Trump wsparty z najmniej oczekiwanej strony


Donald Trump, pretendent do republikańskiej nominacji do walki o prezydenturę, jest znany ze swej niechęci do polityki zagranicznej odchodzącego Baracka Obamy. Nie odróżnia go to co prawda od innych republikanów, ale to Trump dostał wsparcie z najmniej oczekiwanej strony: od irańskich twardogłowych.

Milionera z politycznymi ambicjami z irańskimi arcykonserwatystami połączyło porozumienie atomowe, które Teheran zawarł w ubiegłym roku z zachodnimi mocarstwami. Zarówno Trump jak i twardogłowi Irańczycy uważają, że jest ono nadmiernym ustępstwem - oczywiście różnią się co do tego, z czyjej strony - i należy je przekreślić, a co najmniej "renegocjować".

Za tą ostatnią opcją Trump opowiedział się np. w wywiadzie dla CNN latem ubiegłego roku, mówiąc, że porozumienie z Iranem jest głupie, a Irańczycy się z Amerykanów śmieją. Dlatego też, gdy Trump zostanie prezydentem, zapowiedział renegocjacje.

Za tym samym, jak zauważa portal Al-Monitor, opowiada się przedstawiciel twardogłowego nurtu irańskiej polityki Hosejn Szariatmadari, redaktor naczelny arcykonserwatywnego dziennika "Kayhan". Choć Szariatmadari nazwał Trumpa "szalonym", to przyznał, że jego "najmądrzejszy plan" dotyczy właśnie "zerwania porozumienia atomowego". Jeśli bowiem Trump nazwał układ prezentem dla Teheranu, to Szariatmadari nazwał go prezentem dla Waszyngtonu, który Iranowi nie przyniósł nic więcej jak "straty, poniżenie i oszustwo".

Szariatmadariemu odpowiedziała gazeta reformistów "Arman", pisząc, że naczelny "Kayhanu" "raz jeszcze przemówił jednym głosem z amerykańskimi ekstremistami", czyli w irańskiej nomenklaturze - republikanami.

Historyczne porozumienie

Historyczne porozumienie Iranu z sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) w sprawie irańskiego programu nuklearnego zostało zawarte w lipcu 2015 roku i po wejściu w życie w styczniu tego roku przypieczętowało koniec izolacji Iranu na arenie międzynarodowej oraz doprowadziło do zniesienia w styczniu większości sankcji finansowych. Spór o irański program atomowy trwał ponad 12 lat. Zachód nakładał lub zaostrzał sankcje wobec Iranu od 10 lat, by zmusić ten kraj do rezygnacji z rozwijania programu nuklearnego, który według zachodnich rządów miał na celu budowę broni jądrowej. Teheran temu zaprzeczał. W wyniku samego tylko embarga naftowego Iran tracił rocznie około 40 mld dolarów.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: mtom / Źródło: Washington Post, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: