Prezydenci Turcji i Rosji po rozmowach w Soczi zapowiadają pogłębienie współpracy

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Erdogan i Putin spotkali się w Soczi (materiał z 06.08.2022)
Erdogan i Putin spotkali się w Soczi (materiał z 06.08.2022)
Reuters
ReutersErdogan i Putin spotkali się w Soczi

Prezydenci Turcji i Rosji, pomimo wyzwań na arenie regionalnej i globalnej, wyrażają gotowość pogłębienia współpracy. W wydanym wspólnie oświadczeniu Erdogan i Putin zwrócili uwagę na konieczność "pełnej implementacji porozumienia pozwalającego między innymi na nieprzerwany eksport rosyjskiego zboża, nawozów i surowców niezbędnych do ich produkcji".

Prezydenci Turcji i Rosji Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin podkreślili w piątek gotowość pogłębienia współpracy między krajami "pomimo obecnych wyzwań na arenie regionalnej i globalnej" - poinformowała agencja Reutera po czterogodzinnych rozmowach przywódców w Soczi nad Morzem Czarnym.

Prezydenci zgodzili się również wzmocnić dwustronną wymianę gospodarczą. Stwierdzili, że ich "konstruktywna współpraca" odegrała ważną rolę w umożliwieniu morskiego eksportu zboża blokowanego w portach na południu Ukrainy od początku inwazji Rosji przeciwko temu państwu.

Recep Tayiip Erdogan spotkał się z Władimirem PutinemVYACHESLAV PROKOFYEV/PAP/EPA

Erdogan i Putin wydali oświadczenie w sprawie eksportu zboża

W wydanym wspólnie oświadczeniu Erdogan i Putin również zwrócili uwagę na konieczność "pełnej implementacji porozumienia stambulskiego, pozwalającego między innymi na nieprzerwany eksport rosyjskiego zboża, nawozów i surowców niezbędnych do ich produkcji".

Liderzy osiągnęli także porozumienie w sprawie pokrycia przez Turcję części opłat za import rosyjskiego gazu w rublach - podał Reuters.

Prezydenci podkreślili determinację obu państw w walce przeciwko organizacjom terrorystycznym w Syrii. Przed samym spotkaniem z Putinem turecki prezydent oznajmił, że koordynacja działań obu państw "przyniesie ulgę rejonowi Bliskiego Wschodu". Erdogan dodał, że Turcja ceni współpracę z Rosją w kwestii zwalczania terroryzmu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: VYACHESLAV PROKOFYEV/PAP/EPA