Ambasada USA apeluje do swoich obywateli o pilne opuszczenie Ukrainy

Źródło:
PAP
Rosyjski atak rakietowy w Winnicy
Rosyjski atak rakietowy w WinnicyFacebook/zelenskiy.official
wideo 2/21
Rosyjski atak rakietowy w WinnicyFacebook/zelenskiy.official

Ambasada USA w Kijowie zaapelowała w czwartek do amerykańskich obywateli o pilne opuszczenie Ukrainy w związku z wysoce niestabilną sytuacją bezpieczeństwa. Wezwano do unikania zgromadzeń, które mogą stać się celem rosyjskiego ataku w całym kraju, w tym na zachodzie Ukrainy.

Placówka podkreśla w komunikacie, że sytuacja bezpieczeństwa na Ukrainie wciąż jest nieprzewidywalna w związku z trwającymi atakami militarnymi ze strony Rosji, toczącymi się walkami i niepewnymi warunkami bezpieczeństwa.

Ambasada USA wzywa obywateli, by nie przyjeżdżali na Ukrainę. Ci, którzy są już na terytorium tego kraju, powinni natychmiast wyjechać, wykorzystując dostępne opcje transportu naziemnego - jeżeli jest to bezpieczne. Zaapelowano o unikanie zgromadzeń i zorganizowanych wydarzeń. "Mogą one stać się rosyjskimi celami militarnymi na całej Ukrainie, w tym na zachodzie" - zaznaczono.

Rakiety spadły na centrum Winnicy

Komunikat opublikowano w dniu, kiedy rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy na centrum Winnicy w środkowej części Ukrainy. Poprzednie takie ostrzeżenie na stronie internetowej placówki jest datowane na 28 maja.

Atak rakietowy w Winnicy (Ukraina, 14.07.2022)DSNS.GOV.UA

W czwartkowym ataku w Winnicy zginęły co najmniej 23 osoby, w tym troje dzieci. Pięcioro rannych jest w stanie krytycznym. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał atak na Winnicę "aktem terroryzmu", a Rosję - państwem terrorystycznym.

Autorka/Autor:js/tr

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: