TVN24 | Świat

Boris Johnson spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie

TVN24 | Świat

Autor:
ft/
tam
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Boris Johnson w Kijowie spotkał się z prezydentem Zełenskim (09.04.2022)
Boris Johnson w Kijowie spotkał się z prezydentem Zełenskim (09.04.2022)TVN24, facebook.com/zelenskiy.official
wideo 2/21
TVN24, facebook.com/zelenskiy.officialBoris Johnson w Kijowie spotkał się z prezydentem Zełenskim

Premier Wielkiej Brytanii przybył w sobotę do Kijowa, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Boris Johnson zapowiedział wzmacnianie nacisku gospodarczego na Rosję oraz dostarczanie sprzętu wojskowego, technologii i informacji wywiadowczych Ukrainie. - Inne demokratyczne, zachodnie państwa powinny brać przykład z Wielkiej Brytanii - powiedział ukraiński przywódca na wspólnej konferencji prasowej. 

Na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie szef brytyjskiego rządu zapowiedział, że jego kraj i inni partnerzy będą dostarczać Ukrainie sprzęt, technologię, know-how i informacje wywiadowcze, "by Ukraina nigdy nie była poddana koszmarowi inwazji, by Ukraina nigdy nie była poddana szantażowi czy groźbom w jakikolwiek sposób".

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

- Niemało pozostaje do zrobienia, by zagwarantować sukces i zwycięstwo Ukrainy oraz klęskę Putina - dodał Boris Johnson. Zapowiedział wzmacnianie nacisku gospodarczego na Rosję.

Wołodymyr Zełenski podziękował brytyjskiemu rządowi i premierowi Johnsonowi za zwiększanie sankcji na Rosję i wzmacnianie zdolności obronnych Ukrainy. - Inne demokratyczne, zachodnie państwa powinny brać przykład z Wielkiej Brytanii. Czas wprowadzić pełne embargo na rosyjskie nośniki energii, zwiększyć liczbę przekazywanej nam broni - powiedział Zełenski na briefingu prasowym.

Boris Johnson w Kijowie

Jak przekazał wcześniej wiceszef biura prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha, premier Boris Johnson i prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiali w cztery oczy. "Wielka Brytania to lider, jeśli chodzi o obronne wsparcie dla Ukrainy. Lider w antywojennej koalicji. Lider, jeśli chodzi o sankcje wobec rosyjskiego agresora" - przekazał Sybiha.

Prezydent Zełenski, który na Telegramie udostępnił zdjęcie z Johnsonem, napisał, że "premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson to jeden z najbardziej zasadniczych przeciwników rosyjskiej inwazji, lider, jeśli chodzi o sankcyjny nacisk na Rosję i obronne wsparcie Ukrainy". "Witam w Kijowie, przyjacielu" - dodał ukraiński przywódca.

"Dziś spotkałem się w Kijowie z moim przyjacielem Wołodymyrem Zełenskim, by pokazać nasze niezachwiane poparcie dla narodu ukraińskiego" - napisał na Twitterze Boris Johnson. Brytyjski premier dodał, że przygotowywany jest nowy pakiet pomocy finansowej i militarnej dla Ukrainy, co świadczy "o naszym zaangażowaniu w walkę jego (Zełenskiego - red.) kraju z barbarzyńską rosyjską kampanią".

Premier Johnson zapowiedział, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych oraz pociski przeciwokrętowe. Jak wyjaśniło biuro Johnsona, ogłoszona przez niego pomoc jest niezależna od zapowiedzianego dzień wcześniej zwiększenia wsparcia wojskowego o sprzęt wartości 100 mln funtów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/ tam

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: t.me/s/V_Zelenskiy_official

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości