Huk i kurz, budynek zaczyna się walić. Dramatyczne nagranie

Autor:
ft//now
Źródło:
ENEX, PAP

Gęsty kurz wypełniający ulice, huk i blok obracający się w gruzy. Taki obraz ujął jeden ze świadków dramatycznego zajścia, do którego doszło w tureckim Izmirze. W wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło w piątek rejon Morza Egejskiego, w całej prowincji zniszczeniu uległo co najmniej kilka budynków. Władze informują o ofiarach śmiertelnych i wielu rannych. 

Według amerykańskich służb geologicznych USGS (United States Geological Survey) trzęsienie ziemi, które nawiedziło w piątek wybrzeże Morza Egejskiego miało magnitudę 7, a według tureckiej agencji do spraw katastrof i sytuacji nadzwyczajnych AFAD - 6,6.

"Na tym etapie otrzymaliśmy informacje, że sześć budynków zawaliło się w Bornovie i Bayrakli" w prowincji Izmir - napisał na Twitterze turecki minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu. Minister środowiska Murat Kurum poinformował o pięciu zawalonych budynkach oraz o kilku osobach pod gruzami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Huk i gęsty kurz na ulicach Izmiru

Agencja Reutera, powołując się na świadków, podała, że w momencie trzęsienia ziemi ludzie wylegli na ulice Izmiru na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego.

Na jednym z nagrań uchwycono moment zawalenia się jednego z piętrowych budynków mieszkaniowych w centrum Izmiru. Słychać na nim huk walącego się bloku. Chwilę później okoliczne ulice wypełnia gęsty kurz.

CZYTAJ WIĘCEJ. Trzęsienie ziemi u wybrzeży Morza Egejskiego >>>

Co najmniej 17 osób zginęło, a 709 doznało obrażeń w Turcji w wyniku trzęsienia ziemi w piątek na Morzu Egejskim - podała turecka agencja zarządzania kryzysowego AFAD. Na miejscu w prowincji Izmir trwają akcje ratunkowe. Wcześniej przekazano też, że pod gruzami nadal mogą być uwięzieni ludzie i że trwa akcja ratunkowa w 17 uszkodzonych lub zawalonych budynkach.

Wiadomo również o dwóch osobach, które zginęły na greckiej wyspie Samos. Przedstawiciele służb ratunkowych, cytowani przez Agencję Reutera, informowali o dwóch nieprzytomnych osobach znalezionych na wyspie. Okazało się, że nastolatkowie, dziewczyna i chłopak, zginęli, gdy w wyniku trzęsienia zawaliła się ściana w miejscowości Vathy. Rzecznik greckiej policji przekazał również, że zniszczeniu uległy niektóre stare budynki na wyspie, w tym kościół w porcie Karlowasi.

Trzęsienie ziemi na wybrzeżu Morza Egejskiego

Wstrząsy były odczuwalne wzdłuż tureckiego wybrzeża Morza Egejskiego oraz w rejonie Morza Marmara. Ali Yerlikaya, gubernator Stambułu, gdzie trzęsienie ziemi również było odczuwalne, powiedział, że na razie nie odnotowano żadnych szkód.

Mieszkańcy greckiej wyspy Samos - około 45 tysięcy ludzi - zostali wezwani do trzymania się z dala od wybrzeża. Doszło tam do "minitsunami" i szkód materialnych - informuje agencja AFP.

Autor:ft//now

Źródło: ENEX, PAP

Pozostałe wiadomości