. W maju 2022 roku obrońcy Mariupola w obwodzie donieckim, po niemal trzech miesiącach walk w oblężonym przyczółku na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal, trafili do rosyjskiej niewoli. 21 września w ramach wymiany jeńców z Rosją władzom ukraińskim udało się uwolnić 215 wojskowych, w tym dowódców obrony Mariupola i Azowstalu.

    Pięciu oficerów z Azowstalu – dowódcy pułku Azow Denys Prokopenko i Swiatosław Pałamar, dowódca 36. brygady piechoty morskiej Serhij Wołynski oraz Denys Szłeha i Ołeh Chomenko – trafiło do Turcji i miało tam pozostać do końca wojny. Była to część ustaleń z Rosją, w których ważną rolę odegrał właśnie Erdogan.

    Prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski odwiedził 8 lipca Turcję i wynegocjował uwolnienie dowódców. Na wieść o wywiezieniu ich z Turcji, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że łamie to ustalenia w sprawie żołnierzy, które zostały zawarte z udziałem Rosji. O naruszenie porozumienia oskarżył Kijów i Ankarę.

  • 2:18

    Po ostrzale hotelu w Berdiańsku Rosjanie wywożą ciężarówkami ciała swoich żołnierzy do kostnicy - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Sztab poinformował o rosyjskich stratach w wyniku "bezpośredniego uderzenia" w hotel Diuna.

    We wtorek lojalne wobec Kijowa władze Berdiańska poinformowały portal Suspilne, że w hotelu przebywało dowództwo rosyjskiego wojska. Według lokalnych władz budynek został praktycznie zrównany z ziemią, a na miejsce skierowano wiele karetek.

  • 1:41

    Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone pracują nad przekazaniem Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS.

  • 1:06

    18 osób, w tym sześcioro dzieci, zostało rannych w środę w wyniku eksplozji niezidentyfikowanego obiektu wojskowego, który spadł na osiedle mieszkalne w Zaporożu na południu Ukrainy - poinformowały lokalne władze.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: