TVN24 | Świat

Boris Johnson przybył na Ukrainę. "Panie prezydencie, Wołodymyrze. Dobrze być znowu w Kijowie".

TVN24 | Świat

Autor:
ads/
tam
Źródło:
tvn24.pl, Reuters
Boris Johnson w Kijowie. Spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim
Boris Johnson w Kijowie. Spotkał się z Wołodymyrem ZełenskimFacebook/zelenskiy.official
wideo 2/35
Facebook/zelenskiy.officialBoris Johnson w Kijowie. Spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przyjechał w piątek do Kijowa. To jego druga wizyta od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. "Panie prezydencie, Wołodymyrze. Dobrze być znowu w Kijowie" - napisał Johnson w mediach społecznościowych i zamieścił zdjęcie z prezydentem Ukrainy.

Boris Johnson udostępnił zdjęcie z Zełenskim na Twitterze. Wizyta nie była zapowiadana. Kilkanaście minut wcześniej jako pierwszy poinformował o niej brytyjski "The Times".

- Moja dzisiejsza wizyta to jasny sygnał dla Ukraińców: Wielka Brytania jest z wami i będzie tak długo, aż zwyciężycie - powiedział Johnson. Podczas rozmów z Zełenskim zaoferował, że Wielka Brytania przeprowadzi operację szkolenia sił ukraińskich, która potencjalnie ma obejmować 10 000 żołnierzy co 120 dni.

Prezydent Zełenski - cytowany przez Reutera - powiedział, że cieszy się z wizyty "świetnego przyjaciela" w Ukrainie. - Ta wojna pokazała, że wsparcie ze strony Wielkiej Brytanii dla Ukrainy jest stanowcze i zdecydowane - dodał. Szef biura prezydenta Zełenskiego przekazał, że przywódcy rozmawiali o wsparciu ekonomicznym oraz wojskowym w postaci ciężkiej broni i systemów obrony przeciwlotniczej.

Druga wizyta Johnsona w Kijowie

To druga wizyta Johnsona w Kijowie od rozpoczęcia rosyjskiej agresji. Pierwszy raz był tam 9 kwietnia. Wtedy prezydent Zełenski napisał, że "premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson to jeden z najbardziej zasadniczych przeciwników rosyjskiej inwazji, lider, jeśli chodzi o sankcyjny nacisk na Rosję i obronne wsparcie Ukrainy".

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads/ tam

Źródło: tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Twitter @BorisJohnson

Pozostałe wiadomości