TVN24 International: TSUE rozpozna pytania Sądu Najwyższego w trybie przyspieszonym

[object Object]
TSUE rozpozna pytania Sądu Najwyższego w trybie przyspieszonymTVN24 International
wideo 2/3

Jak ustaliła TVN24 International, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zdecydował w sprawie pierwszych pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego. Trybunał rozpozna je w trybie przyspieszonym. W pięciu pytaniach SN pytał o niezależność sądów, niezawisłość sędziów, a także o unijny zakaz dyskryminacji ze względu na wiek.

Na początku sierpnia Sąd Najwyższy wystosował pięć pytań prejudycjalnych do TSUE i zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku. TSUE rozpoczął rozpatrywanie tego wniosku pod koniec sierpnia.

Sąd Najwyższy, zadając pytania Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), poprosił o interpretację unijnego prawa w kontekście polskiej ustawy o SN. TSUE rozpoczął rozpatrywanie tego wniosku pod koniec sierpnia.

ZOBACZ PYTANIA, JAKIE ZADAŁ SĄD NAJWYŻSZY

- W piątek po południu wpłynął do Sądu Najwyższego faks. Jest to krótka informacja z sekretariatu Trybunału Sprawiedliwości UE, w której przekazano, iż prezes TSUE zastosował w odniesieniu do niniejszego odesłania prejudycjalnego tryb przyspieszony - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Zawieszone trzy artykułu ustawy o Sądzie Najwyższym

W postanowieniu z 2 sierpnia Sąd Najwyższy wystosował pięć pytań prejudycjalnych do TSUE i zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku. Chodzi o artykuły: 111 i 37 oraz 39.

Jak informował wtedy rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, decyzja ta powinna spowodować, że zarówno Krajowa Rada Sądownictwa, jak i prezydent do czasu rozstrzygnięcia kwestii zadanych w pytaniach, nie będą podejmować czynności w sprawie sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia.

Kancelaria Prezydenta oświadczyła wówczas, że działanie Sądu Najwyższego, polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN, nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta, ani jakiegokolwiek innego organu.

Zadane pytania dotyczą kwestii: nieusuwalności sędziów, uzależnienia możliwości dalszego orzekania przez sędziego SN, który przekroczył 65. rok życia od zgody władzy wykonawczej, w tym przypadku prezydenta, wykładni unijnego przepisu, który zakazuje dyskryminacji ze względu na wiek, doprecyzowania jak SN powinien zapewnić skuteczność temu unijnemu zakazowi, obowiązku SN jako sądu unijnego w zakresie stosowania środków zapobiegawczych.

Jest decyzja w sprawie pierwszych pięciu pytań prejudycjalnych. W kolejce następne
Jest decyzja w sprawie pierwszych pięciu pytań prejudycjalnych. W kolejce następneTVN24 International

Autor: akw\mtom / Źródło: TVN24 International, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24