Erdogan: premier Izraela naraża na niebezpieczeństwo cały nasz region

Źródło:
PAP

Premier Izraela Benjamin Netanjahu naraża na niebezpieczeństwo nasz cały region - oświadczył w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na wspólnej konferencji ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem w Ankarze.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przybył do Turcji w poniedziałek. Jego wizycie, podczas której odwiedził też Stambuł i dotkniętą ubiegłorocznymi trzęsieniami ziemi prowincję Gaziantep, towarzyszą propalestyńskie protesty. Ich uczestnicy oskarżają Berlin o przyczynianie się do "mordowania" Palestyńczyków przez Izrael, który jest sojusznikiem Niemiec - pisze turecki portal Daily Sabah.

Erdogan: premier Izraela naraża na niebezpieczeństwo cały nasz region

Prezydent Turcji oświadczył na konferencji prasowej, że premier Izraela naraża na niebezpieczeństwo cały region, w tym izraelskich obywateli, "by przedłużyć swoje polityczne życie".

- Niestety w Strefie Gazy jest straszna sytuacja dla dzieci, kobiet i osób starszych. Nasi niemieccy przyjaciele powinni zobaczyć tę sytuację. Gaza i Palestyna zostały całkowicie zniszczone - oznajmił.

Wyraził nadzieję, że wkrótce dojdzie do wymiany zakładników między Izraelem a Palestyńczykami.

Spotkanie Steinmeiera z Erdoganem w Ankarze

Na wspólnej konferencji prasowej turecki przywódca powiedział, że celem Turcji i Niemiec jest zwiększenie dwustronnej wymiany handlowej - z 50 do 60 miliardów dolarów - informuje departament komunikacji tureckiego prezydenta.

Zaznaczył też, że Turcja liczy na usunięcie restrykcji, z jakimi się mierzy w dziedzinie przemysłu obronnego. Wyraził również nadzieję na współpracę z Berlinem w ramach walki z "terrorem".

Jak podkreśla Daily Sabah, Niemcy zmniejszyły eksport towarów militarnych do Turcji po rozpoczęciu przez Ankarę operacji przeciwko Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w Syrii. Według Turcji, Niemcy blokują też nabycie przez nią samolotów Eurofighter.

Steinmeier mówił o długiej historii stosunków turecko-niemieckich i zwrócił uwagę, że Niemcy zamieszkują trzy miliony Turków. Przyznał, że oba kraje przechodzą przez trudne czasy dla ich gospodarki, i opowiedział się za wzmocnieniem dwustronnych stosunków.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP