Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk pogratulował Theresie May mianowania na szefową rządu Wielkiej Brytanii i wyraził nadzieję na owocną współpracę z nową brytyjską premier. Mniej ciepłe słowa May usłyszała od szefowej szkockiego rządu Nicoli Sturgeon i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.
"W imieniu Rady Europejskiej chciałbym Pani pogratulować mianowania na stanowisko premiera Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Z niecierpliwością oczekuję owocnej współpracy i powitania Pani w Radzie Europejskiej" - napisał Tusk w liście opublikowanym na Twitterze.
Juncker od razu do sedna
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pogratulował co prawda nowej premier objęcia urzędu, jednocześnie wezwał ją jednak do szybkiego przedstawienia zamiarów w sprawie Brexitu.
"Rezultat referendum w Wielkiej Brytanii wytworzył nową sytuację, na którą Wielka Brytania i Unia Europejska będą musiały szybko odpowiedzieć. Z niecierpliwością oczekuję bliskiej współpracy z Panią, a także poznania Pani zamiarów w tej sprawie" - głosi list opublikowany przez Junckera na Twitterze.
Przewodniczący KE życzył w nim Theresie May powodzenia w jej misji tworzenia rządu.
Dotychczasowa szefowa MSW zastępiła na stanowisku premiera Davida Camerona, który podał się do dymisji po czerwcowym referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z Unii Europejskiej.
Do nowej premier będzie należało rozpoczęcie procedury opuszczenia UE przez Wielką Brytanię a także wynegocjowanie przyszłych stosunków łączących jej kraj z UE.
Szkockie prośby
Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon oświadczyła tymczasem, że oczekuje od przyszłej premier Wielkiej Brytanii Theresy May, iż w ramach negocjacji poświęconych Brexitowi umożliwi władzom Szkocji zbadanie opcji pozwalających temu kraju na pozostanie w UE.
- Będę nalegała na bardzo stanowcze zapewnienie ze strony Theresy May, że Szkocja, szkocki rząd, będzie centralnie zaangażowana w proces (negocjacji), który zacznie nabierać kształtów - powiedziała Sturgeon w rozmowie z BBC na krótko przed oczekiwanym otrzymaniem przez May misji sformowania rządu. - Chcę być w stanie zbadać opcje zakładające pozostanie Szkocji w Unii Europejskiej. Oczekuję zobowiązania ze strony Theresy May, że proces, który wkrótce uruchomi, nam to umożliwi - dodała. W referendum 23 czerwca większość Brytyjczyków zagłosowała za wyjściem kraju z UE, ale aż 62 proc. Szkotów sprzeciwiło się w tym głosowaniu Brexitowi. Rząd szkocki zapowiedział, że zrobi wszystko, by zapobiec wyjściu Szkocji ze Wspólnoty i nie wykluczył powtórzenia referendum w sprawie secesji od Wielkiej Brytanii. W poprzednim plebiscycie w 2014 roku większość Szkotów opowiedziała się za zachowaniem unii politycznej z Londynem.
Autor: mtom / Źródło: PAP