Ukraiński wywiad: Rosja od początku wojny rzuciła do walki 160 tysięcy żołnierzy. Chce zmobilizować jeszcze 90 tysięcy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 185 dni. Od początku inwazji na Ukrainę Rosja rzuciła do walki około 160 tysięcy wojskowych z sił lądowych i powietrznych, nie licząc sił Gwardii Narodowej (Rosgwardii) - poinformował w sobotę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki, cytowany przez Suspilne. Na terenie kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej najemnicy grupy Wagnera zorganizowali więzienie, w którym torturują ludzi – podała natomiast Wschodnia Grupa Obrony Praw Człowieka, cytowana przez Interfax-Ukraina. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 0:36

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę wieczorem przy okazji obchodów Święta Lotnictwa w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych podziękował pilotom, a także wszystkim tym, którzy pomagają ukraińskiemu lotnictwu wojskowemu wykonywać misje bojowe.

    Przypomniał, że Rosja liczyła na zniszczenie ukraińskiego lotnictwa w pierwszych godzinach inwazji. Zaznaczył, że mimo iż rosyjski najeźdźca starał się zrealizować ten "całkowicie szalony cel", to jednak Siły Powietrzne Ukrainy przetrwały i od pierwszego dnia inwazji z honorem wykonywały misje bojowe.

    Zełenski podkreślił, że walka o wolność i niepodległość kraju może się udać tylko razem. - To wspólne zadanie, wspólny rezultat, który osiąga się dzięki sile i solidarności wszystkich, którzy cenią wolność i którzy nie tolerują tyranii. Wolność zawsze zwycięża - powiedział prezydent.

  • 21:53

    Od początku inwazji na Ukrainę Rosja rzuciła do walki około 160 tysięcy wojskowych z sił lądowych i powietrznych, nie licząc sił Gwardii Narodowej (Rosgwardii) - poinformował w sobotę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki, cytowany przez Suspilne.

    Rosgwardia, której sił nie uwzględniają szacunki, również uczestniczy w działaniach zbrojnych i zabezpiecza okupacyjny reżim na zajętych terytoriach ukraińskich - powiedział Skibicki. Jak dodał, Rosja planuje w najbliższym czasie zmobilizować kolejnych 90 tysięcy żołnierzy.

    W ocenie przedstawiciela HUR, rosyjska armia doświadcza problemów z kompletowaniem jednostek wojskowych.

  • 20:32

    Jedna osoba zginęła i jedna odniosła obrażenia w wyniku sobotnich ostrzałów obwodu charkowskiego przez siły rosyjskie – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

    52-letnia kobieta poniosła śmierć, gdy pocisk trafił w budynek mieszkalny w Złoczowie. Natomiast w wiosce Doniec obrażenia odniósł 49-letni mężczyzna.

    W sobotę wojska rosyjskie ostrzeliwały też sam Charków, ale nikt nie został poszkodowany.

  • 20:00

    Rosyjscy żołnierze w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy palą ciała poległych towarzyszy broni w związku ze źle zorganizowaną ewakuacją zwłok – podał w sobotę Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

  • 19:00

  • 18:10

    Przywódcę Czeczenii Ramzan Kadyrow "to zdrajca" – powiedział sobotę w Kijowie Muslim Madijew, uczestnik dwóch wojen czeczeńsko-rosyjskich, a obecnie przedstawiciel dowództwa czeczeńskiego batalionu ochotniczego im. Dżochara Dudajewa. - Nie chcę nawet o nim mówi – dodał.

    - O kogo walczą ludzie, którzy zabili tysiące członków naszego narodu? Oni walczą po stronie swoich wrogów – dodał, mówiąc o roli Kadyrowa i jego ludzi, którzy nazywani są kadyrowcami, w jego ojczystej Czeczenii.

    SBU podała w piątek, że oficjalnie uznała za podejrzanych Kadyrowa i dwóch jego bliskich współpracowników.

  • 17:24

    Na terenie kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej najemnicy z Rosji zorganizowali więzienie, w którym torturują ludzi – podała Wschodnia Grupa Obrony Praw Człowieka, cytowana w sobotę przez Interfax-Ukraina.

    Według organizacji najemnicy tzw. grupy Wagnera na terenie elektrowni przetrzymują i torturują wolontariuszy, przedsiębiorców i zwykłych okolicznych mieszkańców. Okupanci nazywają to miejsce "Energetyk" - dodano.

    Zatrzymanym tzw. wagnerowcy wylewają pod nogi roztwór chloru w zamkniętej celi, osadzeni są rażeni prądem, duszeni workami - twierdzą ukraińscy obrońcy praw człowieka.

    Więzienie pełni też funkcję obozu filtracyjnego. Organizacja podała, że często okupanci zatrzymują całe rodziny, a uwolnić się z rąk przeciwnika można tylko poprzez uiszczenie opłaty. Nie dotyczy to wolontariuszy i proukraińskich aktywistów.

    Obrońcy praw człowieka apelują o dopuszczenie do elektrowni misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

  • 17:11

    Na okupowanych terenach Ukrainy nie są prowadzone żadne przygotowania do sezonu grzewczego, a wielu mieszkańców nie ma szyb w oknach – oświadczył w sobotę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

    "Nikt nie sprawdza, co ocalało; nie naprawia zniszczonych rur ciepłowniczych. Nie są remontowane kotłownie" – zaznaczył Hajdaj.

    Zwrócił uwagę, że mieszkańcom będzie trudno utrzymać w domach temperaturę powyżej zera, bo w tysiącach mieszkań do tej pory są rozbite okna i uszkodzone ściany. "W Rubiżnem władze okupacyjne otwarcie mówią ludziom, że uwzględniają w wielopiętrowych domach tylko okna z drewnianymi ramami i tylko takie podlegają naprawie. A w zdecydowanej większości mieszkań są już wstawione nowoczesne okna plastikowe. Je można wymieniać tylko na własny koszt" – napisał Hajdaj, dodając, że takie są realia "ruskiego miru" na krótko przed nadejściem jesieni.

    🇺🇦Артем ЛИСОГОР Луганська ОВА/OFFICIAL🇺🇦

    ❗️росія посилила вогневий вплив, але оперативні успіхи на фронті в неї відсутні, людям на окупованих територіях житло ніхто не відновлює – осінь вони зустрічають без вікон За останню ніч ворог завдав 23 артилерійських обстрілів, зокрема, застосовував реактивні системи залпового вогню. Здійснив три танкових наступи, завдав чотирьох ракетних ударів. Втім, обмежені тактичні досягнення, коли вони в окупантів трапляються, вони не в змозі перетворити в оперативні успіхи – місяцями завмирають на зайнятих позиціях, а подекуди відходять на попередні. Атаки росіян відбиті від шістьох населених пунктів, розташованих на межі Луганщини і Донеччини. В районах ще шістьох міст і сіл працювала авіація окупанта. В окупованих містах регіону не ведеться ніякої підготовки до опалювального сезону. ⬇️

  • 16:47

  • 15:54

    85-letni mieszkaniec miasta Sumy na północy Ukrainy sprzedał mieszkanie, a uzyskane pieniądze przekazał na Siły Zbrojne Ukrainy – poinformował w sobotę Fundusz Społeczny "Sumy ", któremu mężczyzna powierzył właściwe wydanie tych środków.

    Mykoła Iwanowycz latem tego roku stracił żonę, a jeszcze wcześniej syna. Wtedy postanowił sprzedać dom i działkę, aby wnieść swój wkład w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją. O znalezienie fundacji, która zbiera pieniądze na ukraińską armię, poprosił siostrzenicę.

    W tej chwili trwają konsultacje przedstawicieli funduszu z siłami zbrojnymi na temat tego, jak najlepiej wykorzystać otrzymane 1,4 mln hrywien (35 tys. dolarów). O dokonanych zakupach fundusz poinformuje na swojej stronie internetowej.

    Iwanowycz zapewnia, że pieniądze ze sprzedaży domu nie są mu potrzebne, bo do przeżycia wystarcza mu emerytura.

  • 15:27

    W związku z kolejnymi ostrzałami Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie, w Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie - zapewniła w sobotę Polska Agencja Atomistyki.

  • 15:07

    Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki ocenił w rozmowie z portalem RBK-Ukraina, że sytuacja z rakietami w Rosji jest "trudna". - Według naszych szacunków zostało im nie więcej niż 45 proc. tych rakiet, które mieli przed rozpoczęciem wojny - powiedział w opublikowanym w sobotę wywiadzie.

    Zdaniem Skibickiego "w szczególności trudna jest sytuacja z Iskanderami", których zostało najwyżej ok. 20 proc. w porównaniu z zasobami sprzed ataku. Trudna sytuacja dotyczy też pocisków Kalibr. W związku z tym, że Rosja nie posiada ich wiele, wojsko wykorzystuje Ch-22 i S-300, ale - jak dodał - te zapasy maleją.

    Broń precyzyjnego rażenia, którą dysponuje rosyjskie wojsko, jest "na granicy" wyczerpania – ocenił Skibicki.

    Wywiad szacuje, że Rosji zostało 30-40 pocisków hiperdźwiękowych Kindżał. Przedstawiciel HUR zaznaczył przy tym, że rakiety te nie trafiły do masowej produkcji. Wskazywał, że jest to skuteczna broń, którą wojsko rosyjskie wykorzystuje, by demonstrować swoją siłę Ukrainie i jej partnerom.

    Strona ukraińska prognozuje, że rosyjska armia zacznie w większym stopniu używać innego rodzaju uzbrojenia. Jak zaznaczono, obecnie Rosja aktywnie stosuje systemy rakietowe Uragan i Smiercz.

  • 14:29

    Wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego: jesień będzie decydującym okresem wojny

    - Jeśli mówimy o warunkach naturalnych i klimatycznych, to kluczowy będzie wrzesień-październik. Potem pogoda się pogorszy, ale działania wojenne będą kontynuowane - stwierdził Wadim Skibitski. Dodał jednak, że zimą walki mogą nie być tak aktywne".

  • 13:15

    W miniony piątek rosyjskie wojska kilkakrotnie ostrzeliwały teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej – poinformowała w sobotę spółka Enerhoatom, operator ukraińskich siłowni jądrowych.

    W komunikacie na Telegramie przedsiębiorstwo powiadomiło, że doszło do kilku ostrzałów i trwa szacowanie strat.

  • 13:09

    Na anektowany Krym zmierza rosyjski eszelon z ciężkim sprzętem wojskowym - podał w sobotę portal Krym.Realii związany z Radiem Swoboda. Według tych doniesień pociąg ze sprzętem widziany był przy wjeździe na wybudowany przez Rosję most na półwysep.

    Portal poinformował, że na platformach kolejowych znajdują się m.in. haubice samobieżne Msta-S i Goździk (ros. Gwozdika), a także czołgi T-72 i T-80, bojowe wozy piechoty i ciężarówki.

    Zauważono również wagony kryte i cysterny z paliwem.

  • 12:10

    Rosyjska administracja na anektowanym Krymie każe zatajać na wszelkie sposoby eksplozje, do których coraz częściej dochodzi w obiektach militarnych i magazynach amunicji na półwyspie - poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

    Według wywiadu rozkaz taki wydał wiceminister obrony Rosji Dmitrij Bułgakow.

    "Gdy informacje o zniszczeniu obiektów wojskowych przedostaną się do opinii publicznej, okupanci będą mówić o niedbalstwie czy nieostrożności (...), by zapobiec jeszcze większej panice" - oświadczył HUR. Wyraził przypuszczenie, że wskazując rzekomych winnych rosyjskie władze będą zapowiadać pociągnięcie ich do odpowiedzialności.

  • 11:44

    Kilkunastu ukraińskich marynarzy przechodzi w jednej z baz Royal Navy na południu Anglii szkolenie w zakresie obsługi podwodnych dronów do rozminowywania - poinformowała w sobotę stacja Sky News. Ukraina otrzyma od Wielkiej Brytanii i USA sześć takich dronów.

  • 11:44

    Mieszkańcom miasta Zaporoże na południu Ukrainy rozdawane są tabletki z jodem na wypadek katastrofy i skażenia promieniotwórczego w pobliskiej, okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze – poinformowała w sobotę stacja Sky News.

  • 10:28

    Rosyjscy żołnierze nie chcą opuszczać kontyngentu w Kazachstanie i wracać do ojczyzny, ponieważ obawiają się, że zostaną wysłani na wojnę z Ukrainą; wcześniej Kreml przerzucił już na front niemal wszystkie swoje siły stacjonujące w Armenii i Tadżykistanie - poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

  • 10:27

    Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki powiadomił w sobotę, że stan zdrowia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina jest "skomplikowany", jednak błędem byłoby sądzić, że ten czynnik będzie wpływał na przebieg wojny przeciwko Ukrainie.

