Erdogan odwiedził Hagię Sophię. "Na najbliższy piątek zaplanowano modlitwy"

Źródło:
PAP

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan złożył w niedzielę wizytę w Hagii Sophii, którą wcześniej przekształcił z muzeum w meczet. "Na najbliższy piątek w Hagii Sophii zaplanowano muzułmańskie modlitwy, w których ma wziąć udział 500 osób, w tym Erdogan" - napisała AFP.

Jak poinformowały służby prasowe prezydenta, w czasie krótkiej wizyty Erdogan obserwował wewnątrz prace dostosowujące budynek do sprawowania funkcji meczetu. "Na najbliższy piątek w Hagii Sophii zaplanowano muzułmańskie modlitwy, w których ma wziąć udział 500 osób, w tym Erdogan" - napisała z kolei AFP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zakryte mozaiki

Znajdujące się wewnątrz świątyni chrześcijańskie mozaiki będą na czas modlitw zakrywane zasłonami - oświadczył w niedzielę rzecznik prasowy prezydenta Ibrahim Kalin. Podkreślił, że celem jest zachowanie wszystkich fresków, ikon i zabytkowej architektury budynku i poinformował, że ozdoby z epoki bizantyjskiej będą jednak eksponowane poza czasem muzułmańskich modlitw.

Zbudowana w VI wieku Hagia Sophia jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Stambułu.

Jedna z mozaik w Hagii SophiiShutterstock

Z muzeum w meczet

10 lipca prezydent Erdogan podpisał dekret, który formalnie czyni z Hagii Sophii meczet. Wcześniej sąd unieważnił decyzję rządu z 1934 roku o przekształceniu meczetu w muzeum. Spotkało się to z krytyką i obawami o dalsze losy chrześcijańskiego dziedzictwa w Turcji, wyrażanymi między innymi przez papieża Franciszka, sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo i rząd Grecji

Autorka/Autor:mp/kab

Źródło: PAP