Udaremnili zamach na kanadyjski pociąg. Al-Kaida w tle

Aktualizacja:
Podejrzani o planowanie zamachu chcieli zaatakować pociąg
Podejrzani o planowanie zamachu chcieli zaatakować pociąg
tvn24
Policyjna operacja przeciw podejrzanym o planowanie zamachu została przeprowadzona w prowincjach Quebec i Ontariotvn24

Kanadyjska policja aresztowała dwóch mężczyzn podejrzanych o próbę zamachu terrorystycznego na kanadyjski pociąg pasażerski. To Chiheb Esseghaier i Raed Jaser. Zdaniem policji, miała ich wspierać Al-Kaida.

Operacja policyjna przeciw podejrzanym o planowanie zamachu została przeprowadzona w prowincjach Quebec i Ontario.

Atak planowali cudzoziemcy

Specjalne grupy zadaniowe jednostek antyterrorystycznych oraz oddziały policji aresztowały w Toronto i Montrealu dwie osoby. To Chiheb Esseghaier i Raed Jaser, którzy usłyszeli zarzut próby przeprowadzenia ataku terrorystycznego na kanadyjski pociąg pasażerski linii VIA. Zdaniem policji, miała ich wspierać Al-Kaida. Do zamachu miało dojść na odcinku linii kolejowej pod Toronto.

"Choć Kanadyjska Królewska Policja Konna była przekonana, że osobnicy ci byli w stanie przeprowadzić te zbrodnicze akcje, nie było jednak zagrożenia dla ludności, pracowników kolei, jej pasażerów bądź infrastruktury" - głosi komunikat policji, która podkreśla, że atak był "w fazie planowania, nie był jednak nieuchronny".

Ponadnarodowe śledztwo

Udaremnili zamach na kanadyjski pociąg. Al-Kaida w tle
Udaremnili zamach na kanadyjski pociąg. Al-Kaida w tletvn24

Śledztwo o kryptonimie "SMOOTH" rozpoczęto w sierpniu 2012 roku. Akcja kanadyjskich sił bezpieczeństwa i policji była koordynowana z amerykańskim Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego i FBI - podała kanadyjska telewizja CBC, nazywając zatrzymanych "siatką terrorystyczną". Jak poinformował korespondent TVN24 w USA Jan Pachlowski, część aresztowanych była powiązana z radykalnymi organizacjami młodzieżowymi.

Jak podkreśliła policja, planowany zamach nie miał związku z atakami w Bostonie.

Aresztowania w Kanadzie. Udaremnili "duży atak terrorystyczny"
Aresztowania w Kanadzie. Udaremnili "duży atak terrorystyczny"tvn24

Autor: rf,abs//gak/k / Źródło: PAP, Reuters, www.cbc.ca