TVN24 | Świat

W rozmowie z Putinem Biden "był jednoznacznie po stronie ukraińskiej"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Prezydent Joe Biden wyraźnie przekazał Władimirowi Putinowi, że twardo i niezachwianie będzie stać w obronie terytorialnej integralności Ukrainy - powiedział szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba oceniając wynik środowego spotkania prezydentów USA i Rosji w Genewie.

W ocenie szefa ukraińskiej dyplomacji rozmowa Joe Bidena i Władimira Putina w sprawie Ukrainy była przedmiotowa, a amerykański prezydent "był jednoznacznie po stronie Ukrainy". - Prezydent Biden wyraźnie przekazał Putinowi, że twardo i niezachwianie będzie stać w obronie terytorialnej integralności i suwerenności Ukrainy - podkreślił Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Minister powiedział w czwartek wieczorem w telewizji 1+1, że tego dnia rozmawiał z amerykańską podsekretarz stanu ds. politycznych Victorią Nuland, która szczegółowo poinformowała go o treści rozmowy prezydentów USA i Rosji, w tym części dotyczącej Ukrainy. - Powiedziała bardzo ważne słowa, które powinny być pozytywnie odebrane na Ukrainie. Powiedziała: "Zapewniam pana, że ani prezydent Biden, ani cały nasz zespół nie odstąpią od zasady: żadnych uzgodnień o Ukrainie bez Ukrainy. Dlatego nikt nie będzie próbował dogadywać się za waszymi plecami i będziemy odrzucać próby narzucania takich uzgodnień - relacjonował Kułeba.

Zaznaczył, że trwają przygotowania do lipcowej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie. Kluczowym tematem podczas tych rozmów będzie dalsze zaangażowanie USA w proces pokojowego uregulowania konfliktu w Donbasie. Kułeba oznajmił, że ma wystarczająco dużo podstaw, by twierdzić, że USA chcą i mogą być zaangażowane w ten proces.

W rozmowie z agencją Reutera Kułeba podkreślił natomiast, że środowy szczyt amerykańsko-rosyjski nie wywołał zaniepokojenia w Kijowie. Minister wyraził zadowolenie z silnego przekazu Bidena i podkreślił, że naszedł czas, by Rosja wycofała się z Ukrainy. - Ten szczyt pokazał, że Ameryka wróciła i nadszedł czas, by sprawić, że Rosja wycofa się z Ukrainy - podkreślił Kułeba. Oznajmił, że USA dotrzymały obietnicy w sprawie tego, by nie uzgadniać niczego w sprawie Ukrainy pod jej nieobecność.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP