Orban: Węgry nie spieszą się z poparciem przystąpienia Szwecji do NATO

Autor:
asty//mm
Źródło:
PAP
Widok na parlament w Budapeszcie
Widok na parlament w Budapeszcie
Reuters Archive
Reuters ArchiveWidok na parlament w Budapeszcie

Premier Węgier Viktor Orban przyznał, że jego rząd nie spieszy się z poparciem przystąpienia Szwecji do NATO. W ostatnim czasie węgierscy politycy, w tym minister spraw zagranicznych oraz szef parlamentu, ostro krytykowali Sztokholm za treści w jednym z filmów edukacyjnych dla uczniów, w którym mówi się o pogarszaniu się stanu węgierskiej demokracji od czasu dojścia do władzy Orbana.

- Rząd Węgier nie spieszy się z poparciem przystąpienia Szwecji do NATO. Najpierw Budapeszt chce okazania szacunku ze strony Sztokholmu – poinformował w poniedziałek w parlamencie premier Viktor Orban, odpowiadając na zarzuty opozycji o wstrzymywanie zatwierdzenia akcesji Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W ostatnim czasie węgierscy politycy, w tym minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto oraz szef parlamentu Laszlo Kover, ostro krytykowali Sztokholm za treści w jednym z filmów edukacyjnych dla uczniów, w którym mówi się o pogarszaniu się stanu węgierskiej demokracji od 2010 roku, czyli od czasu dojścia do władzy Orbana. Jak stwierdził Orban, sam fakt powstania w Szwecji filmu krytykującego węgierską demokrację nie jest istotny, ale jeśli jest on rozpowszechniany wśród uczniów, to sprawa staje się polityczna.

Szwecja w NATO

W harmonogramie rozpoczętej w poniedziałek jesiennej sesji węgierskiego parlamentu wciąż brak głosowania w sprawie przyjęcia Szwecji do NATO. Szef frakcji parlamentarnej Fideszu Mate Kocsis powiedział pod koniec ubiegłego tygodnia, że szansa na głosowanie w tej sprawie w trakcie obecnej sesji jest niewielka.

W poniedziałek Kocsis mówił, że jeśli szwedzka elita polityczna chce współpracować w sprawie przystąpienia do NATO, nie powinna postrzegać Węgier jako wroga, ale jako partnera.

W kwestii szwedzkich myśliwców Gripen, które są na wyposażeniu węgierskiej armii na zasadzie dzierżawy, Orban stwierdził, że na stole są też inne oferty i sprawa ta nie może wpływać na decyzję polityczną.

Ratyfikacja akcesji do NATO

Spośród wszystkich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego jedynie Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze akcesji Szwecji. Członkowie rządu Orbana powtarzają, że Węgry nie będą ostatnim krajem NATO, który dokona ratyfikacji.

Wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do NATO zostały złożone w węgierskim parlamencie ponad rok temu. Głosowanie nad wnioskiem fińskim odbyło się pod koniec marca, tuż przed głosowaniem w tej sprawie w parlamencie tureckim. Finlandia została 31. członkiem Sojuszu 4 kwietnia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//mm

Źródło: PAP