Mury zamku Gaziantep runęły po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w poniedziałek Turcję. W gruzach legło między innymi jego dwanaście wież. Fortyfikacja została wzniesiona przez Rzymian, do niedawna stanowiła atrakcję turystyczną południowo-wschodniej części kraju.
W poniedziałek o godzinie 4.17 czasu lokalnego (2.17 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, którego hipocentrum znajdowało się 37 kilometrów na północny zachód od liczącego około dwóch milionów mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią.
Czytaj także: Wybiegali w piżamach na śnieg, wszędzie widać zniszczenia. "Moich dwóch synów jest wciąż pod gruzami"
W centralnej Turcji o godzinie 13.24 czasu lokalnego (11.24 w Polsce) doszło do kolejnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,7. Wstrząsy odczuli także mieszkańcy Syrii i Libanu. W kataklizmie w samej Turcji zginęło co najmniej 1541 osób. Liczba ta może się zmieniać.
Runął starożytny zamek
Trzęsienie ziemi spowodowało zawalenie się znacznej części zamku Gaziantep. "Niektóre bastiony we wschodniej, południowej i południowo-wschodniej części historycznego zamku w centralnej dzielnicy Sahinbey zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi, gruzy zostały rozrzucone na drodze" - opisała turecka państwowa agencja informacyjna Anadolu.
"Żelazne bariery wokół zamku zostały rozrzucone po okolicznych chodnikach, zawalił się również mur oporowy obok zamku. W niektórych bastionach zaobserwowano duże pęknięcia" - podano. W gruzach legło 12 wież zamku, ocalały jedynie fragmenty murów.
Według Tureckich Muzeów, strony zrzeszającej tureckie muzea i stanowiska archeologiczne w kraju, zamek został zbudowany przez Rzymian jako strażnica w II lub III wieku n.e., a następnie był rozbudowywany. Znaną do niedawna formę - okrągłą, o obwodzie 1200 metrów i dwunastu wieżach - przybrał za panowania cesarza bizantyjskiego Justyniana I Wielkiego - panującego w okresie 527-565, zwanego "architektem zamków".
Również w późniejszych wiekach zamek był wielokrotnie przebudowywany. W ostatnim czasie był wykorzystywany jako Muzeum Panoramiczne Obrony i Bohaterstwa Gaziantep; odbywały się w nim projekcje filmów dotyczących obrony miasta przed siłami francuskimi po upadku Imperium Osmańskiego w latach 1920-1921.
Fortyfikację opisano jako "jeden z najlepiej zachowanych tureckich zamków".
Kopuła i ściana wschodnia zbudowanego w XVII wieku meczetu Sirvani, który znajduje się obok zamku, również częściowo się zawaliły.
Źródło: CNN, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mehmet Akif Parlak/Anadolu Agency via Getty Images