Tour Tuska ws. Ukrainy. "Fundamentem wspólnej polityki musi być zdrowy rozsądek i odwaga"

Świat

Aktualizacja:

Premier Donald Tusk w poniedziałek wieczorem przybył do Helsinek, gdzie na temat rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie będzie rozmawiać z premierem Jyrkim Katainenem. Wcześniej tego dnia spotkał się z szefami rządów państw bałtyckich i Szwecji. - Cała Europa powinna twardo i jednoznacznie formułować pogląd, że wszystkie decyzje dotyczące przyszłości Ukrainy muszą zapadać w Kijowie i muszą być decyzjami suwerennego państwa ukraińskiego - mówił w Tallinie.

Tusk przed południem w Tallinie rozmawiał z szefami rządów: Litwy, Łotwy i Estonii. Następnie udał się do stolicy Szwecji, gdzie o Ukrainie rozmawiał z szefem tamtejszego rządu - Fredrikiem Reinfeldtem.

- Nie tylko państwa naszego regionu, ale cała Europa powinna twardo i jednoznacznie formułować pogląd, że wszystkie decyzje dotyczące przyszłości Ukrainy muszą zapadać w Kijowie i muszą być decyzjami suwerennego państwa ukraińskiego. Europa powinna także przestrzegać i pilnować tej oczywistej dla nas reguły - mówił w Tallinie szef polskiego rządu.

Fundamentem zdrowy rozsądek i odwaga

Jego zdaniem jest rzeczą ważną, aby oprócz pomocy po ustabilizowaniu sytuacji, Ukraińcy wyraźnie usłyszeli, że "ich przyszłość związana jest właśnie z Europą i że ewentualne podpisanie przez Ukrainę w przyszłości umowy stowarzyszeniowej nie musi być ostatnim krokiem na tej europejskiej drodze".

- Fundamentem dla wspólnej polityki europejskiej w sprawie Ukrainy musi być zdrowy rozsądek i odwaga, jednolity pogląd europejski musi być oparty o symetryczny dialog, zarówno z opozycją, jak i władzami ukraińskimi – przekonywał polski premier. Jak mówił, celem UE powinna być stabilizacja sytuacji na Ukrainie i kompromis polityczny. - Najważniejszym warunkiem jest wyrzeczenie się przemocy przez uczestników politycznego konfliktu na Ukrainie, nie ma akceptacji dla żadnych form przemocy – podkreślił Tusk.

Akceptacja polskiego pomysłu

Tusk poinformował ponadto, że także w Tallinie otrzymał akceptację dla polskiego pomysłu, aby Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zajęła się pomocą w przygotowaniu najbliższych wyborów na Ukrainie.

- Cieszę się, że uzyskaliśmy także zgodę co do potrzeby zaangażowania Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, ażeby przyszłe wybory na Ukrainie, czy one będą wcześniejsze, czy zgodne z terminami - to bez większego znaczenia, ważne, żeby były rzeczywiście uczciwe i demokratyczne i dlatego zaangażowanie OBWE wydaje się tutaj rzeczą istotną - powiedział Tusk.

"Nie ma zgody na przemoc"

Premier Estonii Andrus Ansip przekonywał, że bardzo ważne jest znalezienie pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie. - Nie ma zgody na jakąkolwiek formę przemocy, trzeba przestrzegać prawa – oświadczył. Również premier Łotwy Laimdota Straujuma podkreśliła, że przemoc na Ukrainie nie jest żadnym rozwiązaniem problemów w Kijowie. - Ważne jest znalezienie pokojowego rozwiązania, a tylko Ukraińcy mogą znaleźć takie rozwiązanie – oceniła.

Ansip poinformował, że rozmowy premierów państw regionu dotyczyły również rynku cyfrowego (wspólny podpis cyfrowy) oraz wspólnych projektów energetycznych i komunikacyjnych.

Tusk dziękował szefom rządów państw bałtyckich za znakomitą współpracę regionalną. - Bardzo wiele interesów energetycznych, ale także innych dziedzin życia łączy nasze kraje, uzyskujemy naprawdę dobre efekty w polityce europejskiej – ocenił.

Premier zadeklarował, że Polska jest gotowa angażować się we wszystkie projekty energetyczne i komunikacyjne, które służą lepszej łączności i wymianie – zarówno w wymiarze regionalnym, jak i europejskim.

Rozmowy ws. kryzysu na Ukrainie

Premier Donald Tusk kontynuuje cykl spotkań na temat sytuacji na Ukrainie.

Pierwsze było środowe spotkanie w Budapeszcie, gdzie Tusk rozmawiał z premierami krajów Grupy Wyszehradzkiej. Następnego dnia polski premier był w Brukseli, gdzie spotkał się z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym europarlamentu Martinem Schulzem. Tusk zaapelował o wspólne i konsekwentne stanowisko Unii Europejskiej wobec sytuacji na Ukrainie i pomoc w poszukiwaniu rozwiązania kryzysu politycznego.

W czwartek wieczorem w Paryżu Tusk razem z prezydentem Francji Francois Hollande'em przekonywał, że UE musi mówić jednym głosem w sprawie Ukrainy. Zdaniem Tuska najważniejszym warunkiem rozwiązania kryzysu na Ukrainie jest zaniechanie wszelkiej przemocy oraz porozumienie elit ukraińskich.

Z kolei w piątek Tusk o sytuacji na Ukrainie rozmawiał w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i w brytyjskiej bazie RAF w Oxsfordshire z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.

Antyrządowe protesty na Ukrainie, które wybuchły w listopadzie ubiegłego roku po decyzji prezydenta Wiktora Janukowycza o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z UE, przerodziły się w krwawe zamieszki między demonstrantami a siłami ukraińskiego MSW.

Autor: js/kka/kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: