Wojskowe manewry w Rosji. "Możliwe, że na te ćwiczenia zostanie wezwanych kilka tysięcy rezerwistów"

Autor:
mjz/dap
Źródło:
PAP
Cmentarz ofiar rosyjskiej agresji w podkijowskim Irpieniu
Cmentarz ofiar rosyjskiej agresji w podkijowskim Irpieniu Reuters Archive
wideo 2/3
Reuters ArchiveCmentarz ofiar rosyjskiej agresji w podkijowskim Irpieniu

Możliwe, że na wrześniowe manewry Wostok na wschodzie Rosji zostanie wezwanych kilka tysięcy rezerwistów, którzy po przeszkoleniu udadzą się na front - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś w rozmowie z portalem TSN. Jego zdaniem te manewry mogą zostać wykorzystane do przeprowadzenia tajnej mobilizacji na wojnę z Ukrainą.

Rosyjska inwazja na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

"Możliwe, że na te ćwiczenia zostanie wezwanych kilka tysięcy rezerwistów, którzy po przeszkoleniu udadzą się na front. Wydaje się prawdopodobne, że rosyjska armia będzie realizować (podczas manewrów) zadania określone na podstawie doświadczeń wyniesionych z Ukrainy" - przewiduje Samuś.

Ekspert stwierdził, że jednostki ze Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji, gdzie odbędą się ćwiczenia, zostały mocno przetrzebione podczas inwazji na Ukrainę i mogą mieć trudność ze skompletowaniem stanów osobowych na potrzeby szkoleń.

Wielkie manewry rosyjskiej armii

Każdego roku we wrześniu rosyjska armia bierze udział w wielkich manewrach, organizowanych na różnych kierunkach operacyjnych. Poprzednie ćwiczenia Wostok odbyły się w 2018 roku. W kolejnych latach szkolenia przeprowadzano w Centralnym, Południowym i Zachodnim Okręgu Wojskowym.

W ubiegłorocznych manewrach Zapad, realizowanych na terytoriach Rosji i Białorusi oraz wodach Morza Bałtyckiego w pobliżu granic z Polską i Litwą, wzięło udział około 200 tysięcy żołnierzy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości