Twierdza talibów zdobyta

Aktualizacja:

Miasto Musa Kala - do niedawna narkotykowa twierdza talibów - zostało odbite przez afgańskie, amerykańskie i brytyjskie wojska. - Opór ekstremistów w Musa Kala dobiegł końca - podało ministerstwo obrony Afganistanu.

- Opór ekstremistów i terrorystów w Musa Kala dobiegł końca - głosi wtorkowy komunikat afgańskiego Ministerstwa Obrony.

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj powiedział, że decyzję o wkroczeniu do Musa Kala - jedynego ważnego terytorium kontrolowanego do tej pory przez siły talibskie - podjęto w związku z doniesieniami o brutalnych działaniach talibów, Al-Kaidy i zagranicznych najemników w tym mieście.

 
Mapa Afganistanu i okolic TVN24.pl

Większość rebeliantów opuściła miasto już w poniedziałek po kilku dniach ataków sił afgańskich, brytyjskich i amerykańskich prowadzonych przy wsparciu lotnictwa.

W poniedziałek podczas tej operacji zginęło co najmniej 10 talibów.

Musa Kala leży w dolinie rzeki o tej samej nazwie, w północnej części prowincji Helmand. Do miasta prowadzi tylko jedna droga, która wyżej w górach zmienia się w szlak karawanowy.

Siły brytyjskie wycofały się z Musa Kala w październiku ubiegłego roku, przekazując kontrolę nad miastem starszyźnie plemiennej. W lutym tego roku miasto przejęli talibowie.


Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości