Recep Tayyip Erdogan na kartach wyborczych odmłodzony o dziewięć lat

Źródło:
PAP
Wybory w Turcji w 2014 roku. Wideo archiwalne
Wybory w Turcji w 2014 roku. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Wybory w Turcji w 2014 roku. Wideo archiwalneReuters Archive

Na kartach wyborczych majowych wyborów prezydenckich w Turcji kandydatura ubiegającego się o reelekcję Recepa Tayyipa Erdogana opatrzona zostanie fotografią sprzed dziewięciu lat. Tą samą, której użył w wyborach w roku 2014 - poinformował w piątek portal Duvar.

Wysoka Komisja Wyborcza (YSK) Turcji zatwierdziła karty wyborcze, które zostaną użyte w wyborach prezydenckich i parlamentarnych zaplanowanych na 14 maja 2023 roku. Karty zawierają zdjęcia kandydatów, YSK nie określiła jednak czasu, z jakiego fotografia ma pochodzić.

Turecki portal Duvar poinformował, że karty wyborcze prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana opatrzone zostaną 9-letnią fotografią - tą samą, której użył w wyborach w roku 2014. Erdogan wygrał wówczas, zdobywając w pierwszej turze głosowania niemal 52 proc. głosów.

Kilicdaroglu liderem sondaży

14 maja o stanowisko głowy państwa zmierzą się obecny prezydent Erdogan, lider Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal Kilicdaroglu, Muharrem Ince z Partii Ojczyzna oraz Sinan Ogan z Sojuszu ATA.

Wyniki sondażu przeprowadzonego na początku kwietnia przez firmę ORC dają Kemalowi Kilicdaroglu 48,9 proc. poparcia, chęć oddania głosu na Recepa Tayyipa Erdogana zadeklarowało 41,5 proc. ankietowanych. Ince uzyskał w badaniu 7,2 proc. poparcie, Ogan - 2,4 proc.

Autorka/Autor:asty//rzw

Źródło: PAP