Członek jednej z najbogatszych rodzin Pakistanu na pokładzie poszukiwanej łodzi podwodnej. Popłynął z synem

Źródło:
BBC, NYT
Trwają poszukiwania łodzi podwodnej Titan. Co wiemy o jednostce?
Trwają poszukiwania łodzi podwodnej Titan. Co wiemy o jednostce? TVN24
wideo 2/2
Trwają poszukiwania łodzi podwodnej Titan. Co wiemy o jednostce? TVN24

Na pokładzie poszukiwanego od niedzieli Titana znaleźli się 48-letni biznesmen Shahzada Dawood i jego 19-letni syn Suleman. To Brytyjczycy, a jednocześnie członkowie jednej z najbogatszych rodzin Pakistanu.

Trwa akcja ratunkowa w pobliżu najsłynniejszego wraku świata - Titanica. To tam w niedzielę udali się członkowie wyprawy organizowanej przez OceanGate. Po tym, jak kilka godzin po zanurzeniu kontakt z załogą łodzi urwał się, a łódź podwodna nie wynurzyła się o planowanej porze, rozpoczęto akcję ratunkową. Trwa wyścig z czasem - Titan miał bowiem zapas tlenu, który powinien wystarczyć do czwartku. Jak powiedział telewizji CBS John Mauger z amerykańskiej straży przybrzeżnej, który przewodzi poszukiwaniom, to "niewiarygodnie złożona" operacja. Sonary wykryły w nocy z wtorku na środę źródło dźwięku i pozostaje ono "celem" akcji ratunkowej. Mauger zapewnia, że będzie ona kontynuowana, "dopóki istnieje szansa na przeżycie" pasażerów.

Na pokładzie zaginionej łodzi jest właściciel firmy, która organizuje wyprawy - Stockton Rush, a także miliarder, odkrywca i rekordzista Guinnessa Hamish Harding oraz francuski marynarz i nurek Paul-Henry Nargeolet. Rodzina potwierdziła, że do Titana weszli również 48-letni biznesmen Shahzada Dawood i jego 19-letni syn Suleman.

ZOBACZ TEŻ: "New York Times": eksperci już wcześniej ostrzegali przed możliwą katastrofą Titana

Kim jest Shahzada Dawood, biznesmen na pokładzie zaginionej łodzi podwodnej

Jak informuje BBC, Shahzada Dawood studiował w Anglii i USA. Obecnie jest wiceprezesem Engro Corporation z Karaczi, giganta z branży nawozowej, zajmującego się też m.in. produkcją pojazdów czy technologiami cyfrowymi. Współpracuje z rodzinną Fundacją Dawood. Według strony internetowej Światowego Forum Ekonomicznego zasiadał w zarządach wielu firm różnych branż.

Media informują o jego związkach z brytyjskim dworem. Jak pisze BBC, Dawood współpracuje z Prince's Trust International oraz z British Asian Trust, organizacjami ufundowanymi przez króla Karola III. Brytyjski nadawca podaje, że rzecznik Pałacu Buckingham przekazał, iż król chce być w pełni informowany o przebiegu akcji ratunkowej Titana, jest też "myślami i modlitwami ze wszystkimi na pokładzie".

Dawood związany jest też Instytutem SETI – kalifornijską organizacją badawczą. Według mediów interesuje się fotografowaniem dzikiej przyrody i ogrodnictwem. Jest wielkim fanem literatury science fiction, gra w siatkówkę oraz bardzo lubi kostkę Rubika.

Poza 19-letnim Sulemanem, obecnie studentem, z którym wybrał się na podmorską wyprawę, wraz z żoną Christine mają jeszcze córkę Alinę, informuje "New York Times".

ZOBACZ TEŻ: Po wypadku spędził 84 godziny w głębinach. Wie, co przeżywają ludzie uwięzieni w łodzi podwodnej

Autorka/Autor:am

Źródło: BBC, NYT