    Mówiąc o zdrowiu Putina, Skibicki wymienił zarówno dolegliwości fizyczne, jak i mentalne, wyrażając przekonanie, że u rosyjskiego prezydenta widoczne są objawy schizofrenii. "Zobaczymy, co weźmie górę jako pierwsze" - dodał. Szef HUR podkreślił także, że informacje o stanie zdrowia Putina są ukrywane.

  • 9:02

    W ciągu ostatnich pięciu dni rosyjskie wojska zintensyfikowały ataki w okolicach Doniecka, co może mieć na celu związanie walką dodatkowych ukraińskich jednostek w kontekście spekulacji, że Kijów planuje poważną kontrofensywę - przekazało w sobotnim raporcie brytyjskie ministerstwo obrony.

  • 8:43

    Trudno jeszcze mówić o ewakuacji rosyjskich wojskowych z okupowanego Krymu, ale widzimy, że po ostatnich atakach ukraińskich wojsk najeźdźcy zaczęli stamtąd po cichu wyjeżdżać wraz ze swoimi rodzinami - oznajmił w sobotę rzecznik władz obwodu odeskiego na południu Ukrainy Serhij Bratczuk, cytowany przez agencję UNIAN.

    "To dobry znak. Niech powoli się wycofują i zabierają swoje rzeczy" - dodał przedstawiciel regionalnej administracji.

    Po serii wybuchów na okupowanym Krymie Rosja najwyraźniej wycofuje stamtąd swoje myśliwce, by uchronić je przed przyszłymi atakami – poinformował w piątek portal Business Insider, powołując się na tajny raport NATO, do którego dotarli dziennikarze.

    Według danych NATO rosyjskie siły zbrojne już przerzuciły 10 swoich myśliwców z Krymu na terytorium Rosji – sześć Su-35S i cztery MiG-31BM. Jednocześnie Kreml zwiększył na półwyspie liczbę rakiet taktycznych ziemia-powietrze, aby bronić się przed przyszłymi ostrzałami.

  • 8:15

  • 8:08

    Dwie osoby zginęły w piątek w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego, 12 zostało rannych – poinformował w sobotę na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.

  • 8:08

    Mieszkaniec Charkowszczyzny przejechał rowerem ponad 3 tys. km, przemierzając całą Ukrainę i zebrał 95 tys. hrywien (ponad 12,2 tys. zł) na drona dla oddziałów broniących jego rodzinnego regionu - poinformowała w sobotę agencja Ukrinform.

  • 7:41

    Na froncie siły rosyjskie przeprowadziły w piątek ograniczone ataki lądowe w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim oraz w pobliżu Bachmutu i Doniecka w obwodzie donieckim. Rosja nie osiągnęła jednak ani nie ogłosiła żadnych nowych zdobyczy terytorialnych – napisano w raporcie ISW.

    Wojska ukraińskie w dalszym ciągu atakowały rosyjskie linie komunikacji lądowej i infrastrukturę wojskową w obwodzie chersońskim. Ukraińscy partyzanci wciąż zagrażają również okupacyjnym władzom na zajętych przez agresora obszarach Ukrainy – dodano.

  • 7:39

    Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) informował w piątek, że samozwańcze władze już "prawie zakończyły" przygotowania do nielegalnych referendów, mających uzasadniać aneksję okupowanych terenów Ukrainy zgodnie z planem Kremla. Niemniej, Rosjanie raczej nie będą w stanie przeprowadzić ich zgodnie ze swoimi zamiarami z powodu tarć wewnątrz okupacyjnych administracji oraz ataków ukraińskich partyzantów – ocenia w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Lojalny wobec Kijowa wiceszef rady obwodu chersońskiego Serhij Chłań oznajmił w piątek, że najeźdźcy mają trudności ze znalezieniem osób, które podjęłyby się kierowania wydziałami koordynującymi przygotowania do pseudoreferendów. Wynika to najpewniej z niechęci lokalnej ludności do współpracy z wrogiem oraz braku zaufania do kolaborantów.

    Według Chłania prezydent Rosji Władimir Putin mógł polecić okupacyjnym władzom, by nie sprowadzały na zajęte tereny rosyjskich urzędników. Miałoby to stworzyć pozory, że pseudoreferenda organizowane są z inicjatywy mieszkańców. Jednocześnie źródła ukraińskie informowały o działaniach ruchu oporu i atakach partyzantów, które zakłócają przygotowania – zaznaczył ISW.

  • 7:25

    Zniszczenia po rosyjskich ostrzałach Charkowa minionej nocy.

  • 7:24

    Działania Rosji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej to próba powtórki kryzysu kubańskiego, która ma zmusić Ukrainę do ustępstw w toczącej się wojnie i zniechęcić Zachód do wspierania Kijowa – powiedział ukraiński ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego Mychajło Honczar.

    Sytuacja w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli i dlatego konieczne jest wprowadzenie poważnych sankcji wobec rosyjskiego dostawcy technologii jądrowej, Rosatomu – zaapelował.

    "Na Kremlu panuje przekonanie, że poprzez efektywne zarządzanie kryzysem można wymusić na Ukrainie, Stanach Zjednoczonych i NATO ustępstwa strategiczne. Chodzi przede wszystkim o spełnienie rosyjskich postulatów z końca ubiegłego roku, mówiących o wycofaniu się NATO do pozycji wyjściowych z 1997 roku" - wskazał.

    Dla Rosjan – kontynuował ekspert – istotna jest także realizacja planów "demilitaryzacji i denazyfikacji" Ukrainy, które były powodem wszczęcia przez nich tzw. specjalnej operacji wojskowej wobec tego kraju.

  • 6:17

    Pięć osób zginęło w rezultacie rosyjskiego ostrzału wsi Kamianka w obwodzie zaporoskim - poinformował w sobotę na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Ołeksandr Staruch. Według lokalnych władz Rosjanie ostrzelali budynki mieszkalne. Wśród ofiar śmiertelnych jest jest 29-letnia kobieta i jej dwoje dzieci w wieku 8 i 2 lat.

    Rosjanie ostrzelali też jedną z dzielnic miasta Zaporoże.

  • 5:56

    Prezydent Rosji Władimir Putin chce odbudować Związek Sowiecki i dlatego niepodległość Ukrainy jest nie do pogodzenia z jego wizją świata - oświadczył Mychajło Podoljak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w wywiadzie dla fińskiego dziennika "Helsingin Sanomat".

    Zdaniem doradcy prezydenta Ukrainy zarówno na początku wojny jak i teraz nie ma możliwości prowadzenia rozmów z Rosją, która stosuje język ultymatywny i wysuwa niemożliwe do zaakceptowania żądania.

    Zdaniem Podoljaka wojna Rosji z Ukrainą może zakończyć się negocjacjami, ale tylko w wypadku, gdyby Rosja doznała ciężkich strat na froncie.

  • 5:01

    Rosja zablokowała przyjęcie końcowego dokumentu konferencji przeglądowej Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (NPT), który krytykowal przejęcie przez nią kontroli nad Zaporoską Elektrownią Atomową w Ukrainie.

  • 5:00

    Amerykański resort dyplomacji poinformował o śmierci obywatela USA w Ukrainie, nie podając bliższych szczegółów. Według doniesień mediów zmarły brał udział w walkach na froncie po stronie Ukrainy jako ochotnik.

    Jak przekazał mediom, w tym telewizji CBS i agencji Reutera, rzecznik Departamentu Stanu, jego przedstawiciele są w kontakcie z rodziną zmarłego. Odmówił podania informacji o jego tożsamości.

    Według tygodnika Newsweek, wieść o śmierci amerykańskiego ochotnika walczącego po stronie Ukrainy podał w piątek gubernator rosyjskiego Kraju Nadmorskiego Oleg Kożemjako w serwisie Telegram. Zamieścił przy tym m.in. zdjęcie paszportu Amerykanina.

    Jak dotychczas oficjalnie potwierdzono śmierć trzech obywateli USA uczestniczących w walkach w Ukrainie.

  • 4:59

    Ukraina wyeksportowała ze swoich portów na Morzu Czarnym pierwszy milion ton zboża od czasu zawarcia prawie miesiąc temu porozumienia umożliwiającego wznowienie tego eksportu - poinformował prezydent Włodymyr Zełenski.

Autorka/Autor:pp, js, akr//now

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: SERGEI ILNITSKY/EPA/PAP

Tagi:
Raporty: