"UE i NATO nie są zagrożeniem dla Rosji"

Aktualizacja:
 
Polscy i Litewscy politycy o zbrojeniu obwodu Kaliningradzkiegomil.ru

UE i NATO nie stanowią zagrożenia dla Rosji i nie uważają jej za wroga - głosi oświadczenie szefów sejmowych komisji spraw zagranicznych Polski i Litwy w związku z planami Moskwy wzmocnienia sił rakietowych w obwodzie kaliningradzkim. - Liczymy na to, że oświadczenie to pozwoli uświadomić Rosji, iż NATO nie jest skierowane przeciwko niej i nie jest jej wrogiem - powiedział szef komisji spraw zagranicznych litewskiego parlamentu Emanuelis Zingeris.

Grzegorza Schetynę i Emanuelis Zingerisa, wyrazili sprzeciw "wobec argumentów Federacji Rosyjskiej, iż umacnianie sił zbrojnych w obwodzie kaliningradzkim jest reakcją na tworzony przez NATO system obrony przeciwrakietowej". Politycy powiedzieli, że najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa w regionie bałtycki i całym obszarze euroatlantyckim jest "konstruktywna współpraca rozwijana na zasadach obustronnej przejrzystości i zaufania, na budowaniu relacji między państwami opartych na wzajemnym poszanowaniu i równoprawności".

Apel do rządów

Zingeris i Schetyna zwrócili się do rządów Litwy i Polski oraz wszystkich państw UE i NATO, aby "w dialogu z Federacją Rosyjską uwzględniony został fakt zwiększania potencjału wojskowego Federacji Rosyjskiej". Szefowie komisji spraw zagranicznych Polski i Litwy wyrazili przekonanie, że "zbliżający się szczyt NATO w Chicago w dniach 20-21 maja 2012 r. stanie się ważnym etapem dalszego umacniania zbiorowych zdolności obronnych Sojuszu(...) i opartych na wzajemnym zaufaniu stosunków z partnerami NATO, włączając Federację Rosyjską".

Otwarcie obwodu kaliningradzkiego

Członek polskiej komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki z PO powiedział, że obie komisje są zwolennikami otwarcia obwodu kaliningradzkiego dla małego ruchu granicznego i budowania dobrych relacji między UE i Federacją Rosyjską. - Z przykrością i stanowczo, w przededniu szczytu NATO w Chicago zwracamy uwagę na to, co stoi jednak w sprzeczności z tą naszą otwartością, a mianowicie na budowanie takiej wyraźniej aktywności militarnej w tym obwodzie - powiedział Halicki i dodał - Temu się sprzeciwiamy.

Parlamentarzyści z Polski i Litwy spotykają się w czwartek w Wilnie w ramach konferencji organizowanej z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru