Mąż zabił żonę. Sąd zdecydował o wypłaceniu odszkodowana rodzinie

Źródło:
PAP
Spot włoskiego departamentu do spraw równości szans
Spot włoskiego departamentu do spraw równości szans
Dipartimento Pari Opportunità - Presidenza del Consiglio dei Ministri
Spot włoskiego departamentu do spraw równości szansDipartimento Pari Opportunità - Presidenza del Consiglio dei Ministri

Decyzją tureckiego sądu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma wypłacić odszkodowanie rodzinie kobiety zabitej przez męża, z którym była w separacji. Wcześniej wielokrotnie zgłaszała policji, że otrzymuje groźby śmierci.

Zwłoki Hulyi Sellavci znaleźli jesienią 2022 roku jej bliscy w miejscu, gdzie pracowała. Kobieta wcześniej otrzymywała groźby śmierci od męża, co wykazało śledztwo. Małżeństwo było w separacji.

Czytaj też: Rodzice wydali ją za mąż w wieku 6 lat. Razem z jej mężem zostali skazani na pobyt za kratami od 16 do 30 lat

Mężczyzna, który miał zakaz zbliżania się do żony, został skazany za morderstwo małżonki z premedytacją, za co grozi mu dożywocie. Dodatkowo skazano go m.in. za zastraszanie, obrażanie i prześladowanie.

W związku z zaniedbaniem w sprawie śmierci kobiety do odpowiedzialności pociągniętych zostało też 12 policjantów.

Odszkodowanie dla rodziny

Jesienią 2023 roku rodzina Sellavci pozwała Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, żądając zadośćuczynienia za bezczynność władz, które nie zapobiegły tragedii. Jej zięć, będący zarazem adwokatem, podkreślał, że kobieta wielokrotnie zwracała się do służb i nie otrzymała odpowiedniej ochrony, co poskutkowało jej śmiercią.

Ministerstwo twierdziło natomiast, że wszystkie działania podjęto zgodnie z instrukcjami prokuratury i nie było podstaw do pociągnięcia nikogo do odpowiedzialności administracyjnej.

Sąd w prowincji Izmir na zachodzie kraju zdecydował jednak, że resort ma wypłacić rodzinie ofiary odszkodowanie w wysokości 2,5 miliona lir (około 77,2 tysięcy dolarów).

Zabójstwo kobiet w Turcji

Według szacunków serwisu Bianet w maju mężczyźni zabili w Turcji co najmniej 40 kobiet. Kolejnych 30 kobiet zginęło według mediów w "podejrzanych" okolicznościach.

Jak przekazała organizacja Amnesty International w raporcie dotyczącym sytuacji praw człowieka, w minionym roku w Turcji nadal powszechny był problem przemocy wobec dziewcząt i kobiet. W 2023 roku 315 kobiet zostało zabitych przez mężczyzn, a 248 zmarło w niewyjaśnionych okolicznościach.

Serwis Duvar ocenia, że w ostatnich latach Turcja podjęła szereg kroków, które doprowadziły do tego, że kobiety nie mają właściwej ochrony. W 2021 roku kraj oficjalnie wystąpił z konwencji stambulskiej o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Turcja jako pierwsza ratyfikowała tę konwencję - w 2012 roku - i jako pierwsza z niej wystąpiła.

Autorka/Autor:mm//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock