TVN24 | Świat

Kierunek Morze Czarne. Amerykański transportowiec ma wesprzeć sojuszników

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Ćwiczenia Sea Breeze 2021 z udziałem wojsk Ukrainy i państw NATO weszły w kolejną fazę. W kierunku Morza Czarnego zmierza amerykański transportowiec USNS Yuma, by "współdziałać z sojusznikami i partnerami".

Zdjęcie płynącego okrętu opublikowała na Twitterze VI Flota Stanów Zjednoczonych. "USNS Yuma (T-EPF-8) rozpoczął tranzyt na północ do Morza Czarnego, aby współdziałać z naszymi sojusznikami i partnerami z NATO. Siła dla pokoju" - brzmi wpis.

USNS Yuma jest szybkim transportowcem klasy Spearhead, które są przeznaczone do przewożenia wojsk, ładunku i sprzętu wojskowego. Długość USNS Yuma wynosi 103 metry, szerokość - 28,5 metra, okręt może zabrać na pokład ponad 300 żołnierzy.

Aktywna faza ćwiczeń

Pod koniec czerwca w ukraińskiej Odessie ruszyły ćwiczenia wojskowe Sea Breeze 2021 z udziałem wojsk ukraińskich i kilku państw członkowskich NATO. Bierze w nich udział około 5 tysięcy żołnierzy, 32 okręty i 40 samolotów bojowych.

Ministerstwo obrony w Kijowie poinformowało, że skala obecnych manewrów jest największą w ponad 20-letniej historii. Odbywają się w północno-zachodniej części Morza Czarnego, a także na poligonach w obwodach mikołajowskim i chersońskim.

6 lipca Sea Breeze-2021 weszły w aktywną fazę. Zakończą się 10 lipca.

Ćwiczeniom uważnie przygląda się Rosja, która zaapelowała jeszcze przed ich rozpoczęciem o ich odwołanie. Na początku lipca Rosjanie przeprowadzili na Morzu Czarnym ostrzał artyleryjski z okrętów Orsk i Saratow. Resort obrony w Moskwie informował, ze manewry zostały "wcześniej zaplanowane".

Autor:tas\mtom

Źródło: Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet