Erdogan: zaproponowałem Putinowi, by spotkał się z Zełenskim w Stambule

Źródło:
PAP
Erdogan i Putin spotkali się w Soczi (materiał z 06.08.2022)
Erdogan i Putin spotkali się w Soczi (materiał z 06.08.2022)Reuters
wideo 2/2
Erdogan i Putin spotkali się w SocziReuters

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał, że podczas piątkowej rozmowy ze swym rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem w Soczi zaproponował mu spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Stambule. Erdogan oświadczył, że Turcja będzie kontynuować dialog z Rosją.

- W wojnie w Ukrainie nie będzie zwycięzcy. Mimo trudności w terenie jestem przekonany, że kryzys rozstrzygnie się za stołem rozmów. Jeszcze raz przypomniałem panu Putinowi, że możemy być gospodarzami jego spotkania z panem Zełenskim - oświadczył w sobotę prezydent Turcji. Jego wypowiedź przekazał ukraiński portal Suspilne, powołując się na wystąpienie dla mediów tureckich.

Erdogan oświadczył, że Ankara będzie "nadal rozwijać dialog" z Rosją, którą nazwał "czarnomorskim sąsiadem" Turcji. Potwierdził, że jego kraj będzie płacił Rosji za dostawy gazu częściowo w rublach. Nie podał wielkości tych transakcji. W 2021 roku na Rosję przypadała około jedna czwarta ropy i około 45 procent gazu w imporcie surowców do Turcji.'

Będą sankcje przeciwko Turcji za pomoc Rosji? "Financial Times": współpraca, która budzi niepokój >>>

Erdogan dodał, że rozmowy z Putinem dotyczyły też rozszerzenia możliwości przyjmowania przez banki w Turcji rosyjskich kart płatniczych - podał niezależny portal Meduza.

Turcja chce zwiększyć obroty handlowe z Rosją do poziomu 100 miliardów dolarów rocznie i rozwijać współpracę w sektorze energetyki, handlu i turystyki - zadeklarował prezydent.

Spotkanie Erdogan-Putin w Soczi

Rozmowy Erdogana i Putina odbyły się w piątek w Soczi na południu Rosji. Po ich zakończeniu politycy wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili gotowość pogłębienia współpracy obu krajów "pomimo obecnych wyzwań na arenie regionalnej i globalnej".

Recep Tayiip Erdogan spotkał się z Władimirem PutinemVYACHESLAV PROKOFYEV/PAP/EPA

Turcja od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę stara się pełnić rolę pośrednika. W Stambule odbyły się w marcu negocjacje rosyjsko-ukraińskie.

Autorka/Autor:js

Źródło: PAP